Baliqchilik tarmog‘ini jadal rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Baliqchilik tarmog‘i oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning strategik yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Keyingi vaqtlarda ko‘rilayotgan chora-tadbirlar tufayli mamlakat iqtisodiyotining tarkibida baliqchilik ulushi izchil ortib bormoqda.
Shu bilan birga, baliqchilik tarmog‘ida hanuzgacha ko‘plab kamchilik va muammolar saqlanib qolmoqda, ularni samarali hal etish ishchanlik faolligini oshirish, investitsiyalarni jalb etish, baliq yetishtirish uchun ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish, eksport salohiyatini oshirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish imkonini beradi.
Baliqchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish uchun sharoitlar yaratish, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash tizimini takomillashtirish, ilmiy-innovatsion tadqiqotlar va ishlanmalar sifatini oshirish, ularning natijalarini amaliyotga keng joriy etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Toshkent viloyati hokimligi va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Toshkent viloyati Quyi Chirchiq tumani hokimligiga sud qarori bilan berilgan mol-mulk va yer uchastkalari, shu jumladan, suv havzalari negizida “Baliq ishlab chiqaruvchi” erkin iqtisodiy zonasini (keyingi o‘rinlarda “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZ deb yuritiladi) tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
2. Quyidagilar “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZning asosiy vazifalari etib belgilansin:
ishlab chiqarish, sun’iy suv havzalarini baliqlantirishni yanada rivojlantirish va baliqchilik xo‘jaliklarini ta’minlash uchun baliqning yangi va sinalgan turlarini iqlimlashtirish orqali naslli baliq chavoqlarini yaratish;
nasldor baliq lichinkalari yetishtiruvchi zamonaviy inkubatsion sex faoliyatini tashkil etish, baliq chavoqlarini ishlab chiqarish hajmini oshirish, mavjud baliq chavoqlarini yetishtiruvchi suv havzalarini modernizatsiya qilish va qayta ta’mirlash;
o‘z ehtiyoji va baliqchilik xo‘jaliklari uchun to‘la qiymatli va yuqori oqsilli ozuqalarni ishlab chiqarish bo‘yicha zamonaviy quvvatlarni yaratish orqali ozuqa bazasini mustahkamlash, don va don ekinlarini ekish yo‘li bilan bug‘doy va soyaga bo‘lgan o‘z ehtiyojlarini qondirish;
innovatsion va zamonaviy intensiv texnologiyalarni keng joriy qilish, shu jumladan, qafas (sadok) usulida, yopiq suv aylanma tizimi qurilmalarida baliq yetishtirish hamda sun’iy suv havzalari hosildorligini oshirish hisobiga baliq ovlash hajmlarini ko‘paytirish;
birinchi navbatda, aholi ehtiyojlarini qondirish, shuningdek, keyinchalik qo‘shni mamlakatlarga eksport qilish uchun baliqlarni qayta ishlash va baliq mahsulotlarini ishlab chiqarish (konserva, ikra, baliq uni va boshqalar) bo‘yicha zamonaviy komplekslarni tashkil etish;
suvning gidrokimyoviy tarkibini laboratoriya usulida tahlil qilish, baliqlarni kasalliklardan himoya qilish, shuningdek, baliq kasalliklarini aniqlash, ularni davolash choralarini ko‘rish;
baliq yetishtirish, ovlash va qayta ishlash jarayonida innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va ishlanmalarni joriy etish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini, shuningdek, mutaxassislik yo‘nalishi bo‘yicha tahsil oluvchi ta’lim muassasalari talabalari uchun baliqchilik tarmog‘ida amaliyot o‘tashni tashkil etish.
O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi Toshkent viloyati hokimligi va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi bilan birgalikda bir oy muddatda “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZ tarkibidagi yer uchastkalarining chegaralarini aniq belgilasin.
“Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZning faoliyat ko‘rsatish muddati keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan 30 yilni tashkil qiladi;
faoliyat ko‘rsatish muddati mobaynida “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZ hududida alohida soliq, bojxona va valyuta rejimlari amal qiladi;
“Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZning faoliyati Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashlarining faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika kengashi tomonidan muvofiqlashtiriladi;
“Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZning operativ boshqaruv organi Direksiya hisoblanadi;
Direksiyaning faoliyatidan tushgan daromadlar va qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar uning faoliyatini moliyalashtirish manbalari hisoblanadi;
Direksiyani “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi raisi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bilan kelishilgan holda lavozimga tayinlanadigan va lavozimdan ozod etiladigan direktor boshqaradi;
Direksiya Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashlarining faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika kengashi qarorlari va “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZ tomonidan ishlab chiqilgan bosh rejalari bo‘yicha ma’qullangan investitsiya loyihalarini joylashtiradi va “yagona darcha” tamoyili bo‘yicha muhandislik-telekommunikatsiya infratuzilmasi tarmoqlariga ulanishga barcha zarur ruxsatnomalar berilishini tashkil qiladi.
Direksiya butun faoliyat ko‘rsatish davrida soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalar to‘lashdan ozod qilinadi.
Toshkent viloyati hokimligi bir oy muddatda Quyi Chirchiq tumani hokimligiga sud qarori bilan berilgan mol-mulk, yer uchastkalari, shu jumladan, suv havzalarining Direksiyaga topshirilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Direksiya faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilsin.
5. “Baliq ishlab chiqaruvchi” EIZ ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 26-oktabrdagi PF–4853-son “Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini faollashtirish va kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonining 3, 4 va 5-bandlari amal qilinishi tatbiq etilsin.
6. Baliqchilik tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi balansida bo‘lgan tabiiy suv havzalari doimiy ravishda alohida foydalanish uchun “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasiga berilsin.
Belgilansinki, tabiiy suv havzalarining ijara to‘lovlaridan kelib tushgan mablag‘lar to‘liq hajmda “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Baliqchilikni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiriladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
Qishloq xo‘jaligi vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risidagi qaror loyihasini kiritishda vazirlik markaziy apparati tuzilmasi tarkibida 5 nafar shtat birligidan kam bo‘lmagan Baliqchilikni rivojlantirish boshqarmasi tashkil etish, shu jumladan, ushbu boshqarmaga “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining oldiga qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirishda har tomonlama ko‘maklashish vazifasini yuklashni nazarda tutsin;
2018/2019 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalarida baliqchilik sohasi yo‘nalishlarida bakalavrlarni tayyorlash bo‘yicha qabul kvotasini kamida ikki baravar oshirishni ko‘zda tutsin;
Toshkent davlat agrar universitetida 2018/2019 o‘quv yilidan boshlab “Baliqchilik” yo‘nalishi bo‘yicha kamida 6 nafardan iborat magistratura kursini tashkil etsin.
8. Quyidagilarga yo‘naltirilgan Respublikada 2018-2023 yillarda baliqchilik sohasini jadal innovatsion rivojlantirishga doir chora-tadbirlar dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
qimmatli baliq turlari va chavoqlarini intensiv yetishtirish uchun pitomnik va naslchilik ishlarini davlat-xususiy sheriklik shartlarida takomillashtirish;
baliq mahsulotlarini (konserva, ikra, baliq uni va boshqalar) ishlab chiqarishni kengaytirish;
akvakulturani rivojlantirish, yer va suv resurslaridan samarali hamda oqilona foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish;
baliqchilik tarmog‘idagi ilmiy-tadqiqot ishlarini yanada rivojlantirish;
kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishni takomillashtirish;
baliqchilik tarmog‘ida eksport salohiyatini oshirish;
baliqchilikni rivojlantirish uchun ozuqa bazasini ko‘paytirish, baliq iste’mol qilish madaniyatini, shuningdek, “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining baliqchilik sohasini boshqarish va muvofiqlashtirishdagi rolini yanada oshirish;
baliqchilik xo‘jaliklarining moddiy-texnik ta’minotini mustahkamlash uchun sharoitlar yaratish.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
Dasturning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash bo‘yicha vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligini va ularning faoliyati muvofiqlashtirilishini;
har oyda Dasturning bajarilishi tanqidiy ko‘rib chiqilishini va mavjud muammolarni samarali hal etish choralari ko‘rilishini ta’minlasin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2018-yil 1-noyabrga qadar muddatda:
yer va suv havzalaridan maqsadga nomuvofiq foydalanayotgan tabiiy va sun’iy suv havzalarini xatlovdan o‘tkazish hamda ularni tovar baliqlar va baliq chavoqlarini yetishtirishga jalb qilish choralari ko‘rilishini;
baliqchilik xo‘jaliklari sun’iy va tabiiy suv havzalarining unumdorligini kadastr jihatdan baholagan holda yagona reyestr yaratilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Toshkent va Farg‘ona viloyatlarida baliqchilik xo‘jaliklariga ixtiopatologik xizmat ko‘rsatish uchun laboratoriyalar tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Buxoro, Toshkent va Farg‘ona viloyatlari hokimliklari 2019-yil 1-mayga qadar muddatda laboratoriyalarning to‘liq faoliyat yuritishi, zamonaviy uskunalar bilan jihozlanishi hamda malakali kadrlar bilan to‘ldirilishini ta’minlasin.
11. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi huzurida baliqchilik madaniyatini rivojlantirishning dolzarb masalalarini qamrab oluvchi, shu jumladan, milliy va xorijiy ilmiy va amaliy innovatsion yutuqlarni, yangidan boshlovchi va faoliyat yuritib kelayotgan baliqchilar uchun baliq yetishtirish texnologiyalarini to‘g‘ri tashkil etish hamda mamlakat ichida va undan tashqarisida sodir bo‘layotgan baliqchilik sohasidagi muhim voqealarni yoritib boruvchi “Baliqchilik” jurnali ta’sis etilsin.
12. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining Arnasoy qishloq xo‘jaligi va transport kasb-hunar kolleji hamda Quyi Chirchiq agroiqtisodiyot kasb-hunar kolleji qoshida baliqchilarni tayyorlash hamda baliqchilik xo‘jaligi xodimlarining malakasini oshirish kurslarini tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
13. Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligiga baliq yetishtirish, ularni qayta ishlash va tayyor baliq mahsulotlarini ishlab chiqarishning zamonaviy texnologiyalarini o‘rganish va joriy qilish masalalarida xorijiy mamlakatlarning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari bilan har tomonlama hamkorlikni faollashtirishda ko‘maklashsin.
14. “Ipoteka-bank” ATIBga baliq chavoqlarini yetishtiruvchi suv havzalari va inkubatsiya sexlarini tashkil etish hamda ularning faoliyat yuritishini ta’minlash, baliq yetishtirishning zamonaviy texnologiyalari va usullarini joriy etish, eksportga yo‘naltirilgan va raqobatbardosh baliq mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha texnologik jarayonlarni bosqichma-bosqich shakllantirish uchun Direksiyaga besh yil muddatga, ikki yil imtiyozli davr bilan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalashtirish stavkasi miqdoridan oshmaydigan kreditlar berish tavsiya etilsin.
15. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi R.R.Inoyatov va O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B.Murodov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по ускоренному развитию рыбной отрасли
Рыбная отрасль является одним из стратегических направлений обеспечения продовольственной безопасности. Благодаря принятым за последнее время мерам последовательно увеличивается доля рыбоводства в структуре экономики страны.
Вместе с тем в рыбной отрасли все еще сохраняется множество недостатков и проблем, эффективное решение которых будет способствовать повышению деловой активности, привлечению инвестиций, внедрению прогрессивных технологий выращивания рыбы, росту экспортного потенциала, созданию новых рабочих мест.
