Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi ishtirokchilari va mehmonlariga
Turkmaniston Prezidenti hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovning O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Toshkentda o‘tkazilayotgan Turkmaniston milliy ko‘rgazmasining barcha ishtirokchilari va mehmonlarini ulkan mamnuniyat bilan samimiy qutlayman.
O‘zbekiston va Turkmaniston – strategik sheriklardir. Bizning xalqlarimizni ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari, umumiy tarix, din va til, madaniyat, urf-odat va an’analar mushtarakligi mustahkam bog‘lab keladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik qat’iy siyosiy iroda hamda oliy darajadagi samarali uchrashuvlar davomida erishilgan kelishuvlarni birgalikda amalga oshirayotganimiz tufayli izchil rivojlanib, aniq ma’no-mazmun bilan boyib bormoqda.
Hech shubhasiz, o‘zaro hamkorligimizning ustuvor yo‘nalishini savdo-iqtisodiy soha tashkil etadi. O‘tgan qisqa davrda biz bu borada haqiqatan ham muhim ahamiyatga molik natijalarga erishdik.
Keyingi yillarda birinchi marta o‘zaro savdo hajmi jadal sur’atlar bilan ortib bormoqda. Mamlakatlarimiz korxonalari va tashkilotlari o‘rtasida iqtisodiyotning an’anaviy ravishda bir-birini to‘ldiradigan tarmoqlarida kooperatsiya aloqalari kuchaymoqda.
Bu o‘rinda avvalo yoqilg‘i-energetika majmuasi, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, temir yo‘l transportini modernizatsiya qilish va boshqa ko‘plab sohalardagi loyihalar haqida so‘z bormoqda.
Biz transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish hamda davlatlarimiz va butun mintaqamizning ulkan tranzit salohiyatini samarali ishga solishga qaratilgan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirmoqdamiz.
Ta’kidlash kerakki, bugungi kunda mamlakatlarimiz biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi izchil ishbilarmonlik aloqalari hamda hududlararo mustahkamlanib borayotgan hamkorlik doirasida keng istiqbollar ochilmoqda.
Bundan bir oy oldin Ashxobodda Turkmaniston Prezidentining bevosita qo‘llab-quvvatlashi bilan O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgan va u turkmanistonlik sheriklarimizda katta qiziqish uyg‘otgan edi.
Bugun biz mamlakatimizning nafaqat ishbilarmon doiralari, balki butun jamoatchiligining e’tibor markazida turgan Turkmaniston milliy ko‘rgazmasini ochmoqdamiz.
Ko‘rgazma majmuasida bugungi Turkmaniston iqtisodiyotining ulkan salohiyati va yuksak e’tirofga molik yutuqlari, uning boy tabiiy, ilmiy va intellektual resurslari, zamonaviy texnologiyalari keng namoyish etilmoqda.
Shu bilan birga, bu yerda tashkil etilgan yorqin ekspozitsiya qardosh turkman xalqining qadimiy va noyob madaniyati hamda an’analari bilan yaqindan tanishish imkonini beradi.
Turkmanistonning xalqaro miqyosda e’tirof etilgan barcha yutuqlari hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovning chuqur o‘ylangan, samarali siyosati natijasi ekanini alohida qayd etishni istardim.
Qadrli ko‘rgazma ishtirokchilari va mehmonlari!
Sizlarni ikki tomonlama munosabatlarimizdagi qutlug‘ voqea – O‘zbekiston poytaxtida Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi ochilishi bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Ishonchim komil, ko‘rgazma yakunida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya aloqalarini rivojlantirishga, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni do‘st xalqlarimiz farovonligi yo‘lida yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yangi savdo shartnomalari va bitimlar imzolanadi..

Участникам и гостям Национальной выставки Туркменистана
С огромным удовольствием искренне приветствую всех участников и гостей Национальной выставки Туркменистана, проводимой в Ташкенте в рамках государственного визита Президента Туркменистана уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова в Республику Узбекистан.
Узбекистан и Туркменистан – стратегические партнеры. Нас крепко связывают многовековые узы дружбы и добрососедства, общность истории, религии и языка, культуры, обычаев и традиций.
Благодаря твердой политической воле и совместной практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе плодотворных встреч на высшем уровне, узбекско-туркменское многоплановое сотрудничество демонстрирует динамичное развитие, наполняясь конкретным содержанием.
Безусловно, приоритетным направлением взаимодействия является торгово-экономическая сфера. За прошедший короткий период мы смогли достичь действительно значимых результатов.
Впервые за последние годы быстрыми темпами растут объемы взаимной торговли. Усиливается кооперация между предприятиями и организациями наших стран в тех отраслях экономики, где мы традиционно дополняем друг друга.
Речь идет прежде всего о проектах в топливно-энергетическом комплексе, сельскохозяйственном машиностроении, в сфере модернизации железнодорожного транспорта и многих других секторах.
Мы расширяем взаимовыгодное сотрудничество, направленное на развитие транспортных коммуникаций и эффективное задействование огромного транзитного потенциала двух государств и всего нашего региона.
Следует отметить, что большие перспективы сегодня открываются в ходе интенсивных деловых контактов между нашими бизнес-сообществами и в рамках укрепляющихся межрегиональных связей.
Буквально месяц назад в Ашхабаде при непосредственной поддержке Президента Туркменистана успешно проведена Национальная промышленная выставка Узбекистана, вызвавшая неподдельный интерес у наших туркменских партнеров.
Сегодня мы даем старт Национальной выставке Туркменистана, которая находится в центре внимания не только деловых кругов, но и общественности нашей страны.
На площадках выставочного комплекса широко представлены огромный потенциал и впечатляющие достижения экономики современного Туркменистана, его богатейшие природные, научные и интеллектуальные ресурсы, современные технологии.
Наряду с этим яркая экспозиция ближе знакомит нас с древней и уникальной культурой и традициями братского туркменского народа.
Хотел бы особо отметить, что все успехи Туркменистана являются результатом получившей международное признание глубоко продуманной, эффективной политики уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова.
Дорогие участники и гости выставки!
Еще раз от всей души поздравляю вас со знаменательным событием в наших двусторонних отношениях – открытием Национальной выставки Туркменистана в столице Узбекистана.
Уверен, что по ее итогам будут подписаны новые торговые контракты и договора по реализации перспективных проектов кооперации в различных отраслях экономики, что послужит дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества двух стран на благо наших дружественных народов.
Позвольте пожелать всем вам плодотворной работы, успешных переговоров и приятного пребывания на гостеприимной узбекской земле.