Ishbilarmonlarning samarali hamkorlik maydoni
Ashxobod shahrida 29-31 mart kunlari “Made in Uzbekistan” Milliy sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Unda turkmanistonlik ishbilarmonlar O‘zbekiston mahsulotlariga katta qiziqish bildirdi.
Ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvi chog‘ida erishilgan yangi bosqichdagi hamkorlik aloqalari o‘zaro hurmat va ishonch ruhida mustahkamlanib bormoqda. Bu, ayniqsa, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda sezilarli faollashdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil mart oyida Turkmanistonga davlat tashrifi davomida imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma asosida ushbu mamlakat bilan savdo, ishlab chiqarish kooperatsiyasi, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Turkmaniston savdo-sanoat palatalari hamkorligida yuqori saviyada tashkil etilgan mazkur forum ana shu do‘stona aloqalarning mantiqiy davomi bo‘ldi. Mazkur tadbir qo‘shni davlat ishbilarmon doira vakillari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, yaqin sheriklik aloqalarini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi. Unda mamlakatimizning barcha hududlaridan 100 dan ortiq yirik sanoat korxonasi va tadbirkorlar o‘z mahsulotlari bilan qatnashdi.
O‘zbekistonning tog‘-kon, metallurgiya, neft-gaz, mashinasozlik, elektrenergetika, to‘qimachilik, kimyo sanoati, qurilish materiallari, maishiy texnika, oziq-ovqat, tibbiyot mahsulotlari, avtomobilsozlik, sug‘urta xizmatlari, amaliy san’at va hunarmandlik mahsulotlari namoyishi o‘ziga xosligi va betakrorligi bilan ajralib turdi.

Площадка для плодотворного сотрудничества бизнесменов
29-31 марта в Ашхабаде прошла Национальная промышленная выставка “Made in Uzbekistan”. На ней вниманию туркменских бизнесменов был представлен широкий ассортимент продукции, производимой в нашей стране.
Узбекско-туркменское сотрудничество, активно развивающееся благодаря договоренностям, достигнутым в ходе встреч глав двух государств, все более укрепляется на основе взаимного уважения и доверия. Это особенно проявляется в политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных и культурно-гуманитарных связях.
На основе Договора о стратегическом партнерстве, подписанного в ходе государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Туркменистан в марте 2017 года, совместно с этой страной налажена торговая и производственная кооперация, реализуются крупные проекты в области энергетики, транспорта, сельского хозяйства и других направлениях.
Выставка, организованная на высоком уровне торгово-промышленными палатами Узбекистана и Туркменистана, стала логическим продолжением этих дружественных связей. Данное мероприятие будет способствовать дальнейшему развитию торгово-экономического сотрудничества с деловыми кругами соседнего государства, укреплению тесных партнерских связей. На выставке свою продукцию представили более 100 крупных промышленных предприятий и предпринимателей из всех регионов нашей страны.
Представленные продукция горной, металлургической, нефтегазовой, машиностроительной, электроэнергетической, химической промышленности, текстильной отрасли, сфер производства стройматериалов, бытовой техники, продовольствия, медицинской продукции, автомобилей, страховые услуги, ремесленные изделия вызвали огромный интерес у посетителей.
На выставке были подписаны договоры по укреплению коммерческого партнерства и взаимовыгодного сотрудничества, достигнуты перспективные соглашения по наращиванию экспорта продукции.