Tadbirkorlarni mamlakatimizda biznes faoliyatni yaxshilash maqsadidagi so‘rovnomada ishtirok etishini so‘raymiz
2018-03-28 | Iqtisodiyot
Savdo-sanoat palatasi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) hamda Oliy Majlis Senati bilan hamkorlikda mamlakatimizda biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini aniqlash maqsadida tadbirkorlar uchun so‘rovnoma o‘tkazishni tashkilashtirdi.
Jahon bankining “Doing Business-2018” reyting ko‘rsatkichi mamlakatimizda biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini baholab, unga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi 190 ta mamlakat orasidan 74 – o‘rinni egallaganligi ma’lum qildi. Bu ko‘rsatkich “Doing Business-2017” xisobotidagi O‘zbekiston Respublikasining o‘rniga qaraganda yaxshiroq bo‘lishiga qaramasdan, joylardagi ayrim shart-sharoitlar yaxshilanishi kerakligini bildiradi.
So‘rovnoma mamlakat hududlaridagi tadbirkorlik subyektlarining faoliyatida yuz berayotgan muammo va to‘sqinlik qilayotgan jihatlarni aniqlab olish maqsadida tuzilgan. Ushbu so‘rovnoma natijalari asosida O‘zbekiston Respublikasida biznes yuritish muhitini yaxshilash maqsadida hukumat, mas’ul vazirlik va idoralar, davlat organlari uchun tavsiyalar ishlab chiqiladi.
O‘zbekiston Respublikasi biznes faoliyatini yuritiyotgan tadbirkorlar ushbu so‘rovnomada quyida berilgan havola orqali savollarga javob bergan holda ishtirok etishga taklif etiladi. Sizning sharhlaringiz va takliflaringiz O‘zbekiston Respublikasida biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini yaxshilashga yordam beradi.

Entrepreneurs invited to take part in a survey on doing business in Uzbekistan
The Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan jointly with UNDP and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan are conducting a survey among entrepreneurs on the conditions of doing business in the country.
In the World Bank’s latest ‘Doing Business-2018’ report, assessing the ease of doing business in the country, Uzbekistan ranked 74th among 190 economies. Despite the improved position of Uzbekistan in comparison with the ‘Doing Business-2017’ report, there is still room for improvement.
The survey aims to identify the problems and barriers entrepreneurs face during their activities, particularly in the regions of Uzbekistan. Based on the results of the survey, recommendations will be prepared for the government, responsible ministries and departments, state agencies on the ground to improve the business environment in Uzbekistan.
Entrepreneurs operating in Uzbekistan are invited to take part in the survey, by following the links below and filling in the questionnaire. Your comments and proposals will help improve the conditions of doing business in Uzbekistan.