O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2018-04-20 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-aprel kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Prezident Vladimir Putinga samimiy qutlov hamda kuni kecha Buxoro viloyatida Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi yakunlangani va ishga tushirilgani munosabati bilan bo‘lib o‘tgan tantanali tadbirda Rossiyadan nufuzli delegatsiya ishtirok etgani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
«LUKOYL» kompaniyasi bilan hamkorlikda tabiiy gazni chuqur qayta ishlash bo‘yicha ishga tushirilgan yuqori texnologik ishlab chiqarish majmuasi mamlakatlarimiz o‘rtasida tobora mustahkamlanib borayotgan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining yana bir yorqin namunasi ekani alohida ta’kidlandi.
Muloqotda oliy darajadagi uchrashuvlar chog‘ida erishilgan kelishuvlar doirasida O‘zbekiston – Rossiya ko‘p qirrali aloqalarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Prezidentiga davlat tashrifi bilan mamlakatimizga kelishni yana bir bor taklif etdi. Taklif mamnuniyat bilan qabul qilindi. Tashrifning aniq muddati diplomatik kanallar orqali kelishib olinadi.
Muloqot so‘nggida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin turli formatlarda o‘zaro aloqalarni faol davom ettirishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Сегодня, 20 апреля, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность Президенту Владимиру Путину за направленное послание и участие представительной российской делегации в торжественных мероприятиях по случаю завершения строительства и запуска Кандымского газоперерабатывающего комплекса, прошедших накануне в Бухарской области.
Было особо отмечено, что созданное совместно с компанией «ЛУКОЙЛ» высокотехнологичное производство по глубокой переработке природного газа является ещё одним ярким примером укрепляющихся отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего расширения и углубления узбекско-российских многоплановых отношений в контексте реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Рассмотрены также актуальные аспекты региональной и международной политики.
Президент Узбекистана вновь подтвердил приглашение Президенту России посетить нашу страну с государственным визитом. Приглашение было с благодарностью принято.
Конкретные сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.
В завершение телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин подтвердили готовность продолжить активное взаимодействие в различных форматах.