Parij turistik kompaniyalari assotsiatsiyasining yillik yig‘ilishi Samarqandda o‘tkaziladi
Shu maqsadda 31 mart kuni erta tongda Fransiyaning Parij shahridagi turistik kompaniyalar assotsiatsiyasi (Ile de Franc) a’zolari “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasining maxsus reysi orqali Samarqandga keldi.
Joriy yil 22 fevral kuni Prezidentimiz raisligida mamlakatimizda turizmni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshiriqlar ijrosi doirasida O‘zbekiston Respublikasining Fransiyadagi elchixonasi Parijdagi turistik kompaniyalar assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda assotsiatsiyaning navbatdagi yillik yig‘ilishini Samarqand shahrida o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishgan edi. Ushbu kelishuv asosida Parijdagi turistik kompaniyalarning 100 nafardan ortiq rahbar va mas’ul xodimlarining yurtimizga tashrifi uyushtirildi.
Samarqand xalqaro aeroportida mehmonlarni Samarqand shahar hokimi F.Rahimov boshchiligidagi rasmiylar tantanali kutib oldi.
Shahar hokimi mehmonlarni yurtimizga tashrifi bilan qutlab, assotsiatsiyaning navbatdagi yig‘ilishi Samarqandda o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatlashi va buning uchun barcha imkoniyatlar yaratilganini ta’kidladi. Samarqand shahar hokimligi va shahardagi sayyohlik firmalari Parij shahri bilan turizm sohasida hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Ile de Franc assotsiatsiyasi prezidenti Lionel de Robiye Fransiyadagi sayyohlik kompaniyalarining O‘zbekistonga mazkur tashrifi davlatlarimiz o‘rtasida turizm sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va bu borada yangi istiqbollar ochishga xizmat qilishini ta’kidladi. Kutib olish marosimining yuqori saviyada tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
–Samarqand qadimiy Buyuk ipak yo‘lining markazi, mo‘jizaviy shahar, – dedi Lionel de Robiye. – Bu shaharga kelish va uning go‘zalligidan bahramand bo‘lish har bir fransuzning orzusi hisoblanadi. Shuning uchun bugun Samarqandga Fransiyadagi eng yirik sayyohlik kompaniyalari vakillari tashrif buyurib, bu yerdagi turizm industriyasi ishtirokchilari bilan hamkorlik qilish niyatida. Assotsiatsiyamizning navbatdagi yig‘ilishini ushbu tarixiy shaharda o‘tkazish esa, biz uchun ulkan sharaf.
Tashrif davomida assotsiatsiyaning yig‘ilishi o‘tkazilishi borabarida Samarqand shahridagi turistik obyektlarga sayohat, Samarqand va Jizzax viloyatlarining turizm imkoniyatlari bo‘yicha taqdimotlari, mahalliy turistik firma va kompaniyalar vakillarining fransuz hamkasblari bilan uchrashuvlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.

В Самарканде пройдет ежегодная конференция Ассоциации туристических компаний Парижского региона
В этой связи 31 марта члены Ассоциации туристических компаний Парижского региона («Les Entreprises du Voyage Ile de France») специальным рейсом Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” прибыли в Самарканд.
В рамках реализации задач, предусмотренных на прошедшем под председательством Президента страны видеоселекторном совещании, посвященном вопросам развития туризма в стране между посольством Республики Узбекистан во Франции и Ассоциацией туристических компаний Парижского региона была достигнута договоренность о проведении в Самарканде очередной ежегодной конференции. В соответствии с этим соглашением, организован визит свыше 100 руководителей и ответственных работников туристических компаний Парижа в нашу страну.
В Самаркандском международном аэропорту гостей торжественно встретили официальные лица во главе с хокимом города Самарканд Ф.Рахимовым.
Тепло приветствуя гостей на благодатной узбекской земле, хоким города отметил, что полностью поддерживает проведение в Самарканде очередной конференции ассоциации, для этого созданы все необходимые условия. Хокимият Самарканда и местные туристические фирмы выразили готовность к сотрудничеству с Парижем в сфере туризма.
Президент ассоциации Ile de France Лионел де Робие отметил, что данный визит туристических компаний Франции в Узбекистан будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества в сфере туризма между двумя государствами и откроет новые перспективы в данном направлении. Он также поблагодарил за проведение встречи на высоком организационном уровне.
– Самарканд является центром древнего Великого шелкового пути, сказочным городом, – говорит Лионел де Робие. – Посетить этот город и насладиться его красотой - мечта каждого француза. Поэтому сегодня в Самарканд прибыли представители крупнейших туристических компаний Франции, которые намерены развивать сотрудничество. Проведение очередной конференции нашей ассоциации в этом историческом городе является для нас огромной честью.
В ходе визита наряду с проведением конференции ассоциации, также предусмотрены организация экскурсии по туристическим объектам Самарканда, презентаций туристических возможностей города и Джизакской области, встреч представителей местных туристических фирм и компаний с французскими коллегами.