Nafosat festivali chorlaydi
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazmalar zalida joriy yilning 17-21 aprel kunlari bo‘lib o‘tadigan Tasviriy va amaliy san’at festivaliga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Badiiy akademiya tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda o‘tkazilayotgan Tasviriy va amaliy san’at festivali Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yiliga bag‘ishlanadi.
Tasviriy va amaliy san’at festivalihaftaligi Badiiy akademiyaMarkaziy ko‘rgazmalar zali, Toshkent Fotosuratlar uyi, Xalqaro madaniyat karvon saroyi, Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi, O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida hamda respublikamiz hududlari bo‘ylab o‘tkaziladi.
San’at bayramining yuqori tashkiliy va ijodiy saviyada, bayramona ruhdao‘tishiga puxta tayyorgarlik ko‘rildi.
– Davlatimiz rahbarining 2017-yil 3-avgust kuni yurtimiz ijodkor ziyolilari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvida belgilab berilgan vazifalar ijrosi bu yilgi Tasviriy va amaliy san’at festivalida ham o‘zining yaqqol ifodasini topadi, – deydi O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi Akmal Nuriddinov. – Bu jihatlar yoshlarni har tomonlamaqo‘llab-quvvatlash, ularning ijodini keng jamoatchilikka namoyish etish, tanishtirish, tasviriy san’atga mehri baland o‘g‘il-qizlarni yanada ko‘proq ilhomlantirish, ularni yangi-yangi ijodiy marralar sari ruhlantirishga ko‘maklashadi.Shu bilan birga, festival doirasidagi barcha tadbirlar yoshlarning bilim darajasini oshirish, ularga imkon qadar ko‘proq e’tibor qaratishni ko‘zlashi bilan ahamiyatlidir.
Tasviriy va amaliy san’at festivali ishtirokchilari soni yil sayin ortib borayotir. Bu yil Eron, Xitoy, Turkiya, Ozarbayjon, Turkmaniston, Qozog‘iston, Hindiston, Qatar, Rossiya, Isroil, Yaponiya kabi davlatlardan 20 nafardan ziyod ijodkor o‘z ishlari bilan ishtirok etadi.
Bir hafta davomida rang-barang ko‘rgazmalar, taqdimotlar, mahorat saboqlari, anjumanlar, davra suhbatlari, rassomlar ijodiga oid filmlar namoyishi, iqtidorli yoshlar ishtirokidagi konsertlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Призывает фестиваль изящества
В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвященная Фестивалю изобразительного и прикладного искусства, который состоится 17-21 апреля текущего года.
Проводимый Академией художеств совместно с организациями-партнерами Фестиваль изобразительного и прикладного искусства посвящен Году поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.
Фестиваль пройдет в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана, Ташкентском доме фотографии, Международном караван-сарае культуры, Музее искусства восточных миниатюр, Галерее изобразительного искусства Узбекистана и в регионах республики.
Проведена тщательная подготовка к празднику искусства. Он будет проведен на высоком организационном и творческом уровне, в праздничном духе.
– Выполнение задач, определенных главой нашего государства во время встречи с творческой интеллигенцией 3 августа 2017 года, найдет свое яркое воплощение в Фестивале изобразительного и прикладного искусства нынешнего года, – говорит председатель Академии художеств Узбекистана Акмаль Нуриддинов. – Он содействует всемерной поддержке молодежи, представлению ее творчества широкой общественности, поощрению юношей и девушек, увлекающихся изобразительным искусством. Все мероприятия в рамках фестиваля имеют важное значение тем, что направлены на повышение уровня знаний молодежи, усиление внимания к ней.
Из года в год возрастает количество участников Фестиваля изобразительного и прикладного искусства. В этом году в нем примут участие более 20 творческих работников из Ирана, Китая, Турции, Азербайджана, Туркменистана, Казахстана, Катара, России. Японии.
Ожидается, что в течение недели состоятся различные выставки, презентации, мастер-классы, форумы, "круглые столы", показ фильмов о творчестве художников, концерты с участием одаренной молодежи.