Prezident “Bek klaster” korxonasini ibrat qilib ko‘rsatdi
Davlatimiz rahbari Mirzaobod tumanidagi “Bek klaster” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qo‘shma korxona tomonidan tashkil etilgan zamonaviy issiqxona bilan tanishdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan qishloq xo‘jaligida klaster usuli keng joriy etilmoqda. “Bek klaster” korxonasi shu yo‘nalishdagi yirik subyektlardan bo‘lib, unga Sirdaryo viloyatidan 18 ming gektar yer ajratilgan. Mazkur ko‘p tarmoqli klaster tomonidan Mirzaobod tumanida 100 gektar maydonda issiqxona tashkil etilgan. Bu yerda yiliga 25 million dollarlik mahsulot yetishtirish, ularni 100 foiz eksportga yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ilmiy asosda yetishtirish va saqlash, xaridorini hozirdan topish zarurligini ta’kidladi. Issiqxona konstruksiyalarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, meva-sabzavotchilik bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash, klaster qoshida ilmiy-amaliy markaz tashkil etish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Президент поставил в пример предприятие “Бек кластер”
Глава государства ознакомился с современной теплицей, организованной совместным предприятием в форме общества с ограниченной ответственностью "Бек кластер" в Мирзаабадском районе.
По инициативе Президента нашей страны в сельском хозяйстве широко внедряется кластерный метод. Одним из крупных мероприятий данного направления является “Бек кластер”, которому было выделено 18 тысяч гектаров площадей в Сырдарьинской области. Данный многопрофильный кластер организовал теплицы на 100 гектарах земель в Мирзаабадском районе. Здесь планируется заготавливать и экспортировать продукцию на 25 миллионов долларов в год.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость применения научно обоснованных методов выращивания и хранения сельхозпродукции, уже сейчас начинать поиск покупателей. Дал указания по локализации производства конструкций теплицы, подготовке специалистов по плодоовощеводству, организации научно-практического центра при данном кластере.