O‘zbekiston Prezidentining Sindao shahrida bo‘ladigan SHHT sammitida ishtirokiga doir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 8-10 iyun kunlari Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib, Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining Sindao shahrida o‘tadigan o‘n sakkizinchi majlisida ishtirok etadi.
SHHTga a’zo davlatlar rahbarlari ilk bor Hindiston va Pokistonning to‘la huquqli a’zo sifatidagi ishtirokida yig‘iladilar, tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirishning istiqbolli yo‘nalishlari, mintaqaviy xavfsizlik, iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikni kengaytirish, transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni faollashtirish masalalari hamda ko‘p tomonlama kooperatsiyaning boshqa jihatlarini muhokama qiladilar.
Davlat rahbarlarining majlisi yakunida Sindao deklaratsiyasi qabul qilinishi, Terrorizm, separatizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha 2019-2021 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha 2018-2022 yillarga mo‘ljallangan harakatlar rejasi, Yoshlarga qo‘shma murojaat va boshqa hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Fikr almashuvlardan so‘ng 2018-2019 yillarda tashkilotga raislik qiladigan davlat to‘g‘risida qaror qabul qilish, keyingi uch yillik davrga SHHT bosh kotibi va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori lavozimlariga nomzodlarni tasdiqlash ko‘zda tutilmoqda.

On participation of the President of Uzbekistan in the upcoming SCO Summit in Qingdao
On June 8-10, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit the People’s Republic of China. During the visit, the President of Uzbekistan will attend the 18th meeting of the Council of Heads of States of the Shanghai Cooperation Organization, in the city of Qingdao.
The leaders of the SCO member states, which will meet for the first time with full participation of India and Pakistan, will discuss prospective areas of further improvement of the organization’s activities, regional security issues, expansion of economic and investment cooperation, intensification of interaction in transport and communication and other aspects of multilateral cooperation.
Following the meeting of the Heads of states, it is planned to adopt the Qingdao Declaration, sign a Cooperation Program in the fight against terrorism, separatism and extremism for 2019-2021, an Action Plan for 2018-2022 on implementation of provisions of the Treaty on long-term good-neighborliness, friendship and cooperation, Joint appeal to youth and other documents.
After an exchange of views, it is planned to adopt a decision on the presiding country in the organization in 2018-2019, to approve candidacies for the posts of the Secretary General and the Director of the Executive Committee of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure for the next three years.
Within the framework of participation in the SCO Summit, the President of Uzbekistan will hold a number of bilateral meetings and negotiations.