Ishbilarmonlarning samarali hamkorlik maydoni
Ashxobod shahrida 29-31 mart kunlari “Made in Uzbekistan” Milliy sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Unda turkmanistonlik ishbilarmonlar O‘zbekiston mahsulotlariga katta qiziqish bildirdi.
Ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvi chog‘ida erishilgan yangi bosqichdagi hamkorlik aloqalari o‘zaro hurmat va ishonch ruhida mustahkamlanib bormoqda. Bu, ayniqsa, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda sezilarli faollashdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil mart oyida Turkmanistonga davlat tashrifi davomida imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma asosida ushbu mamlakat bilan savdo, ishlab chiqarish kooperatsiyasi, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Turkmaniston savdo-sanoat palatalari hamkorligida yuqori saviyada tashkil etilgan mazkur forum ana shu do‘stona aloqalarning mantiqiy davomi bo‘ldi. Mazkur tadbir qo‘shni davlat ishbilarmon doira vakillari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, yaqin sheriklik aloqalarini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi. Unda mamlakatimizning barcha hududlaridan 100 dan ortiq yirik sanoat korxonasi va tadbirkorlar o‘z mahsulotlari bilan qatnashdi.
O‘zbekistonning tog‘-kon, metallurgiya, neft-gaz, mashinasozlik, elektrenergetika, to‘qimachilik, kimyo sanoati, qurilish materiallari, maishiy texnika, oziq-ovqat, tibbiyot mahsulotlari, avtomobilsozlik, sug‘urta xizmatlari, amaliy san’at va hunarmandlik mahsulotlari namoyishi o‘ziga xosligi va betakrorligi bilan ajralib turdi.

Platform for effective cooperation of businessmen
On March 29-31, the National Industrial Exhibition "Made in Uzbekistan" was held in Ashgabat. It brought to the attention of Turkmen businessmen a wide range of products produced in Uzbekistan.
The exhibition, organized by chambers of commerce and industry of Uzbekistan and Turkmenistan became logical continuation of these friendly communications. This event will contribute to further development of trade and economic cooperation with business circles of the neighboring state, strengthening close partnership relations. At the exhibition, more than 100 large industrial enterprises and entrepreneurs from all regions of Uzbekistan presented their products.
The presented products of mining, metallurgical, oil and gas, mechanical engineering, electrical power, chemical industry, textile branch, spheres of production of building materials, household appliances, food, medical products, cars, insurance services, craft products attracted huge interest of visitors.
At the exhibition, agreements on strengthening commercial partnership and mutually beneficial cooperation were signed, promising agreements were reached on increasing export of products.