O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya hukumati o‘rtasida "Mehnat-migrantlari va ularning oila a’zolari huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida" Shartnoma imzolandi
2018-05-02 | Jamiyat
Turkiya Respublikasi Prezidenti R.Erdug‘anning 2018 yil  30 aprel-1 may kunlari O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi davomida "Mehnat-migrantlari va ularning oila a’zolari huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida" Bitim imzolandi.
Ushbu bitim O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi fuqarolari bo‘lgan mehnat-migrantlari va ularning oila a’zolari hamda Turkiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi fuqarolari bo‘lgan mehnat-migrantlari va ularning oila a’zolari huquqlarini himoya qilish bilan bog‘liq masalalarni tartibga soladi. Ushbu Shartnomaning bajarilishiga mas’ul:
O‘zbekiston Respublikasidan – Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi;
Turkiya Respublikasidan – Mehnat va ijtimoiy ta’minot vazirligi va Ichki ishlar vazirligi.
Ushbu Bitimga muvofiq mehnat-migrantlarini qabul qiluvchi davlatning hududida ish beruvchilar bilan tuzilgan shartnomalar asosida qabul qiluvchi davlat qonunlariga muvofiq ishlashi mumkin.
Shuningdek, tomonlar o‘z mamlakatlaridagi migratsiya oqimlarini tartibga solishda yordam berishadi va o‘z mamlakatlarida noqonuniy mehnat migratsiyasini to‘xtatish uchun hamkorlik qilishadi.

Между правительством Республики Узбекистан и правительством Турецкой Республики подписано Соглашение «О защите прав трудящихся-мигрантов и членов их семей»
2018-05-02 | Общество
В ходе Государственного визита Президента Республики Турции Р.Эрдогана в Республику Узбекистан 30 апреля – 1 мая т.г., было подписано соглашение “О защите прав трудящихся-мигрантов и членов их семей».
Данное соглашение регулирует вопросы, касающиеся защиты прав трудящихся-мигрантов, являющихся гражданами Республики Узбекистан в Турции и членов их семей и трудящихся-мигрантов, являющихся гражданами Турецкой Республики и членов их семей.
Ответственными за реализацию данного Соглашения, являются:
от Республики Узбекистан — Министерство занятости и трудовых отношений и Министерство внутренних дел, а также Агентство по вопросам внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений;
от Турецкой Республики — Министерство труда и социального обеспечения и Министерство внутренних дел.
Согласно настоящему Соглашению трудящиеся-мигранты могут осуществлять трудовую деятельность на территории принимающего государства на основании заключенных с работодателями договоров, в соответствии с законодательством государства принимающей стороны.
Также стороны всячеки будут способствовать регулированию миграционных потоков в своих странах и сотрудничают по пресечению нелегальной трудовой деятельности в своих странах.