Respublika oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2018-04-05 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909-sonli qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek, oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining 2018-yil 1-sentabrdan boshlab bazaviy lavozim maoshlari miqdorlarini tabaqalashtirilgan holda:
oliy ta’lim muassasalari rahbar xodimlari va professor-o‘qituvchilarining – o‘rtacha 25 foizga va stajer-o‘qituvchi hamda fan doktori ilmiy darajasiga ega professor ish haqining miqdorlari o‘rtasidagi tafovutni ikki baravargacha oshirish;
ilmiy-tadqiqot muassasalarining fundamental, amaliy tadqiqotlar ilmiy-texnik dasturlarini amalga oshirish va innovatsiya ishlarida ishtirok etayotgan ilmiy xodimlarining – o‘rtacha 25 foizga va stajyor-tadqiqotchi hamda fan doktori ilmiy darajasiga va professor ilmiy unvoniga ega bosh ilmiy xodim ish haqining miqdorlari o‘rtasidagi tafovutni ikki baravargacha oshirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, 2018-yil 1-sentabrdan boshlab:
bazaviy doktoranturada ta’lim olayotgan shaxslarga – ilmiy unvon yoki ilmiy darajaga ega bo‘lmagan (2 yilgacha ilmiy faoliyat tajribasiga ega bo‘lgan) kichik ilmiy xodimning lavozim maoshi bazaviy miqdorlariga tenglashtirilgan stipendiyalar;
doktoranturada ta’lim olayotgan shaxslarga – fan nomzodi (yoki falsafa doktori (PhD) darajasiga va xorijiy davlatlarning tegishli mutaxassislik bo‘yicha unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalariga) ilmiy darajasiga yoki ilmiy unvonga ega bo‘lgan yetakchi ilmiy xodimning lavozim maoshi bazaviy miqdorlariga tenglashtirilgan stipendiyalar to‘lanadi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2018-yil 1-iyulgacha:
oliy ta’lim muassasalarining rahbar xodimlari va professor-o‘qituvchilari, shuningdek, boshqa xodimlari mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha bazaviy lavozim maoshlarini;
ilmiy-tadqiqot muassasalarining fundamental, amaliy tadqiqotlar ilmiy-texnik dasturlari loyihalarini amalga oshirish va innovatsiya ishlarida ishtirok etayotgan ilmiy hamda rahbar xodimlarning bazaviy lavozim maoshlarini ushbu qaror talablaridan kelib chiqqan holda byudjet mablag‘lari hisobidan qayta ko‘rib chiqsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Fanlar akademiyasi hamda boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ushbu qarorda belgilangan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni o‘z vaqtida moliyalashtirilishini ta’minlasin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – moliya vaziri J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2018-yil 5-aprel
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Respublika oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga
SH A R H
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mamlakatimizda ta’lim va ilm-fan tizimini takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan keng ko‘lamli hamda izchil ishlar mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy ustuvor vazifalari bilan birga ijtimoiy-iqtisodiy va soha tarmoqlarini jadal rivojlantirishga qodir bo‘lgan yangi, yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan sharoitlarni ta’minlash maqsadiga muvofiq ko‘zlangan marralarga erishishning jadallashtirilishiga olib keldi.
Biroq, ayni vaqtda respublikaning oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalaridagi ilmiy hamda ilmiy-pedagogik kadrlarning salohiyati past darajada qolib ketmoqda. Ilmiy unvon yoki ilmiy darajaga ega bo‘lgan oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedogogik kadrlarning mazkur jarayonlardagi ulushi tinimsiz pasayib borayapti. Ko‘p hollarda bu vaziyat ilmiy xodimlar va professor-o‘qituvchilar tarkibining ilmiy unvon yoki ilmiy darajalar olishga bo‘lgan urinishi so‘nggi yillar davomida moddiy manfaatdorlik oqibatida pasayib ketishiga sabab bo‘lmoqda, chunki stajyorlar (ilmiy unvon va darajasiz) bilan professor – bosh ilmiy xodimlar (ilmiy unvon yoki darajaga ega) o‘rtasidagi farq 50 foizdan ortmagan holda saqlanib qolinmoqda.
