O‘zbekiston ilk marta o‘quvchilar o‘rtasida Mirzo Ulug‘bek nomidagi xalqaro olimpiada o‘tkazadi
2018-yil 19-23-iyun kunlari Samarqand shahrida ilk marotaba umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 10-11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida fizika va astronomiya fanlaridan Mirzo Ulug‘bek nomidagi xalqaro olimpiada o‘tkaziladi.
Yurtimizda ushbu nufuzli xalqaro olimpiadani tashkil etish tashabbusi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil mart oyida Samarqand shahriga qilgan tashrifi davomida mahalliy aholi faollari bilan uchrashuvda ilgari surilgan edi.
Mirzo Ulug‘bek nomidagi xalqaro olimpiadani tashkil etishdan ko‘zlangan asosiy maqsad buyuk ajdodlarimizning jahon sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan ulkan hissasini xalqaro miqyosda targ‘ib etish, iqtidorli o‘quvchilar uchun xorijiy mamlakatlardagi tengdoshlari bilan do‘stona raqobat muhitini yaratishdan iborat.
Mustaqillik yillarida iqtidorli o‘quvchilar 50 dan ortiq turli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etib, 300 ga yaqin medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsada, biroq shu kunga qadar O‘zbekiston o‘zining nufuzli xalqaro olimpiadasiga ega bo‘lmagan. Samarqandda o‘tkazilayotgan ushbu xalqaro olimpiada tarixning yangi sahifasi bo‘lib, mamlakatimizning dunyo hamjamiyatida nufuzi tobora ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Mirzo Ulug‘bek nomidagi xalqaro olimpiadada dunyoning qator davlatidan iqtidorli o‘quvchilar ishtirok etishi kutilmoqda. Unda har bir ishtirokchi davlatdan 6 nafar o‘quvchi (3 nafari fizika, 3 nafari astronomiya fanidan) hamda ikki nafar jamoa rahbaridan iborat guruh ishtirok etishi belgilangan.
Xalqaro olimpiada ikki bosqichda: nazariy va eksperimental bosqichda o‘tkazilib, olimpiada materiallari o‘zbek, rus va ingliz tillarida tayyorlanadi.
Hakamlar hay’ati fizika va astronomiya fanlaridan dunyoning taniqli xalqaro darajadagi ekspertlari, MDH davlatlarining professor-o‘qituvchilari va yurtimizning tajribali olimlari, mahoratli amaliyotchi o‘qituvchilaridan iborat.
Xalqaro olimpiada ishtirokchilariga yurtimizning turizm salohiyati namoyish etilib, Samarqand shahrining diqqatga sazovor joylariga sayohatlar, madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etiladi.
Ushbu xalqaro olimpiadada g‘olibliklikni qo‘lga kiritgan o‘zbekistonlik o‘quvchilar oliy ta’lim muassasalariga imtiyozli o‘qishga kirish huquqini qo‘lga kiritadi.
Mazkur xalqaro olimpiada keyinchalik ikki yilda bir marotaba umumta’lim muassasalarining 10-11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladi.

Узбекистан впервые проводит международную олимпиаду имени Мирзо Улугбека среди учащихся
19-23 июня 2018 года в городе Самарканде впервые будет проведена международная олимпиада имени Мирзо Улугбека среди учащихся 10-11-х классов общеобразовательных школ по физике и астрономии.
Как мы знаем, в марте месяце текущего года Президент Шавкат Мирзиёев посетил город Самарканд. Тогда во время встречи с активистами местного населения была выдвинута идея о проведении этой престижной международной олимпиады.
Основная цель организации международной олимпиады имени Мирзо Улугбека пропаганда в международном масштабе внесенного нашими великими предками вклада в мировую цивилизацию, воспитание подрастающего поколения достойными последователями выдающихся ученых нашей родины, установление дружеских связей со сверстниками из других стран.
За годы независимости учащиеся принимали участие в более 50 различных международных олимпиадах, где завоевали около 300 медалей. Но до сегодняшнего дня в Узбекистане не проводились престижные международные олимпиады. Проводимая в Самарканде эта важная олимпиада станет новой страницей в истории страны и послужит подтверждением все возрастающей роли республики на мировой арене.
В международной олимпиаде имени Мирзо Улугбека планируется участие талантливых учащихся из ряда стран мира. Планируется, что из каждой страны-участницы будет представлено по 6 человек (3 по физике, 3 по астрономии), а также группа из двух руководителей команд.
Международная олимпиада будет проведена в двух этапах: теоретический и экспериментальный. Материалы представятся на узбекском, русском и английском языках.
В члены жюри войдут известные эксперты международного уровня по физике и астрономии, профессорско-преподавательский коллектив стран СНГ, а также ведущие ученые, практикующие специалисты нашей республики.
Для участников международной олимпиады будет продемонстрирован туристический потенциал нашего края, организована экскурсия по достопримечательностям города Самарканда, планируется проведение культурно-просветительских мероприятий.
Победители олимпиады, принявшие участие от Узбекистана, согласно постановлению Кабинета Министров Республики, Узбекистан «О награждении и материальном стимулировании одаренной молодежи Узбекистана» от 13 октября 2008 года получат право на поступление в высшие образовательные учреждения на льготной основе.
Данная международная олимпиада будет проводиться один раз в два года среди учащихся 10-11-х классов.