O‘zbekiston-Turkiya: o‘zaro ishonch va do‘stlikka asoslangan hamkorlik jadal rivojlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on 29-aprel kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Ikki mamlakat davlat bayroqlari bilan bezatilgan Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida Turkiya Respublikasi Prezidenti va uning rafiqasini O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov kutib oldi.
Ta’kidlash lozimki, Turkiya Respublikasi O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini birinchi bo‘lib tan olgan. 1996-yilda mamlakatlarimiz o‘rtasida Abadiy do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolangan. Xalqlarimiz ko‘p asrlik tarixi, tili, dini, qadriyatlari va mushtarak urf-odatlari bilan bir-biriga chambarchas bog‘langan. Davlatlarimiz o‘rtasida o‘zaro ishonch asosidagi do‘stona munosabatlar bugungi kunda izchil mustahkamlanib bormoqda.
Tashrifning asosiy tadbirlari Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi. Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on shohsupaga ko‘tarildilar. O‘zbekiston va Turkiya davlat madhiyalari yangradi. Prezidentlar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on tor doirada uchrashuv o‘tkazdi. Do‘stona va ochiqlik ruhida o‘tgan muloqotda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, ilm-fan, madaniyat va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Prezidentimiz Turkiya Prezidentini samimiy qutlab, mamlakatlarimiz munosabatlari rivojida muhim siyosiy voqea bo‘lgan ushbu tashrif o‘zaro ishonch va hurmatga asoslangan hamkorligimiz izchil rivojlanib borayotganining dalolati ekanini ta’kidladi.
– O‘tgan yil mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar yangi strategik bosqichga ko‘tarildi. O‘zaro sa’y-harakatlar tufayli tovar ayirboshlash hajmi sezilarli darajada o‘sdi. Imzolangan hujjatlar samarasida xalqlarimiz o‘rtasidagi bordi-keldi yengillashdi. Oliy darajadagi navbatdagi muzokaralar xalqlarimiz manfaatiga xizmat qilayotgan ushbu ezgu ishlar sur’atini yanada oshirishiga ishonchim komil, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Rejep Tayyip Erdo‘g‘on davlatimiz rahbariga taklif uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda muttasil taraqqiy etayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
– Turkiya va O‘zbekiston tarixi buyuk, urf-odat va an’analari mushtarak, eng yaqin do‘stlar sifatida tanilgan. Xalqaro maydonda ham, o‘zaro aloqalarda ham bir-birini doimo qo‘llab-quvvatlaydi. Bugungi muzokaralar ushbu do‘stlik rishtalarini yana bir pog‘ona yuqoriga olib chiqishiga ishonaman, – dedi Rejep Tayyip Erdo‘g‘on.
O‘zbekiston va Turkiya hamkorligi ikki tomon uchun ham manfaatli. Mamlakatimizning bozori, tobora erkinlashayotgan iqtisodiyoti, qulay investitsiyaviy muhiti Turkiyani qiziqtiradi. Ushbu mamlakatning rivojlangan sanoati, transport kommunikatsiyalari, dengiz yo‘llari, qishloq xo‘jaligi va turizm salohiyati O‘zbekistonga foyda keltiradi.
Davlat rahbarlari 2017-yil 14-may kuni Pekinda o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” forumi, o‘sha yilning 10 sentyabr kuni Ostona shahrida bo‘lgan Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo‘yicha sammiti doirasida muzokaralar o‘tkazdi. Shuningdek, sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasi doirasida uchrashdi.
Prezidentimizning 2017-yil oktyabr oyida Turkiyaga davlat tashrifi ikki tomonlama do‘stona munosabatlarda yangi davrni boshlab berdi. Tashrif davomida ikki davlat rahbarlari O‘zbekiston – Turkiya hamkorligining mavjud holati va istiqbollarini batafsil muhokama qildilar. Imzolangan Qo‘shma bayonot o‘zaro hamkorlikni strategik sheriklik darajasiga olib chiqishda eng muhim hujjat bo‘ldi.
