Hindiston Davlat tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 28-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etgan Hindiston Respublikasi Davlat tashqi ishlar vaziri Mobasher Javed Akbar bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida Mobasher Javed Akbar Hindiston delegatsiyasi nomidan O‘zbekiston Hukumatini Afg‘oniston tinchlik jarayoni va mintaqamiz uchun Toshkent forumining muhim yakunlari bilan tabrikladi. Konferensiyada BMT Xavfsizlik kengashining doimiy a’zolari, xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar hamda Afg‘onistonga qo‘shni davlatlarning yuqori darajali delegatsiyalari yig‘ilganligi qayd etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil kuziga rejalashtirilgan Hindistonga rasmiy tashrifiga tayyorgarlikning amaliy jihatlari va oliy darajada bo‘lajak muzokaralar kun tartibiga asosiy e’tibor qaratildi.
Suhbat chog‘ida ikki va ko‘p tomonlama shakllardagi O‘zbekiston-Hindiston hamkorligining boshqa masalalari muhokama qilindi.

Встреча с Госминистром иностранных дел Индии
28 марта 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Государственным министром иностранных дел Республики Индия Мобашарем Джаведом Акбаром, накануне принявшего участие в международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
Прежде всего, Мобашар Джавед Акбар от имени индийской делегации поздравил Правительство Узбекистана с важными для афганского мирного процесса и обширного региона итогами Ташкентского форума, на котором были представлены делегации высокого уровня государств-постоянных членов Совета безопасности ООН, ведущих международных и региональных структур и соседних с Афганистаном стран.
Главное внимание на встрече было уделено практическим аспектам подготовки к запланированному на осень текущего года официальному визиту в Индию Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и повестке дня предстоящих переговоров на высшем уровне.
Стороны также обсудили другие вопросы узбекско-индийского взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах.