Vazirlar Mahkamasida jamoat ishlariga majburiy jalb qilishni taqiqlash, rahbarlar mas’uliyatini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilish boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida Bosh vazir A.Aripov rahbarligida “Hududlarda dala va tozalash-obodonlashtirish ishlariga tibbiyot va ta’lim muassasalari xodimlari, talabalar va ijtimoiy soha vakillarini jalb qilishni taqiqlash va ushbu holatlarga yo‘l qo‘ygan barcha darajadagi hokimlar va rahbarlarning shaxsiy mas’uliyat va javobgarligini oshirishga qaratilgan choralarni belgilash” masalasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi boshlandi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan ijtimoiy soha xodimlari, xususan, shifokorlar, o‘qituvchilar va talaba-yoshlarni jamoat ishlariga jalb qilishning oldini olish, majburiy mehnatga taqiq qo‘yish, rahbar xodimlarning hududlarda ko‘zbo‘yamachilikka yo‘l qo‘yishining oldini olishga qaratilgan topshiriqlari ijrosi, bu borada aniq mexanizmni ishlab chiqish va qat’iy nazorat o‘rnatish borasidagi ishlar muhokama etilmoqda.

В Кабинете Министров началось совещание, посвященное запрету на принудительное привлечение к общественным работам, повышению ответственности руководителей
В Кабинете Министров Республики Узбекистан под председательством Премьер-министра А.Арипова началось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам запрета на привлечение работников медицинских и образовательных учреждений, студентов, представителей социальной сферы на полевые и благоустроительных работы, повышения персональной ответственности хокимов и руководителей всех уровней, допустивших подобные случаи.
На совещании обсуждается исполнение данных Президентом Шавкатом Мирзиёевым поручений по недопущению привлечения работников социальной сферы, в частности врачей, учителей и студенческой молодежи к общественным работам, запрету принудительного труда, предотвращение случаев очковтирательства со стороны руководителей на местах, меры по разработке конкретных механизмов и и строгому контролю в этом направлении.