Xitoy Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
Fevraldagi uchrashuv davomi sifatida TIV rahbarlari tomonidan siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklikni yanada mustahkamlashning aniq yo‘llari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Prezidentining 2017-yil may oyidagi Xitoyga ko‘lami va samaradorligiga ko‘ra tarixiy davlat tashrifi ikki tomonlama aloqalarni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi, davlat rahbarlari o‘rtasidagi yuqori darajadagi o‘zaro ishonchni namoyish etdi.
Vazirlar ShHT davlat rahbarlarining Tsindao shahrida bo‘lajak majlisiga va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Raisi Si Szinpinning ikki tomonlama uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan fikr almashdilar.
Mintaqaviy kun tartibini muhokama qilish chog‘ida Abdulaziz Kamilov va Van Yi tomonidan Toshkentda mart oyida bo‘lib o‘tgan va Xitoyning nufuzli delegatsiyasi faol ishtirok etgan Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajali xalqaro konferensiya natijalari yuqori baholandi va Afg‘oniston mojarosini hal etish doirasida hamkorlik qilishga tayyor ekanliklari tasdiqlandi.

24 апреля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Пекине встретился с членом Госсовета, Министром иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И.
В продолжение февральской встречи главы МИД рассмотрели конкретные пути дальнейшего укрепления отношений всестороннего стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
Как было подчеркнуто, исторический по своим масштабам и результативности государственный визит в КНР Президента Узбекистана в мае 2017 года поднял на качественно новый уровень двусторонние связи, продемонстрировал высокую степень взаимного доверия между лидерами государств.
Министры обменялись мнениями относительно подготовки к предстоящим заседанию Совета глав государств ШОС в г.Циндао и двусторонней встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Председателя КНР Си Цзиньпина.
В ходе обсуждения региональной повестки дня Абдулазиз Камилов и Ван И дали высокую оценку итогам мартовской международной конференции высокого уровня по Афганистану в г.Ташкенте, в которой активное участие приняла представительная делегация КНР, и подтвердили готовность к взаимодействию в рамках урегулирования афганского конфликта.