Prezidentlar muloqotni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar.
Muzokarada savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, turizm, ilm-fan va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zaro savdo hajmi va uning tarkibini kengaytirish bo‘yicha ijobiy o‘zgarishlar alohida qayd etildi.
Turkiya O‘zbekistonning muhim savdo sheriklaridan biridir. 2017-yilda davlatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga ortib, 1,5 milliard AQSH dollarini tashkil etdi.
Shu yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich 20 foizga o‘sib, 400 million dollarga yetdi. Yaqin yillarda bu ko‘rsatkichni 5 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha aniq tadbirlar yuzasidan kelishib olindi.
Rangli metallar va ulardan tayyorlanadigan buyumlar, meva-sabzavot mahsulotlari, xizmatlar, azot o‘g‘itlari, neftni qayta ishlashdan olingan mahsulotlar mamlakatimizning Turkiyaga asosiy eksporti bandlarini tashkil etadi. O‘z navbatida, mamlakatimiz pardoz-andoz buyumlari, turli mexanik va elektron uskunalar, plastmassa va ulardan tayyorlanadigan mahsulotlar, to‘qimachilik, kimyo, farmatsevtika mahsulotlari, teri oshlash va bo‘yash vositalarini import qiladi.
O‘zbekiston Turkiya bozoriga yengil sanoat, kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, charm-poyabzal va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksport qilishni kengaytirishga tayyor. Bu borada Istanbul shahrida ochilgan O‘zbek – Turk savdo uyi imkoniyatlaridan keng foydalanish mumkinligi alohida qayd etildi.
Transport kommunikatsiyalari va tranzit sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga ham alohida e’tibor qaratildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya hamda Yer usti yuk tashuvlari to‘g‘risidagi kelishuvlarga muvofiq tuzilgan Xalqaro avtomobil tashuvlari masalalari bo‘yicha qo‘shma komissiya bu yo‘nalishdagi aloqalar rivojiga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
“Boku – Tbilisi – Kars” temir yo‘li o‘zaro savdo aloqalari uchun ulkan imkoniyatlar yaratishi qayd etildi. Shu jihatdan tranzit tariflarini yanada maqbullashtirish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekistonda 1993-yildan buyon vakolatxonasi faoliyat ko‘rsatayotgan Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA) sa’y-harakatlari ham yuqori bahoga loyiqdir. O‘tgan davr mobaynida ushbu agentlik tibbiyot va ta’lim muassasalarining moddiy-texnik bazasini modernizatsiya qilish, qishloq xo‘jaligi hamda kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishga yo‘naltirilgan qator loyihalarning hayotga tatbiq etilishida faol qatnashdi.
Muzokarlarda hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘pligi, ushbu tashrif ikki mamlakat vazirlik va idoralari, ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalar rivojiga yangi sur’at baxsh etishi ta’kidlandi.
Ikki mamlakatda ham xaridorgir bo‘lgan yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni yetkazib berish va uzoq muddatli investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish orqali o‘zaro savdo hajmini muttasil oshirib borish va diversifikatsiya qilish bo‘yicha yakdil fikr bildirildi.
O‘zbekistonda Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qo‘shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, eng avvalo, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalarida mineral va xom ashyo resurslarini chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil qilish ishlari bundan keyin ham rag‘batlantirib borilishi qayd etildi.
Turizm sohasidagi hamkorlikni jadallashtirishda milliy aviakompaniyalarimiz o‘rtasida sherikchilik muhim o‘rin tutadi.
“O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi tomonidan o‘tgan yil oktyabr oyidan boshlab “Samarqand – Istanbul”, joriy yilning martidan boshlab“Turk havo yo‘llari” tomonidan shu yo‘nalish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilgani, xalqlarimiz o‘rtasidagi bordi-keldining soddalashtirilgani muhim ahamiyatga ega ekani alohida qayd etildi.
