O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida Strategik sheriklik oliy kengashi tuziladi
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev ommaviy axborot vositalari vakillari bilan o‘tgan brifingda ma’lum qildi.
Muzokaralar xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va qardoshlik an’analariga mos holda, ochiq, sermazmun va samarali bo‘ldi. Hamkorligimizning bugungi holati xolisona baholanib, uning ustuvor yo‘nalishlari va istiqboldagi vazifalari aniq belgilab olindi. Ikki davlat rahbarlari raisligida Strategik sheriklik oliy kengashi tuzish bo‘yicha kelishuvga erishildi, dedi davlatimiz rahbari.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Islom hamkorlik tashkiloti doirasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha tomonlarning yondashuvlari o‘xshash va mushtarak ekani ta’kidlandi.
Biz Turkiya Respublikasiga ulkan siyosiy, iqtisodiy va harbiy salohiyatga ega bo‘lgan, xalqaro maydonda obro‘-e’tibori tobora ortib borayotgan yirik davlat sifatida qaraymiz. Ota yurtingiz – O‘zbekistonning eshiklari sizlar kabi yaqin qardoshlarimiz uchun doimo ochiq, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Rejep Tayyip Erdog‘an muzokaralar o‘zaro anglashuv, manfaatdorlik va ishonch asosida o‘tganini, Turkiya va O‘zbekiston hamkorligi yanada mustahkamlanib, strategik darajaga ko‘tarilganini ta’kidladi. Ko‘lami va ahamiyati katta bo‘lgan kelishuvlarga erishilganidan, ertaga Buxorodagi muborak qadamjolarni ziyorat qilajagidan baxtiyor ekanini bildirdi.

Узбекистан и Турция создадут Высший совет по стратегическому партнерству
Об этом Президент Шавкат Мирзиёев сообщил на брифинге с представителями средств массовой информации.
- Переговоры прошли в духе традиционной дружбы и братства наших народов, открыто, очень содержательно и плодотворно. Дали объективную оценку текущему состоянию нашего сотрудничества, наметили его приоритетные направления и дальнейшие задачи. Достигнута договоренность о создании Высшего совета по стратегическому партнерству под председательством глав двух государств, - сказал Президент нашей страны.
Отмечалось, что стороны имеют схожие взгляды и единство мнений по актуальным региональным и международным вопросам, укреплению связей в рамках Организации Объединенных Наций.
- Мы воспринимаем Турецкую Республику как державу с огромным политическим, экономическим и военным потенциалом, со все более возрастающим международным авторитетом. Двери Узбекистана - вашего отчего края - всегда открыты для вас, наших братьев, сказал Шавкат Мирзиёев.
Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что переговоры прошли в духе взаимопонимания, заинтересованности и доверия, турецко-узбекское сотрудничество сегодня еще более укрепилось и вышло на стратегический уровень. Выразил удовлетворение достигнутыми соглашениями, имеющими широкий масштаб и большое значение, а также предстоящим завтра ознакомлением со святынями Бухары.