2018-05-01 | Siyosat
Shavkat Mirziyoyev va Rajab Tayyip Erdog‘an Buxoroga tashrifi avvalida Bahouddin Naqshband maqbarasini ziyorat qildilar. Qur’on tilovat qilindi.
O‘zbek va turk xalqlarining dini, ma’naviy qadriyatlari bir. Yurtimizda yashagan avliyo va allomalar Turkiyada ham e’zozlanadi. Buyuk ajdodimiz Bahouddin Naqshband ana shunday siymolardan biridir.
Oliy martabali mehmonga uning hayoti, islom dini rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi, “Ko‘ngling Allohda, qo‘ling mehnatda bo‘lsin” degan g‘oyaning mazmun-mohiyati haqida so‘zlab berildi.
Mustaqillik yillarida bu maskan yurtdoshlarimiz va xorijiy sayyohlar ko‘p keladigan ziyoratgohga aylandi.
Turkiya Prezidenti O‘zbekiston buyuk allomalar yurti ekanini, xalqimiz tarixi va ma’naviyatiga hurmati balandligini ta’kidladi.

Главы государств посетили мавзолей Бахоуддина Накшбанда
Перед ознакомлением с достопримечательностями Бухары Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган посетили мавзолей Бахоуддина Накшбанда. Были прочитаны суры из Корана.
У узбекского и турецкого народов одна религия, схожие духовные ценности. Жившие в нашей стране богословы и мыслители одинаково почитаются и в Турции. В их числе наш великий предок Бахоуддин Накшбанд.
Высокому гостю было рассказано о его жизни, огромном вкладе в развитие исламской науки, сути и значении выдвинутой им идеи "Сердце с Аллахом, руки в работе".
В годы независимости этот мавзолей стал одним из самых посещаемых нашими соотечественниками и зарубежными туристами мест паломничества.
Президент Турции отметил, что Узбекистан является родиной выдающихся мыслителей и он очень уважает историю и духовность нашего народа.