Hozirgi vaqtda aviaqatnovlarni kengaytirish maqsadida yangi reja va qo‘shma loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Mamlakatimizda turizm infratuzilmasini rivojlantirish borasidagi dasturlar doirasida turk investitsiyasi ishtirokida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalasi ham muzokaralar mavzusi bo‘ldi.
O‘zbekiston ham, Turkiya ham turizm sohasida ulkan imkoniyatlarga ega. Bu salohiyatdan to‘la foydalanish, sayyohlar almashinuvini oshirish ulkan iqtisodiy samara beradi.
Yana bir muhim yo‘nalish – O‘zbekistonda ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha ham amaliy fikr almashuvlar bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan suhbat va muzokaralar davomida O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Islom sivilizatsiyasi markazi infratuzilmalarini rivojlantirish va ularning faoliyatini shakllantirishda turkiyalik qardoshlar bilan yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Bugungi kunda jadal rivojlanib borayotgan madaniy-gumanitar aloqalar ham O‘zbekiston – Turkiya munosabatlarining ajralmas qismi hisoblanadi. 2016-yil iyun oyida Anqarada O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi. Turk san’at ustalarining Samarqandda o‘tkaziladigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida muntazam ishtirok etishi, Turkiya davlat teleradiokompaniyasi (TRT) O‘zbekistonda o‘tkaziladigan rasmiy tantanalarni xorijiy mamlakatlarga retranslyatsiya qilishi an’anaga aylandi.
Sog‘liqni saqlash va tibbiy ta’lim sohalarida, yetakchi tadqiqot markazlari o‘rtasida tajriba almashish hamda professional kadrlar tayyorlash borasidagi hamkorlik ham muhim ahamiyatga ega.
Mamlakatlarimiz BMT, Islom hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyalari bir-biriga o‘xshash yoki yaqin.
Prezidentlar mintaqaviy va xalqaro darajada tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash istagida ekanliklarini ta’kidlab, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga intilishlarini bildirdilar. Xususan, Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikka erishish masalasida ham atroflicha fikrlashib olindi.
– Bizning bu boradagi qat’iy pozitsiyamizni yana bir bor ta’kidlashni istardim: Afg‘onistonda tinchlikka erishishning yagona yo‘li – markaziy hukumat va mamlakat ichidagi asosiy siyosiy kuchlar o‘rtasida oldindan hech qanday shart qo‘ymasdan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot olib borish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Albatta, Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu borada asosiy vositachi rolini bajarishi lozim.
Davlat rahbarlari ma’rifiy va bag‘rikeng islom dinini targ‘ib etish, uning asl insonparvarlik mohiyatini butun jahon jamoatchiligiga yetkazish borasida hamkorlik muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladilar. Zero, islom dini doimo ezgulik va tinchlikka, asl insoniy fazilatlarni asrab-avaylashga da’vat etadi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va TurkiyaPrezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onkeng ko‘lamli strategik hamkorligimizni yangi, yanada yuksak bosqichga ko‘tarishga qaratilgan, o‘z mazmun-mohiyati bilan katta ahamiyatga ega bo‘lgan Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
O‘zbekiston – Turkiya hamkorligining huquqiy asoslarini yanada mustahkamlash maqsadida mamlakatlarimiz hukumatlari, vazirlik va idoralari o‘rtasida iqtisodiyot, savdo-sotiq, transport-logistika, sanoat, ilm-fan, ta’lim, turizm va boshqa sohalarga doir 24 ta hujjatga imzo chekildi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Rejep Tayyip Erdo‘g‘on muzokaralar o‘zaro anglashuv va hurmat ruhida o‘tganini, imzolangan hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Turkiya Respublikasi o‘rtasidagi uzoq istiqbolli hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladilar.
– Muzokaralar xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va qardoshlik an’analariga mos holda, ochiq, sermazmun va samarali bo‘ldi. Hamkorligimizning bugungi holati xolisona baholanib, uning ustuvor yo‘nalishlari va istiqboldagi vazifalari aniq belgilab olindi. Ikki davlat rahbarlari raisligida Strategik sheriklik oliy kengashi tuzish bo‘yicha kelishuvga erishildi, – dedi davlatimiz rahbari.