Ilmiy faoliyatni rag‘batlantirish, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari va ilmiy xodimlarining moddiy manfaatdorligini tubdan oshirish, shu jumladan, lavozimlar, ilmiy unvon va darajalar o‘rtasidagi tabaqalashuvni takomillashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Respublika oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror 2018-yil 1-sentabrdan boshlab 81 ta oliy ta’lim muassasasi professor-o‘qituvchilari va 136 ta ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy xodimlari tarkibining barcha bazaviy lavozim maoshlari miqdorlari sezilarli oshirilishini nazarda tutadi: hammasi bo‘lib 38 mingdan ortiq oliy ta’lim muassasalari (28,1 ming odam) va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlari (8,0 ming odam), shuningdek 1,9 ming doktorantlar.
Bazaviy lavozim maoshlari tabaqalashtirilgan holda oshirilib, birinchi o‘rinda ilmiy unvon yoki darajaga ega bo‘lgan xodimlarga tatbiq etiladi. O‘rtacha hisobda bazaviy lavozim maoshlari 25 foizga oshiriladi (stajyorlarga 5 foizdan, oliy ta’lim muassasalari professorlari va ilmiy-tadqiqot institutlarining bosh ilmiy xodimlariga 38 foizgacha). Tabaqalashtirilgan bazaviy lavozim maoshlari oshirilishini nazarda tutgan holda egallab turgan lavozimidan, ilmiy unvon yoki darajasi borligidan kelib chiqib belgilanadi. Bunda stajyor bilan professor o‘rtasida bazaviy lavozim maoshlari miqdorlari 100 foizga, yoki ikki baravariga oshirilishi ko‘zda tutiladi.Taklif qilinayotgan chora-tadbirlar oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari tarkibi va ilmiy-tadqiqot institutlarining ilmiy xodimlari o‘z bilimlari va kasbiy ko‘nikmalarini, doimiy ravishda oshirib borishlari, ilmiy faoliyatlarini olib borishlari uchun rag‘batlantirish maqsadida ishlab chiqildi.
2018-yilning 1-sentabridan boshlab bazaviy lavozim maoshlari oshirilishiga hammasi bo‘lib 73,8 milliard so‘m (38,4 – davlat byudjeti mablag‘lari), ulardan 60,3 milliard so‘m – oliy ta’lim muassasalari uchun (24,9 – milliard so‘m davlat byudjeti mablag‘lari), 11,3 mlrd. so‘m – ilmiy-tadqiqot institutlari uchun, shuningdek, 2,2 milliard so‘m oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutlari uchun qo‘shimcha ajratilishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga respublikaning oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlariga mehnat haqi to‘lashda qo‘shimcha oylik xarajatlari miqdori 18,4 milliard so‘m bo‘lib, jumladan, 9,6 milliard so‘mi O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Qaror bilan alohida belgilanganki, oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutlarida ta’lim olayotgan 1923 nafar tadqiqotchiga ilmiy unvoni yoki darajasi bo‘lmagan kichik ilmiy xodimning bazaviy lavozim maoshi miqdorlariga tenglashtirilib, 1,76 million. so‘m, (bazaviy doktorantura, 1669 nafar) hamda fan nomzodi ilmiy darajasi yoki unvoni bo‘lgan yetakchi ilmiy xodimning bazaviy lavozim maoshi miqdorlariga teng bo‘lgan – 2,2 million so‘m (doktorantura, 254 nafar) miqdorida oshirilgan stipendiya (17 foiz – 18 foizga oshiriladi) to‘lanadi.
