O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletov va “Baker & McKenzie” (AQSH) yuridik firmasining katta partneri Tomas Fayerston o‘rtasidagi uchrashuv
2018 yilning 30 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida “Baker & McKenzie” (AQSH) yuridik firmasining katta partneri Tomas Fayerston bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad huquqiy sohada qo‘shma tadbirlarni tashkil etish va O‘zbekistonning Butunjahon savdo tashkilotiga (BST) qo‘shilishi borasida o‘zaro xamkorlikni amalga oshirish masalalarini muhokama qilish edi.
Xususan, muhokamalar davomida quyidagilarga e’tibor qaratildi:
- “Baker & McKenzie” yuridik firmasi bilan birgalikda xuquqshunoslar, auditorlar, davlat organlari va xususiy sektorning turli sohalaridagi vakillari ishtirokida “komplayens” (ing. sompliance) masalalari bo‘yicha trening o‘tkazish;
Ma’lumot uchun: “komplayens” tashkilotda mavjud nazorat tizimining bir qismi bo‘lib, qonun hujjatlari, nazorat organlari, sanoat birlashmalari talablari, axloq kodekslari va boshqa shunga o‘xshash qoidalarni bajarmaslik xavf-xatarlari bilan bog‘liqdir. “Komplayens” sohasidagi qonunlar, talablar va standartlar odatda bozor munosabatlarining tegishli standartlariga rioya qilish, manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish, mijozlarga adolatli munosabatda bo‘lish va mijozlarga maslahat berishda vijdonli yondashuvni ta’minlash kabi masalalarga taalluqlidir.
- vakolatli davlat organlari bilan hamkorlikda O‘zbekistonning BSTga azo bo‘lishining huquqiy jihatlarini muhokama qilish;
- “Baker & McKenzie” bilan hamkorlikda yuridik kadrlar uchun xalqaro arbitraj masalalari bo‘yicha kurslar va amaliyot o‘tashni tashkil etish;
- O‘zbekistonda tijorat va investitsiya nizolarini hal etish bo‘yicha xalqaro arbitraj institutining ochilishi salohiyatini o‘rganish hamda arbitraj qoidalarini ishlab chiqish;
- Toshkentda “Baker & McKenzie” ofisini ochish.
Uchrashuv yakunida tomonlar ushbu tadbirlarning amalga oshirilishi O‘zbekiston bozorini rivojlantirishiga, shu jumladan huquqiy sohani mustahkamlashga xizmat qilishi haqida yakdil fikrga keldilar.

Встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с партнером юридической фирмы «Baker & McKenzie» Томасом Файерстоном Обратите внимание
30 марта 2018 года в Министерстве юстиции состоялась встреча со старшим партнером юридической фирмы «Baker & McKenzie» (США) Томасом Файерстоном.
Целью встречи явилось обсуждение возможностей организации совместных мероприятий в правовой сфере и осуществление взаимодействия в целях поддержки усилий Узбекистана по вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Обсуждены следующие приоритетные направления сотрудничества:
- проведение тренинга по вопросам «комплаенс» (англ. сompliance) совместно с юридической фирмой «Baker & McKenzie» с участием представителей адвокатских и аудиторских формирований, сотрудников государственных органов и частного сектора различных отраслей;
Справочно: под «комплаенсом» подразумевается часть системы контроля в организации, связанная с рисками несоблюдения требований законодательства, правил и стандартов надзорных органов, отраслевых ассоциаций и кодексов поведения и т.д. Соответствие законам, правилам и стандартам в сфере «комплаенса» обычно касается таких вопросов, как соблюдение надлежащих стандартов поведения на рынке, управление конфликтами интересов, справедливое отношение к клиентам и обеспечение добросовестного подхода при консультировании клиентов.
- обсуждение правовых аспектов вступления Узбекистана в ВТО совместно с компетентными государственными органами;
-  организация курсов и стажировок юридических кадров по вопросам международного арбитража совместно с «Baker & McKenzie»;
- изучение потенциала открытия в Узбекистане международного арбитражного института для разрешения коммерческих и инвестиционных споров, в том числе разработка правил ведения арбитража;
- открытие офиса «Baker & McKenzie» в г. Ташкенте.
По итогам мероприятия стороны пришли к мнению, что осуществление данных мероприятий послужат развитию рынка Узбекистана, в том числе в правовой сфере