Turkiya Prezidenti muzokaralar o‘zaro anglashuv, manfaatdorlik va ishonch ruhida o‘tganini, Turkiya va O‘zbekiston hamkorligi yanada mustahkamlanib, strategik darajaga ko‘tarilganini ta’kidladi. Ko‘lami va ahamiyati katta bo‘lgan kelishuvlarga erishilganidan, Buxorodagi muborak qadamjolarni ziyorat qilajagidan baxtiyor ekanini bildirdi.
Rejep Tayyip Erdo‘g‘on O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmonga mamlakatimiz parlamentida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so‘zlab berildi. Turkiya Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari oldida nutq so‘zladi.
Kunning ikkinchi yarmida Turkiya Prezidenti Mustaqillik maydoniga tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmon hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gul qo‘ydi.
Shundan so‘ng Rejep Tayyip Erdo‘g‘on O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gul qo‘yib, Buyuk Yo‘lboshchimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Davlat rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on “O‘zekspomarkaz”da tashkil etilgan “O‘zbekiston – Turkiya” ishbilarmonlari biznes forumida ishtirok etdilar. Biznes-forum doirasida umumiy qiymati 3 milliard dollarga teng 50 dan ortiq yangi investitsiyaviy qo‘shma loyihani amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Prezidentlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishda bunday biznes-forumlar muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdilar.

Узбекистан-Турция: сотрудничество, основанное на взаимном доверии и дружбе, динамично развивается
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой 29 апреля прибыл в нашу страну с государственным визитом.
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова, украшенном государственными флагами двух стран, Президента Турецкой Республики встретил Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов.
Следует отметить, что Турецкая Республика первой в мире признала государственную независимость Республики Узбекистан. В 1996 году наши страны подписали Договор о вечной дружбе и сотрудничестве. Наши народы тесно связывают глубокие исторические корни, общая религия, схожесть языка, ценностей и обычаев. Основанные на взаимном доверии дружеские отношения между Узбекистаном и Турцией сегодня активно укрепляются.
Основные мероприятия визита состоялись в резиденции Куксарой. В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Турции. Президенты обошли строй почетного караула.
После церемонии официальной встречи Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган провели беседу в узком формате. В ходе встречи, прошедшей в открытой и искренней обстановке, обсуждены вопросы развития узбекско-турецкого сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, научной, культурной и других сферах, состоялся обмен мнениями по региональной и международной повестке.
Президент нашей страны, искренне поприветствовав Президента Турции, отметил, что данный визит, будучи важным политическим событием для укрепления двусторонних отношений, свидетельствует о последовательном развитии сотрудничества, основанного на взаимном доверии и уважении.
– В прошлом году дружеские отношения между нашими странами были подняты на новый стратегический уровень. Благодаря совместным усилиям заметно возрос объем товарооборота. В результате подписанных документов облегчены взаимные поездки наших граждан. Уверен, что очередные переговоры на высшем уровне придадут новую динамику проводимой благородной работе во благо наших народов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Реджеп Тайип Эрдоган выразил главе нашего государства признательность за приглашение и с удовлетворением отметил, что сотрудничество между нашими странами поступательно развивается во всех направлениях.
– Турция и Узбекистан - страны с великой историей, схожими обычаями и традициями, близкие друзья. Они поддерживают друг друга как в двусторонних связях, так и на международном уровне. Уверен, что нынешние переговоры поднимут эти дружеские связи на еще более высокий уровень, - сказал Реджеп Тайип Эрдоган.
В сотрудничестве заинтересованы обе стороны. Все большая либерализация экономики, благоприятный инвестиционный климат, рынок нашей страны представляют интерес для Турции. Развитые промышленность, транспортные коммуникации, морские пути, сельское хозяйство и туристический потенциал этой страны выгодны Узбекистану.
