Turkmaniston Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Milliy sanoat ko‘rgazmasi ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qilishini ta’kidladi
2018-03-30 | Iqtisodiyot
Turkmanistonning TDH agentligi Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov Ashxobodda ochilgan O‘zbekiston Respublikasi Milliy sanoat ko‘rgazmasi ishtirokchilariga tabrik yo‘llagani haqida xabar qildi.
Turkmaniston rahbari O‘zbekiston vakillarini Ashxobodda ilk marta tashkil etilayotgan keng ko‘lamli forumning ochilishi bilan tabrikladi. U mazkur ko‘rgazma ikki mamlakat o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik va ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda katta ahamiyatga ega bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekiston Respublikasi Milliy sanoat ko‘rgazmasi "Turkmaniston – Buyuk Ipak yo‘li yuragi" deb nomlangan yilda o‘tkazilayotgani chuqur ramziy ma’noga ega ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqlarimiz azaldan xalqaro savdo va iqtisodiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish va jadal rivojlantirishda muhim rol o‘ynagan.
"Ko‘p tomonlama Turkmaniston – O‘zbekiston aloqalarining mustahkamlanib borayotgani do‘stlik va qardoshlik tamoyillari asosida asrlar davomida sinovdan o‘tgan savdo-iqtisodiy hamkorlikning sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarilganidan dalolatdir",  dedi Turkmaniston rahbari.
Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekistonning yuksak ilmiy va ishlab chiqarish salohiyatini namoyish etayotgan ko‘rgazma mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
"O‘zbekiston Respublikasi Milliy sanoat ko‘rgazmasi davlatlarimiz iste’mol bozoriga mahsulot va xizmatlarni jalb etishda, hamkorlikda faoliyat yuritishga qiziqish bildirayotgan O‘zbekiston kompaniyalari bilan aloqalarni kengaytirishda muhim ahamiyatga ega. Ishonchim komilki, mazkur ko‘rgazma ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish, turkmanistonlik va o‘zbekistonlik tadbirkorlarning o‘zaro hamkorligini yangi bosqichga olib chiqish, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, O‘zbekiston kompaniyalari va investorlari bilan ishbilarmonlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, milliy iqtisodiyotga xorijiy investitsiyalarni keng jalb etishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi", deyiladi Turkmaniston Prezidentining tabrigida.

Президент Туркменистана заявил, что Национальная промышленная выставка Республики Узбекистан придаст импульс наращиванию двусторонних торгово-экономических связей
2018-03-30 | Экономика
Как сообщает туркменское агентсво TDH, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов обратился с приветствием к участникам Национальной промышленной выставки Республики Узбекистан, открывающейся в Ашхабаде.
Глава Туркменистана поздравил представителей Узбекистана с открытием такого масштабного форума, впервые проводимого в Ашхабаде. Он выразил убежденность в том, что данная выставка будет иметь большое значение для наращивания торгово-экономического сотрудничества, развития деловых связей между двумя государствами.
Гурбангулы Бердымухамедов подчеркнул, что Национальная промышленная выставка Республики Узбекистан проводится в год, девиз которого «Туркменистан – сердце Великого шелкового пути». По его словам, наши страны уже в древности играли большую роль в налаживании и стремительном развитии международных торговых и экономических контактов.
"Укрепление многогранного туркмено-узбекского взаимодействия свидетельствует о выходе на качественно новый уровень испытанного столетиями торгово-экономического сотрудничества, в котором заложены принципы дружбы и братства", подчеркнул глава Туркменистана.
Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что выставка демонстрирует весомый научный и промышленный потенциал Узбекистана.
"Национальная промышленная выставка Республики Узбекистан будет иметь огромное значение в привлечении товаров и услуг на потребительские рынки наших стран, расширении сотрудничества с узбекскими компаниями, заинтересованными в совместной деятельности. Выражаю уверенность в том, что этот смотр придаст важный импульс развитию двусторонних торгово-экономических связей, выводу на новый уровень партнерства туркменских и узбекских предпринимателей, увеличению объемов товарооборота, налаживанию деловых контактов с компаниями и инвесторами Узбекистана, широкому привлечению в национальную экономику иностранных капиталовложений", отмечается в послании Президента Туркменистана.