O‘zbekiston – Turkmaniston ishbilarmonlari istiqbolli kelishuvlarni imzoladi
Turkmaniston Respublikasi Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning mamlakatimizga davlat tashrifi doirasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Toshkentda Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi va ishbilarmon doira vakillari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi.
Ikki davlat vazirliklari, savdo-sanoat, investitsiya va boshqa tadbirkorlik sohalarida faoliyat yurituvchi kompaniyalar rahbarlari ishtirok etgan tadbirda O‘zbekiston – Turkmaniston o‘rtasida o‘zaro savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishidagi aloqalarni kelgusida yanada rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama etildi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov, Turkmaniston Savdo-sanoat palatasi raisi O‘.Gurbannazarov va boshqalar keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasida manfaatli hamkorlik munosabatlari yangi bosqichda rivojlanayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlari chog‘ida erishilgan kelishuvlarning birgalikda amalga oshirilayotgani muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston – Turkmaniston munosabatlarida savdo-iqtisodiy, madaniy-ma’rifiy hamkorlik asosiy o‘rin tutadi. Bu hukumatlararo bitimlarda ham o‘z aksini topgan.
Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining biznes-forumi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida chet el investitsiyalarini jalb qilish, shuningdek, tadbirkorlar o‘rtasida savdo aloqalarining yo‘lga qo‘yilishi va kengayishini qo‘llab-quvvatlash, yangi qo‘shma korxonalar sonini hamda manfaatli mahsulot aylanmasini oshirishga xizmat qiladi.
Ishbilarmonlar uchrashuvi chog‘ida ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha masalalar muhokama qilindi.
Turkmaniston ishbilarmon doira vakillari O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, biznesni qo‘llab-quvvatlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni huquqiy himoya qilish, mamlakat iqtisodiyotining investitsion jozibadorligini oshirish borasida amalga oshirilgan ishlar, erkin iqtisodiy zonalarda investorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Mamlakatda iqtisodiyotning turli tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan bu kabi islohotlar samaradorligini yuqori baholadi.
– To‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaramiz. Mahsulotlarimiz eksport hududini kengaytirish, o‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan tajriba almashish maqsadida Toshkentga keldik, – deydi “Ipak yo‘li xaridlari” kompaniyasi bosh menejeri Pavel Annaberdiyev. – Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi va biznes-forum faoliyatimizni yanada kengaytirish, hamkorlik aloqalarini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi. O‘zbekistonga tashrifimiz biz uchun yaxshi samara berishiga ishonamiz.
2017 yilda mamlakatlarimiz o‘rtasida tovar aylanmasi 177,3 million AQSH dollarini tashkil etdi. Bugun O‘zbekistonda turkmanistonlik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda 11 korxona faoliyat yuritmoqda. Ular savdo va xizmat ko‘rsatish, to‘qimachilik sanoati, mebel ishlab chiqarish kabi sohalarni qamrab olgan.
Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi va biznes-forumda neft-gaz, transport-kommunikatsiya, qishloq xo‘jaligi, turizm, sanoat ishlab chiqarish, to‘qimachilik kabi sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha istiqbolli kelishuvlarga erishilib, 250 million AQSH dollari qiymatidagi shartnomalar imzolandi. Bu kabi tadbirlarni muntazam o‘tkazishga kelishib olindi.

Деловые люди Узбекистана и Туркменистана подписали перспективные соглашения
В рамках государственного визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в нашу страну по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Ташкенте прошли Национальная выставка Туркменистана и бизнес-форум с участием представителей деловых кругов двух стран.
На мероприятии, в котором приняли участие руководители министерств и компаний двух стран, ведущих деятельность в торгово-промышленной, инвестиционной и других сферах, были подробно обсуждены вопросы дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икромов, председатель Торгово-промышленной палаты Туркменистана У.Гурбанназаров и другие отметили, что за последние годы взаимовыгодное сотрудничество между нашими странами развивается на новом уровне, важное значение в этом имеет совместная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встреч глав двух государств.
В двусторонних отношениях Узбекистана и Туркменистана приоритетное значение имеет сотрудничество в торгово-экономической, культурно-просветительской сферах. Это нашло свое отражение и в межправительственных соглашениях.
Национальная выставка Туркменистана, а также бизнес-форум деловых кругов двух стран будут способствовать привлечению иностранных инвестиций для реализации совместных проектов, налаживанию и расширению торговых связей, увеличению числа новых совместных предприятий и оборота востребованной продукции.
В ходе встреч деловых кругов обсуждены вопросы укрепления партнерства между предпринимателями двух стран.
Представители деловых кругов Туркменистана ознакомились с работой, проводимой в нашей стране по улучшению делового климата, поддержке, правовой защите малого бизнеса и частного предпринимательства, повышению инвестиционной привлекательности экономики страны, условиями, созданными для инвесторов в свободных экономических зонах. Дана высокая оценка реформам, осуществляемым в стране для развития различных отраслей экономики.
- Мы производим текстильную продукцию. Приехали в Ташкент для расширения географии экспорта, обмена опытом с узбекскими коллегами, - сказал главный менеджер компании "Ипак йули харидлари" Павел Аннабердиев. - Национальная выставка Туркменистана и бизнес-форум сыграли важную роль в дальнейшем расширении нашей деятельности, укреплении сотрудничества. Мы уверены, что наш визит в Узбекистан принесет хорошие плоды.
В 2017 году товарооборот между нашими странами составил 177,3 миллиона долларов США. На сегодняшний день в Узбекистане действуют 11 предприятий с участием туркменских бизнесменов, в основном в таких сферах, как торговля и обслуживание, текстильная промышленность, производство мебели.
В ходе Национальной выставки Туркменистана и бизнес-форума были достигнуты перспективные соглашения касательно дальнейшего расширения сотрудничества в нефтегазовой, транспортно-коммуникационной, сельскохозяйственной и туристической отраслях, в сфере промышленного производства и текстильной индустрии, были подписаны договора на 250 миллионов долларов США. Стороны договорились регулярно проводить такие мероприятия.