Ibrat maktabini bitirgan yoshlar oliy o‘quv yurtiga imtihonsiz kiradi
Mazkur majmua davlatimiz rahbari tashabbusi bilan tashkil etilgan, 2017 yil iyul oyidagi tashrif chog‘ida ham bu yerdagi qurilish ishlari ko‘zdan kechirilgan edi.
Ikki gektardan ziyod maydonni egallagan ushbu majmua so‘lim bog‘, muzey va maktab-internatni o‘z ichiga olgan.
Shavkat Mirziyoyev Is’hoqxon Ibrat nomidagi xorijiy tillarga ixtisoslashgan maktab-internatni kirib ko‘rdi.
Prezidentimiz bu maktabga alohida e’tibor qaratayotgani bejiz emas. Chunki Ibrat bobomiz dunyoviy bilimlarni chuqur o‘rgangan ziyoli bo‘lgan, yettita tilni bilgan. “Olti tilli lug‘at”, “Xatlar majmui”, “Tarixi Farg‘ona”, “Tarixi madaniyat”, “Zamon tarozusi" kabi o‘ndan ortiq ilmiy-tarixiy hamda ma’rifiy asarlar yaratgan. 1886 yilda zamonaviy maktab ochgan. 1907 yilda esa yangi “usuli savtiya” maktabini tashkil etib, qishloq bolalarini o‘qitgan.
Is’hoqxon Ibrat o‘lkamizdagi ilk matbaachilardan biri sifatida, 1908 yil Orenburg shahridan litografik mashina sotib olib, uni Orenburgdan Qo‘qongacha poyezdda, Qo‘qondan To‘raqo‘rg‘onga tuyalarga ortib, katta mashaqqatlar bilan olib kelgan va o‘z hovlisida “Is’hoqiya bosmaxonasi”ni tashkil qilgan. Bu bosmaxona o‘tgan asrning 60-yillarigacha faoliyat ko‘rsatib kelgan va u yerda o‘tgan davr mobaynida bir qator ilmiy-ma’rifiy kitob va risolalar, milliy gazetalar chop etilgan, ularni tarqatish uchun Farg‘ona vodiysi bo‘ylab o‘nlab kitob do‘konlari tashkil etilgan.
Shavkat Mirziyoyev shunday ma’rifatparvar alloma nomi bilan ataluvchi maktab har tomonlama namunali bo‘lishi, bir nechta xorijiy tillarni bilgan zamonaviy kadrlarni tarbiyalashi zarurligini ta’kidladi.
“Til bilish bu - boylik. Til bilgan inson dunyoni biladi, hech qachon kam bo‘lmaydi. Ota-bobolarimiz shunday bo‘lgan, bu bizning qonimizda bor. Yoshlarimizda shunday intilishni uyg‘otishimiz kerak”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xorijiy tillar bo‘yicha ilmiy ishlar qilish, til o‘rgatish metodologiyasini takomillashtirish, maktab-internatda darslarni shu asosda olib borish kerakligi qayd etildi.
Maktabda ingliz, nemis, fransuz, rus, arab, xitoy, koreys tillari filologiyasi o‘qitiladi. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi. Dars jarayoniga chet ellik ko‘ngillilar ham jalb etiladi.
Prezidentimiz Ibrat maktabini a’lo baholarga bitirgan o‘g‘il-qizlarni oliy o‘quv yurtlariga imtihonsiz qabul qilish va grant asosida o‘qitish bo‘yicha topshiriq berdi.
“Ibrat maktabi nafaqat Namangan viloyati, balki butun mamlakatimizga xizmat qilishi kerak. Bu yerdagi sharoitlarni, o‘quvchilarning bilimini ko‘rib, hamma ota-onalar havas qilsin. Xohlasa, yoshlar boshqa viloyatlardan kelib o‘qisin”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Is’hoqxon Ibrat muzeyi bilan tanishdi. Majmuadan o‘rin olgan ayvonda viloyat ziyolilari bilan suhbatlashdi.

Молодежь, закончившая школу Ибрата, будет приниматься в вузы без экзаменов
Данный комплекс был организован по инициативе главы нашего государства, который ознакомился с ходом его строительства в июле 2017 года.
Комплекс, занимающий более двух гектаров, состоит из сада, музея и школы-интерната.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью школы-интерната по иностранным языкам имени Исхокхона Ибрата.
Президент уделяет особое внимание данной школе неспроста. Ведь просветитель Ибрат был эрудированным человеком, знал семь языков. Им написано более десяти исторических и просветительских трудов, в числе которых "Шестиязычный словарь", "История Ферганы" и другие. В 1886 году открыл школу современного типа, а в 1907 году организовал школу "звукового метода", где обучал сельских детей.
Ибрат был одним из первых в нашей стране типографов, в 1908 году приобрел в Оренбурге литографическую машину, доставил ее на поезде в Коканд, затем на верблюдах в Туракурган и открыл в своем доме типографию "Исхокия". Эта типография проработала до 60-х годов прошлого века, за этот период ею было издано множество научно-просветительских книг и монографий, национальных газет, для распространения которых по Ферганской долине были открыты десятки книжных магазинов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что школа, названная именем такого выдающегося просветителя, должна быть всесторонне образцовой и служить воспитанию современных кадров, владеющих несколькими иностранными языками.
«Знание языков - богатство. Знающий языки познает весь мир, никогда не проиграет. Такими были наши предки, это у нас в крови. Такое же стремление мы должны пробудить в нашей молодежи», сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость проведения научных исследований по иностранным языкам, совершенствования методологии преподавания языков, организации учебного процесса в школе-интернате на основе этих критериев.
В школе будут преподаваться английский, немецкий, французский, русский, арабский, китайский, корейский языки, их филология. Будет налажено сотрудничество с Узбекским государственным университетом мировых языков, Ташкентском государственным институтом востоковедения, Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы. К учебному процессу будут привлечены и зарубежные волонтеры.
Президент поручил установить порядок, в соответствии с которым выпускники, закончившие школу Ибрата с отличными оценками, будут приниматься в вузы без экзаменов и на грантовой основе.
«Школа Ибрата должна служить не только Наманганской области, но и всей стране. Пусть она своими условиями и уровнем знаний своих учащихся будет образцом для других школ, вызывает восхищение всех родителей. Здесь может учиться и молодежь из других областей», сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с музеем Исхокхона Ибрата. На террасе комплекса состоялась беседа с представителями интеллигенции области.