Mazkur qaror bilan fan doktori ilmiy darajasi bo‘lgan professorlar mehnat haqi miqdori 38-44 foizga oshiriladi va amaldagi 2,5 million so‘m o‘rniga 3,46 million so‘m bo‘ladi va shu bilan stajyor-o‘qituvchining mehnat haqi miqdori bilan 100 foizli tafovutni hosil qiladi (stajyor maoshi – 1,73 million so‘m).
Ilmiy-tadqiqot muassasalarida fan doktori darajasi yoki professor unvoniga ega bosh ilmiy xodimning mehnat haqi amaldagi 2,25 million so‘m o‘rniga 38 foizga oshirilib, 3,11 million so‘mga yetadi, stajyor-tadqiqotchi mehnat haqi miqdoridan 100 foizga yoki ikki baravarga oshiriladi (stajer maoshi – 1,55 million so‘m).
Qabul qilingan qaror respublikaning oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy salohiyatini mustahkamlash yo‘li orqali ta’lim sifatini va ilmiy faoliyatni oshirish masalalarini hal etish, oliy ta’lim muassasalari va akademik ilm-fanini yanada rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot faoliyati samaradorligi va natijadorligini oshirish, iste’dodli yosh olimlar va talabalarni ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishga jalb qilishga yordam beradi.

О мерах по совершенствованию системы оплаты труда работников высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики
Постановление Президента Республики Узбекистан от 5 апреля 2018 года №ПП-3655
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП–2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования», а также в целях дальнейшего совершенствования системы оплаты труда работников высших образовательных и научно-исследовательских учреждений:
1. Согласиться с предложением Министерства финансов, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан о дифференцированном повышении с 1 сентября 2018 года размеров базовых должностных окладов:
руководящих работников и профессорско-преподавательского состава высших образовательных учреждений – в среднем на 25 процентов, с увеличением разницы между размерами заработной платы преподавателя-стажера и профессора, имеющего ученую степень доктора наук, до двух раз;
научных работников научно-исследовательских учреждений, участвующих в реализации научно-технических программ фундаментальных, прикладных исследований и инновационных работ за счет бюджетных средств, в среднем на 25 процентов, с увеличением разницы между размерами заработной платы стажера-исследователя и главного научного сотрудника, имеющего ученую степень доктора наук и ученое звание профессора, до двух раз.
2. Установить, что с 1 сентября 2018 года лицам, обучающимся в:
базовой докторантуре – выплачивается стипендия, приравненная к базовым размерам должностного оклада младшего научного сотрудника, не имеющего ученого звания или ученой степени (с опытом научной деятельности до 2-х лет);
докторантуре – выплачивается стипендия, приравненная к базовым размерам должностного оклада ведущего научного сотрудника, имеющего ученую степень кандидата наук (или степень доктора философии (Ph.D) и приравненные к ней другие ученые степени зарубежных стран по соответствующей специальности) или ученое звание.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан до 1 июля 2018 года пересмотреть:
базовые должностные оклады по оплате труда руководящих работников и профессорско-преподавательского состава, а также прочих работников высших образовательных учреждений;
базовые должностные оклады научных и руководящих работников, участвующих в реализации проектов научно-технических программ фундаментальных, прикладных исследований и инновационных работ за счет бюджетных средств, исходя из требований настоящего постановления.
4. Министерству финансов совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, Академией наук Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить своевременное финансирование затрат, связанных с реализацией мероприятий, определенных настоящим постановлением.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.
Комментарий
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию системы оплаты труда
работников высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики»
Проводимая по инициативе Главы государства масштабная и последовательная работа по совершенствованию системы образования и науки страны получила новое ускорение в достижении поставленной цели в соответствии с приоритетными задачами социально-экономического развития страны цели – обеспечить необходимые условия для подготовки новых, высококвалифицированных специалистов, способных обеспечить ускоренное развитие отраслей экономики и социальной сферы.
