2018-03-29 | Iqtisodiyot
Turkmaniston O‘zbekistonning strategik sheriklaridan biri. So‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va yaxshi qo‘shnilik munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning oliy darajadagi uchrashuvlari o‘zaro hamkorlik rivojiga kuchli turtki berdi. Bu mamlakatlarimizning siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi munosabatlari jadal rivojlanib borayotganida o‘z ifodasini topmoqda.
Mazkur ko‘rgazma Turkmanistonda O‘zbekiston milliy sanoat mahsulotlari va investitsiyaviy salohiyatini namoyish etish, ushbu mamlakat kompaniyalari bilan tijoriy-sheriklik shartnomalari tuzish, ishbilarmon doiralarni yurtimizning ilmiy-ishlab chiqarish salohiyati bilan yaqindan tanishtirish maqsadida tashkil etildi. Unda  mamlakatimizning barcha hududlaridan 100 dan ortiq yirik sanoat korxonalari va tadbirkorlar ishtirok etmoqda.
Ikki blokdan iborat yarmarka pavilyonlarida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan keng turdagi sanoat mahsulotlari, jumladan, to‘qimachilik, oziq-ovqat, charm-poyabzal, maishiy texnika, qurilish mollari va boshqa mahsulotlar namoyish etilmoqda.
Ko‘rgazma doirasida O‘zbekiston va Turkmaniston ishbilarmon doiralarining biznes-forumini tashkil etish rejalashtirilgan. Uning doirasida qiymati bir necha million AQSh dollariga teng eksport shartnomalari imzolanishi mo‘ljallanmoqda.
Uch kun davom etadigan tadbir doirasida o‘zbek va turkman san’at ustalarining madaniy dasturi ham namoyish etiladi.

В Ашхабаде открылась Национальная промышленная выставка "Made in Uzbekistan"
Туркменистан является одним из стратегических партнеров Узбекистана. В последние годы традиционно дружественные и добрососедские отношения между нашими странами поднялись на новый уровень.
Встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова придали мощный импульс двустороннему сотрудничеству, что проявляется в активно развивающихся политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных связях между нашими странами.
Данная выставка организована в целях демонстрации промышленной продукции и инвестиционного потенциала Узбекистана, заключения коммерческих договоров и партнерских соглашений с компаниями Туркменистана, тесного ознакомления его деловых кругов с научно-производственными возможностями нашей страны. В выставке участвует более 100 крупных промышленных предприятий и субъектов предпринимательства со всех регионов Узбекистана.
В павильонах выставки, состоящей из двух блоков, демонстрируется широкий ассортимент производимых в Узбекистане промышленных товаров, в том числе текстильной, продовольственной, кожевенной-обувной продукции, бытовой техники, строительных материалов и многого другого.
В рамках выставки предусмотрено проведение бизнес-форума деловых кругов Узбекистана и Туркменистана, в ходе которого ожидается подписание экспортных договоров на несколько миллионов долларов США.
В завершение трехдневного мероприятия будет представлена культурная программа с участием мастеров искусств двух стран.