В целях создания условий для дальнейшего развития рыбной отрасли, совершенствования системы подготовки и переподготовки кадров, повышения качества научно-инновационных исследований и разработок, обеспечения широкого внедрения их результатов в практическую деятельность:
1. Согласиться с предложениями Министерства экономики, Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, хокимията Ташкентской области и Ассоциации «Узбекбаликсаноат» о создании свободной экономической зоны «Балик ишлаб чикарувчи» (далее – СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи») на базе имущества и земельного участка, в том числе водоемов, переданных решением суда хокимияту Куйичирчикского района Ташкентской области.
2. Определить основными задачами СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи»:
создание племенного рыбопосадочного материала путем акклиматизации новых и апробированных видов рыб для дальнейшего развития собственного производства, зарыбления искусственных водоемов и обеспечения рыбоводческих хозяйств;
организацию деятельности современного инкубационного цеха по выпуску племенных пород мальков, увеличение объемов производства молоди рыб, модернизацию и реконструкцию действующих прудов по выращиванию рыбопосадочного материала;
укрепление кормовой базы посредством создания современных мощностей по производству сбалансированных и высокобелковых кормов для собственных нужд и рыбоводческих хозяйств, удовлетворение потребности в фуражном зерне и сое путем посева зерноколосовых и масленичных культур;
увеличение объемов улова рыбы за счет широкого внедрения инновационных и современных интенсивных технологий, в том числе садкового метода, установок замкнутого водоснабжения, для выращивания рыбы, а также повышения урожайности искусственных водоемов;
создание современных комплексов по переработке рыбы, производству рыбной продукции (консервы, икра, мука, деликатесы и другая) для удовлетворения, в первую очередь, потребности населения, а также последующего экспорта в сопредельные страны;
проведение мероприятий по лабораторному анализу гидрохимического состава воды, выявлению заболеваний рыб, их лечению и защите от болезней;
организацию проведения научно-исследовательских работ по внедрению инновационных идей, технологий и разработок в процессы выращивания, улова и переработки рыбы, а также стажировок и практических занятий для студентов образовательных учреждений по направлениям специальности в рыбной отрасли.
Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с хокимиятом Ташкентской области и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» в месячный срок осуществить четкое определение границ земельных участков, находящихся в составе СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи».
срок функционирования СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» составляет 30 лет с возможностью его последующего продления;
в течение всего срока функционирования на территории СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» действуют особые налоговый, таможенный и валютный режимы;
деятельность СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» координируется Республиканским советом по координации деятельности административных советов свободных экономических зон и малых промышленных зон;
органом оперативного управления СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» является Дирекция;
источниками финансирования деятельности Дирекции являются доходы от ее деятельности и иные источники, не запрещенные законодательством;
Дирекцию возглавляет директор, назначаемый и освобождаемый от должности председателем Ассоциации «Узбекбаликсаноат» по согласованию с Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
Дирекция по решениям Республиканского совета по координации деятельности административных советов свободных экономических зон и малых промышленных зон и разработанным генеральным планам СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» осуществляет размещение одобренных инвестиционных проектов и организует выдачу по принципу «одно окно» всех необходимых разрешений, в том числе на подключение к сетям инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
Дирекция на весь период ее функционирования освобождается от уплаты налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды.
Хокимияту Ташкентской области в месячный срок обеспечить передачу Дирекции имущества, земельного участка, в том числе водоемов, переданных решением суда хокимияту Куйичирчикского района.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять постановление об организации деятельности Дирекции.
5. Распространить на участников СЭЗ «Балик ишлаб чикарувчи» положения пунктов 3, 4 и 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП-4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон».
6. Передать естественные водоемы, находящиеся на балансе Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, в ведение Ассоциации «Узбекбаликсаноат» в постоянное обособленное пользование для развития рыбной отрасли.
Определить, что средства от аренды передаваемых естественных водоемов в полном объеме направляются в Фонд развития рыбоводства Ассоциации «Узбекбаликсаноат».