Главы государств встречались до этого на форуме "Один пояс, один путь" в Китае 14 мая 2017 года, на полях Саммита Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям в Астане 10 сентября того же года. Также Президенты провели встречу в рамках 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре прошлого года.
Государственный визит Президента нашей страны в Турцию в октябре 2017 года положил начало новому этапу в двусторонних дружеских отношениях. В ходе визита лидеры двух стран подробно рассмотрели текущее состояние и перспективы узбекско-турецкого сотрудничества. Подписанное главами двух государств Совместное заявление стало важнейшим документом, закрепившим сотрудничество на уровне стратегического партнерства.
Президенты продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
На переговорах обсуждались вопросы развития сотрудничества в сферах торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта, туризма, науки и других.
Особо подчеркивались положительные изменения в увеличении объема взаимной торговли и расширении номенклатуры товаров.
Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. В 2017 году объем товарооборота между нашими странами увеличился на 30 процентов и составил 1,5 миллиарда долларов США.
В первом квартале текущего года данный показатель вырос на 20 процентов и составил 400 миллионов долларов. Стороны договорились о конкретных мероприятиях, направленных на доведение этого показателя до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы.
Основные статьи экспорта из нашей страны в Турцию - цветные металлы и изделия из них, плодоовощная продукция, услуги, азотные удобрения, продукты нефтепереработки. Узбекистан, в свою очередь, импортирует из этой страны косметику, различное механическое и электронное оборудование, пластмассу и продукцию из нее, текстильную, химическую, фармацевтическую продукцию, средства для дубления и покраски кожи.
Узбекистан готов расширить поставку на рынок Турции продукции легкой, химической, металлургической, машиностроительной, электротехнической промышленности, кожевенно-обувных и сельскохозяйственных товаров. Отмечалась важность использования при этом возможностей Узбекско-турецкого торгового дома, открытого в Стамбуле.
Особое внимание было уделено также расширению сотрудничества в сфере транспортных коммуникаций и транзита.
Весомый вклад в укрепление взаимодействия в этом направлении вносят Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству, а также созданная по Соглашению о наземных грузоперевозках Совместная комиссия по вопросам международных автомобильных перевозок.
Отмечались перспективность железной дороги "Баку - Тбилиси - Карс" для развития торговых связей, необходимость дальнейшей оптимизации тарифов по транзиту.
Высокой оценки заслуживает и деятельность Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА), представительство которого действует в Узбекистане с 1993 года. За минувший период данное агентство приняло активное участие в реализации ряда проектов по модернизации материально-технической базы медицинских и образовательных учреждений, развитию сельского хозяйства, малого и среднего бизнеса.
В ходе переговоров отмечалось наличие множества еще не задействованных возможностей, поэтому данный визит придаст новую динамику развитию связей между министерствами и ведомствами, деловыми кругами двух стран.
Стороны были едины во мнении о необходимости увеличения и диверсификации объема взаимной торговли путем поставок востребованной продукции с высокой добавленной стоимостью и развития долгосрочного инвестиционного сотрудничества.
Подчеркивалось, что работа по реализации в Узбекистане совместных инвестиционных проектов с участием ведущих турецких компаний, прежде всего по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки минеральных и сырьевых ресурсов в свободных экономических и малых промышленных зонах, будет стимулироваться и в дальнейшем.
В активизации сотрудничества в сфере туризма важное значение имеет партнерство наших национальных авиакомпаний.
Особо отмечалось, что с октября прошлого года Национальной авиакомпанией "Узбекистон хаво йуллари" налажены прямые авиарейсы по маршруту "Самарканд-Стамбул", а с марта текущего года прямые авиаперевозки по данному маршруту наладила авиакомпания "Турецкие авиалинии", упрощен порядок въезда и выезда.
В настоящее время в целях расширения авиаперевозок разрабатываются новые планы и совместные проекты.
Одной из главных тем переговоров стала реализация совместных проектов с участием турецких инвестиций в рамках программ развития туристической инфраструктуры в нашей стране.
Узбекистан и Турция обладают огромными возможностями в данной сфере, полное задействование этого потенциала, увеличение туристского обмена даст высокий экономический эффект.
