2018-05-01 | Siyosat
Shavkat Mirziyoyev va Rajab Tayyip Erdog‘an Buxoroga tashrifi avvalida Bahouddin Naqshband maqbarasini ziyorat qildilar. Qur’on tilovat qilindi.
O‘zbek va turk xalqlarining dini, ma’naviy qadriyatlari bir. Yurtimizda yashagan avliyo va allomalar Turkiyada ham e’zozlanadi. Buyuk ajdodimiz Bahouddin Naqshband ana shunday siymolardan biridir.
Oliy martabali mehmonga uning hayoti, islom dini rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi, “Ko‘ngling Allohda, qo‘ling mehnatda bo‘lsin” degan g‘oyaning mazmun-mohiyati haqida so‘zlab berildi.
Mustaqillik yillarida bu maskan yurtdoshlarimiz va xorijiy sayyohlar ko‘p keladigan ziyoratgohga aylandi.
Turkiya Prezidenti O‘zbekiston buyuk allomalar yurti ekanini, xalqimiz tarixi va ma’naviyatiga hurmati balandligini ta’kidladi.

2018-05-01 | Politics
Shavkat Mirziyoyev and Recep Tayyip Erdogan visited the mausoleum of Bakhauddin Naqshband. Surahs from the Quran were read.
The Uzbek and Turkish people have one religion, similar spiritual values. Theologians and thinkers, who lived in the country, are equally revered in Turkey. Among them our great ancestor Bakhauddin Naqshband.
The distinguished guest was told about his life, huge contribution to the development of Islamic science, the essence and significance of his idea of "Heart with Allah, hands in work."
In the years of independence, the mausoleum has become one of the most visited places of pilgrimage for our compatriots and foreign tourists.
The President of Turkey noted that Uzbekistan is the birthplace of outstanding thinkers and he highly respects the history and spirituality of our people.