2018-04-04 | Madaniyat
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan insholar tanlovi g‘oliblarini tantanali taqdirlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbirga yozuvchi va shoirlar, adabiyotshunos olimlar, ma’naviyat targ‘ibotchilari, oliy o‘quv yurtlariprofessorlari, talaba-yoshlar, ularning ota-onalari taklif etildi.
Ishtirokchilar dastlab, Birinchi Prezidentimiz haykali poyiga gullar qo‘ydi, Islom Karimovning 80 yilligiga bag‘ishlangan “Butun olamni jo qilgan yurak” nomli ko‘rgazma ekspozitsiyasi bilan tanishdi.
Mazkur fond boshqaruvi raisi B.Ubaydullayev, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi rahbarining ilmiy-ijodiy faoliyat bo‘yicha o‘rinbosari T.Qo‘ziyev, fond vasiylik kengashi a’zosi, Birinchi Prezidentimizning rafiqasi T.Karimova, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, publitsist A.Meliboyev, “O‘zbekiston ovozi” gazetasi bosh muharriri S.Ostonov va boshqalar yoshlarni mustaqilligimizni asrab-avaylash, vatanparvarlik, fidoyilik, yurtga sadoqat ruhida tarbiyalashga doimiy e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yil 27-noyabrda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash to‘g‘risidagi qaror qabul qilingani bu boradagi amaliy ishlarning yorqin isbotidir.
Tanlovdan ko‘zlangan maqsad, Birinchi Prezidentimiz xotirasini abadiylashtirish, yosh avlodning Vatanimizning yangi tarixi xususidagi, uni ko‘z qorachig‘idek asrash, O‘zbekistonning jahon miqyosidagi obro‘sini yuksaltirishda Islom Karimovning tarixiy xizmatlari borasidagi bilimini yuksaltirishdan iborat edi.
22-yanvardan 22-fevralga qadar o‘tkazilgan tanlovda yurtimiz oliy ta’lim dargohlari talabalari faol ishtirok etdi. Tarixchi, siyosatshunos, filolog olimlardan iborat maxsus komissiya tomonidan insholar keng va atroflicha o‘rganib, tahlil etildi. Taqdim etilgan ishlarda fikr ravonligi, mavzuning to‘liq ochilgani, o‘ziga xosligi, mavzuga oid fakt va misollar o‘rinli ekaniga asosiy e’tibor qaratildi.
– G‘oliblarni aniqlash juda qiyin bo‘ldi, – deydi“O‘zbekiston ovozi” gazetasi bosh muharriri Safar Ostonov. – Har bir inshodaBirinchi Prezidentimizga yoshlarimizning mehri, hurmati va ehiromi ufurib turgani e’tiborga molikdir.
Tanlov natijasiga ko‘ra, birinchi o‘ringa Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining beshinchi kurs talabasi Otabek Akromov munosib topildi. Ikkinchi o‘rinni Toshkent pediatriya tibbiyot institutiningbeshinchi kurs talabasi Malika Shorustamova egalladi. Uchinchi o‘ringa Toshkent davlat yuridik universitetining to‘rtinchi kurs talabasi Nurbek Toshkanov sazovor bo‘ldi.

Конкурс сочинений в память о Первом Президенте
В Научно-просветительском комплексе имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова состоялось мероприятие, посвященное торжественному награждению победителей конкурса сочинений среди студентов высших учебных заведений.
На мероприятие, организованное Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова, были приглашены писатели, поэты, ученые-литературоведы, пропагандисты духовности, профессора вузов, студенты и их родители.
Участники мероприятия возложили цветы к подножию памятника Первому Президенту, затем ознакомились с экспозицией выставки "Сердце, вместившее Вселенную", посвященной 80-летию Ислама Каримова.
Председатель правления фонда Б.Убайдуллаев, заместитель руководителя Научно-просветительским комплексом имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова по научно-творческой работе Т.Кузиев, член попечительского совета фонда, супруга Первого Президента Т.Каримова, член Союза писателей Узбекистана, публицист А.Мелибоев, главный редактор газеты "Узбекистон овози" С.Остонов и другие отметили, что уделяется особое внимание воспитанию молодежи в духе патриотизма, самоотверженности и преданности стране.
Постановление главы нашего государства Шавката Мирзиёева о праздновании 80-летия Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова от 27 ноября 2017 года стало ярким подтверждением проводимой работы по увековечению памяти Первого Президента.
С этой целью, а также для повышения знаний молодого поколения о новейшей истории нашей страны и роли Президента Ислама Каримова в становлении государственной независимости Узбекистана, обеспечении международной стабильности и возрождении исторического и культурного наследия нашей Родины и был организован данный конкурс.
В конкурсе, проводившемся с 22 января до 22 февраля, активное участие приняли студенты высших учебных заведений страны. Сочинения, присланные на конкурс, оценивались специальной комиссией, состоящей из видных ученых, историков, политологов, филологов. При отборе лучших сочинений учитывались следующие параметры: последовательность изложения мыслей, раскрытие темы, уместность приведенных в письменной работе примеров.
– Очень сложно было определить победителей, - говорит главный редактор газеты "Узбекистон овози" С.Остонов. - Заслуживает внимания, что в каждом сочинении ключом бьет чувство любви, уважения и почтения молодежи к Первому Президенту.
По итогам конкурса обладателем первого места стал Отабек Акромов, студент 5-курса Университета мировой экономики и дипломатии. Второе место заняла Малика Шорустамова, студентка 5-курса Ташкентского педиатрического медицинского института. Третьего места удостоен студент 4-курса Ташкентского государственного юридического университета Нурбек Тошканов.
Еще семь конкурсантов, чьи работы получили высокие баллы, удостоены поощрительных и денежных призов.