Также состоялся практический обмен мнениями по еще одному важному вопросу - развитию паломнического туризма в Узбекистане.
В ходе переговоров достигнута договоренность о тесном взаимодействии для развития инфраструктуры Международной Исламской академии Узбекистана, Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари и Центра исламской цивилизации, налаживания их деятельности.
Неотъемлемой частью узбекско-турецких отношений являются культурно-гуманитарные связи, которые сегодня активно развиваются. В июне 2016 года в Анкаре прошли Дни узбекской культуры. Традиционными стали участие турецких артистов в международном музыкальном фестивале "Шарк тароналари" в Самарканде, трансляция Турецкой государственной телерадиокомпанией (ТРТ) официальных торжественных мероприятий, проводимых в Узбекистане, на зарубежные страны.
Важное значение имеют вопросы сотрудничества в области здравоохранения и медицинского образования, обмена опытом между ведущими исследовательскими центрами и подготовки профессиональных кадров.
Наши страны плодотворно сотрудничают в рамках таких международных структур, как ООН, Организация исламского сотрудничества. Стороны имеют схожие или близкие позиции по вопросам регионального и международного значения.
Президенты выразили стремление укреплять мир, безопасность и стабильность на региональном и международном уровнях, расширять взаимовыгодное сотрудничество в этом направлении в рамках многих структур. В частности, состоялся обмен мнениями по достижению мира и стабильности в Афганистане.
– Хочу еще раз подчеркнуть нашу твердую позицию по данному вопросу: единственный путь к достижению мира в Афганистане - это прямой, без каких-либо предварительных условий диалог между центральным правительством и основными политическими силами внутри страны, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Разумеется, роль основного посредника в этом должна играть Организация Объединенных Наций.
Главы двух государств особо отметили важность сотрудничества в пропаганде просвещенного и толерантного ислама, доведении его истинно гуманистической сути до всего международного сообщества, ведь религия ислам всегда призывает к добру и миру, следованию истинно человеческим ценностям.
По итогам переговоров Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление, нацеленное на поднятие полномасштабного стратегического сотрудничества на новый, более высокий уровень.
С целью дальнейшего укрепления правовых основ узбекско-турецкого сотрудничества между правительствами, министерствами и ведомствами двух стран были подписаны 24 документа, в том числе по развитию партнерства в сферах экономики, торговли, транспорта и логистики, промышленности, науки, образования, туризма и других.
На встрече с представителями средств массовой информации Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган отметили, что переговоры прошли в духе взаимного понимания и уважения, подписанные документы послужат дальнейшему укреплению долгосрочного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
- Переговоры прошли в традициях дружбы и братства наших народов, открыто, очень содержательно и плодотворно. Дана объективная оценка текущему состоянию нашего сотрудничества, намечены его приоритетные направления и задачи на перспективу. Достигнута договоренность о создании Высшего совета по стратегическому партнерству под председательством глав двух государств, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Турции отметил, что переговоры прошли в духе взаимопонимания, заинтересованности и доверия, турецко-узбекское сотрудничество сегодня еще более укрепилось и поднялось на стратегический уровень. Он выразил удовлетворение достигнутыми соглашениями, имеющими широкий масштаб и большое значение, а также предстоящим ознакомлением со святынями Бухары.
Затем Реджеп Тайип Эрдоган посетил Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Высокому гостю рассказали о реформах, осуществляемых в парламенте нашей страны. Президент Турции выступил с речью перед членами Сената и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Во второй половине дня Президент Турции посетил площадь Мустакиллик. Высокий гость возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Затем Реджеп Тайип Эрдоган возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову и отдал дань уважения памяти нашего великого лидера.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в организованном в Узэкспоцентре Узбекско-турецком бизнес-форуме. В его рамках достигнуты договоренности о реализации более 50 новых инвестиционных проектов общей стоимостью 3 миллиарда долларов.
Главы государств отметили, что подобные бизнес-форумы имеют важное значение для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.