Однако, в настоящий момент научный и научно-педагогический потенциал высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики все еще находится на низком уровне. Доля научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, имеющих ученое звание и ученую степень, неуклонно снижается. Во многом эта ситуация является следствием снижения на протяжении последних лет материальной заинтересованности научных сотрудников и профессорско-преподавательского состава в получении ученых степеней и званий, так как разница между стажерами (без ученого звания и степени) и профессорами-главными научными сотрудниками (с ученой степенью и званием) составляла не более 50%.
В целях стимулирования научной деятельности, кардинального повышения материальной заинтересованности преподавателей вузов и научных работников, в том числе с существенной дифференциацией по должностям, ученым степеням и званиям, принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию системы оплаты труда работников высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики».
Данное постановление предусматривает с 1 сентября 2018 года значительное повышение всех размеров базовых должностных окладов профессорско-преподавательского состава 81 вуза и научных сотрудников 136 НИИ (всего 217 учреждений): в общей сложности свыше 38 тыс. сотрудников высших образовательных (28,1 тыс. чел.) и научно-исследовательских (8,0 тыс. чел.) учреждений, а также 1,9 тыс. докторантов.
Повышение базовых должностных окладов будет дифференцированным, где приоритет предоставлен сотрудникам, имеющим ученые степени и звания. В среднем рост базовых должностных окладов составит 25 процентов (от 5 % для стажеров до 38 % для профессоров вузов и главных научных сотрудников НИИ). Дифференциация предусматривает повышение размеров базовых должностных окладов в зависимости от занимаемой должности, наличия ученой степени и ученого звания. При этом предусматривается увеличение разницы между размерами базовых должностных окладов стажера и профессора (или главного научного сотрудника) на 100 %, до двух раз. Предлагаемая мера разработана в целях создания реальных стимулов для постоянного повышения своих знаний и профессиональных навыков, ведения научной деятельности профессорско-преподавательским составом вузов и научными сотрудниками НИИ.
Всего на повышение размеров базовых должностных окладов на сентябрь-декабрь 2018 года запланировано дополнительное выделение почти 73,8 млрд. сум (38,4 - средства госбюджета), из них 60,3 млрд. сум - для вузов (24,9 - средства госбюджета), 11,3 млрд. сум - для НИИ, а также 2,2 млрд. сум для институтов послевузовского образования. При этом ежемесячный дополнительный объем расходов на оплату труда работников высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики составляет 18,4 млрд. сум, в том числе из средств Государственного бюджета Республики Узбекистан 9,6 млрд. сум.
Постановлением также отдельно отмечено, что 1923 лицам, обучающимся в институтах послевузовского образования, будет выплачиваться увеличенная стипендия (рост составит 17-18 %), приравненная к базовым размерам должностного оклада младшего научного сотрудника без ученой степени или звания - 1,76 млн. сум (базовая докторантура, 1669 чел.), а также к базовым размерам должностного оклада ведущего научного сотрудника с ученой степенью кандидата наук или званием - 2.2 млн. сум (докторантура, 254 чел.).
Настоящим постановлением размер заработной платы профессора, имеющего ученую степень доктора наук, повышается на 38-44 % и будет составлять 3,46 млн. сум вместо действующей 2,5 млн. сум, а разница с размером заработной платы преподавателя-стажера увеличивается на 100 %, в два раза (зарплата стажера - 1,73 млн. сум).
В научно-исследовательских учреждениях заработная плата главного научного сотрудника, имеющего ученую степень доктора наук и ученое звание профессора, повышается на 38 % и будет составлять 3,11 млн. сум вместо действующей 2,25 млн. сум, а разница с размером заработной платы стажера-исследователя увеличивается на 100 %, в два раза (зарплата стажера - 1,55 млн. сум).
Принятое постановление будет способствовать решению задач по повышению качества образования и научной деятельности путем укрепления научного потенциала высших образовательных и научно-исследовательских учреждений республики, дальнейшему развитию вузовской и академической науки, повышению эффективности и результативности научно-исследовательской деятельности, вовлечению одарённых молодых учёных и студентов в занятие научной деятельностью.