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
при внесении проекта акта об организации деятельности Министерства сельского хозяйства предусмотреть создание в структуре центрального аппарата министерства Управления развития рыбоводства с численностью не менее 5 штатных единиц с возложением на него в том числе оказания всестороннего содействия Ассоциации «Узбекбаликсаноат» в реализации поставленных перед ней задач;
предусмотреть увеличение начиная с 2018/2019 учебного года квоты приема по подготовке бакалавров в высших образовательных учреждениях Республики Узбекистан по направлениям специальности в рыбной отрасли не менее чем в два раза;
организовать начиная с 2018/2019 учебного года в Ташкентском государственном аграрном университете курсы магистратуры по направлению «Рыбоводство» в количестве не менее 6 человек.
8. Утвердить Программу мер по ускоренному инновационному развитию рыбной отрасли в республике на 2018-2023 годы согласно приложению, направленную на:
совершенствование селекционно-племенных работ для интенсивного выращивания ценных видов рыб, рыбопосадочного материала (мальков) на условиях государственно-частного партнерства;
расширение производства рыбной продукции (консервы, икра, мука, деликатесы и другие);
реализацию мер по развитию аквакультуры, эффективному и рациональному использованию земельных и водных ресурсов;
дальнейшее развитие научно-исследовательских работ в сфере рыбоводства;
совершенствование подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров;
повышение экспортного потенциала рыбной отрасли;
увеличение кормовой базы для развития рыбоводства, улучшение культуры потребления рыбы, а также дальнейшее повышение роли Ассоциации «Узбекбаликсаноат» в управлении и координации рыбной отрасли;
создание условий для укрепления материально-технического обеспечения рыбоводческих хозяйств.
Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
координацию деятельности и взаимодействие министерств и ведомств по своевременной и качественной реализации Программы;
ежемесячное критическое рассмотрение хода выполнения Программы и принятие действенных мер по эффективному решению имеющихся проблем.
9. Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Ассоциацией «Узбекбаликсаноат», другими заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 ноября 2018 года обеспечить:
проведение инвентаризации имеющихся естественных и искусственных водоемов на предмет выявления их использования не по назначению и принятие мер по вовлечению водоемов в производство товарной рыбы и рыбопосадочного материала (мальков);
создание единого реестра рыбохозяйственных искусственных и естественных водоемов с кадастровой оценкой их продуктивности.
10. Согласиться с предложением Министерства инновационного развития, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, Ассоциации «Узбекбаликсаноат» о создании в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Ташкентской и Ферганской областях лабораторий для ихтиопатологического обслуживания рыбоводческих хозяйств.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам Бухарской, Ташкентской и Ферганской областей в срок до 1 мая 2019 года обеспечить полноценное функционирование лабораторий, оснащение их современным оборудованием и укомплектование квалифицированными кадрами.
11. Учредить при Ассоциации «Узбекбаликсаноат» журнал «Баликчилик», освещающий актуальные вопросы развития рыбоводства, в том числе национальные и зарубежные научно-практические и инновационные достижения, познавательно-разъяснительные материалы для начинающих и практикующих рыбоводов по правильной организации технологий выращивания рыб, важные события в рыбной отрасли, происходящие как внутри страны, так и за ее пределами.
12. Одобрить предложения Ассоциации «Узбекбаликсаноат», Министерства сельского хозяйства, Министерства водного хозяйства, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан об организации при Арнасайском профессиональном колледже сельского хозяйства и транспорта и Куйичирчикском профессиональном колледже агроэкономики курсов подготовки рыбоводов и повышения квалификации работников рыбохозяйственных организаций.
13. Министерству иностранных дел оказать Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан всестороннее содействие в активизации сотрудничества с ведущими научно-исследовательскими институтами зарубежных стран в вопросах изучения и внедрения современных технологий выращивания рыб, их переработки и производства готовой рыбной продукции.
14. Рекомендовать АКИБ «Ипотека-банк» предоставление Дирекции кредитов для создания и обеспечения функционирования рыбопитомников и инкубационных цехов, внедрения современных технологий и методов выращивания рыбы, поэтапного формирования технологических цепочек по производству экспортоориентированной и конкурентоспособной рыбной продукции сроком до пяти лет, с льготным периодом два года и по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
15. Ассоциации «Узбекбаликсаноат» совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Иноятова Р. Р. и Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О. Б.