Maktabgacha ta’limda davlat - xususiy sektor hamkorligi o‘rni milliy va xalqaro ekspertlar tomonidan muhokama etilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar jamg‘armasi (UNICЕF)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi “O‘zbekiston Respublikasida sifatli maktabgacha ta’limni kengaytirish uchun imkoniyat yaratishda innovatsion yondashuv” mavzusida konferensiya o‘tkazmoqda.
Davlat va xususiy sektorning 300 nafardan ziyod vakillari davlat hamda xususiy sektor o‘rtasidagi hamkorlik orqali O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim tizimini takomillashtirish va kengaytirish yo‘llarini muhokama qildi. O‘zbekiston Respublikasi bosh vazirining o‘rinbosari, Ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, jismoniy tarbiya va sport masalalari kompleksining rahbari Qahramon Akmalov, maktabgacha ta’lim vaziri Agrepina Shin, UNICЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sasha Graumann, shuningdek turli vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari konferensiyada ishtirok etdi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasida sifatli maktabgacha ta’limdan foydalanish imkoniyatlarini rivojlantirish va kengaytirish istiqbollarini belgilash, bolaning rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ta’lim-tarbiya jarayonida innovatsion tajribalarni joriy etishga ko‘maklashishdir.
Konferensiya ishtirokchilari davlat va xususiy sektor o‘rtasidagi hamkorlik orqali O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim tizimini takomillashtirish va kengaytirish usullarini, shuningdek maktabgacha ta’lim muassasalarining ta’lim faoliyatini boshqarishning zamonaviy yondashuvlarini muhokama qildilar. Ular O‘zbekistonda davlat-xususiy sektor hamkorligini amalga oshirishning tashkiliy masalalarini va mexanizmlarini ko‘rib chiqdilar va maktabgacha ta’lim muassasalarida ta’lim va rivojlanish muhitini yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar berdilar. Xalqaro ekspertlar ushbu sohadagi ilg‘or xalqaro tajribani taqdim etdilar.
“Ilg‘or xalqaro amaliyotlar shuni ko‘rsatadiki, kichik yoshli bolalarga sarmoya kiritish uzoq muddatli eng yaxshi sarmoyadir, biroq 3-7 yoshdagi 2,6 million bolani maktabgacha ta’lim bilan ta’minlash, ulardan 70% maktabgacha ta’lim muassasalariga bormasligini e’tiborga olgan holda, oson vazifa emas”, - dedi UNICЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sasha Graumann.
Maktabgacha ta’lim vazirligi bolalarning erta ta’limini ustuvor masala qilib qo‘ygani va O‘zbekistonda universal maktabgacha ta’limni ta’minlash maqsadida davlat-xususiy sektor hamkorligining innovatsion modellarini ko‘rib chiqayotgani e’tiborga loyiqdir.
Dalillar shuni ko‘rsatadiki, davlat-xususiy sektor hamkorligi maktabgacha ta’lim sohasida erishilgan yutuqlarga hissa qo‘shishi mumkin. Natijada maktabgacha ta’lim qamrovi kengayishi va uning samaradorligi oshishi, ayniqsa, e’tibordan chetda qoladigan hududlardagi bolalar ham qamrab olinishi mumkin.
Konferensiya Hukumat va manfaatdor tomonlar o‘rtasida maktabgacha ta’lim tizimini takomillashtirishda davlat-xususiy sektor hamkorligining o‘rni va salohiyatiga oid umumiy tushuncha paydo bo‘lishiga yordam berdi. Ishtirokchilar ushbu sohadagi asosiy muammolarni ham e’tirof etdilar va maktabgacha ta’limda davlat-xususiy sektor hamkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun huquqiy va me’yoriy muhit yaratish zarurligini ta’kidladilar.

Национальные и международные эксперты обсуждают роль государственно-частного партнерства и новые подходы в дошкольном образовании
Министерство дошкольного образования Республики Узбекистан и Представительство Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане совместно провели конференцию на тему: «Инновационные подходы по расширению доступа к качественному дошкольному образованию в Республике Узбекистан».
Более 300 участников из государственного и частного секторов обсудили методы улучшения и расширения системы дошкольного образования Узбекистана путем сотрудничества между правительством и частным сектором. В работе конференции приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, руководитель комплекса по вопросам образования, здравоохранения, экологии, защиты окружающей среды, физического воспитания и спорта К.Акмалов, министр дошкольного образования А.Шин, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане С. Грауманн, ответственные сотрудники различных министерств и ведомств.
Основной целью конференции является определение перспектив развития и расширения доступа к качественному дошкольному образованию в Республике Узбекистан, создание диалоговой площадки между государством и частным сектором в целях создания комфортных условий для развития ребенка, содействие внедрению инновационного опыта в учебно-воспитательный процесс.
Участники конференции обсудили методы улучшения и расширения системы дошкольного образования Узбекистана путем сотрудничества между государством и частным партнером, обсудили современные подходы к управлению образовательной деятельностью дошкольных учреждений. Также они рассмотрели организационные вопросы и механизм внедрения государственно-частного партнерства в Узбекистане, и сделали рекомендации по улучшению образовательной и развивающей среды в дошкольных еждениях. Международные эксперты представили передовой международный опыт в данной сфере.
«Международный опыт показывает, что инвестиции в детей младшего возраста являются разумным вложением средств в долгосрочной перспективе, однако предоставление дошкольного образования для приблизительно 2,6 миллиона детей в возрасте 3-7 лет, из которых 70% детей не посещают дошкольные учреждения, нелегкая задача,» - сказал Саша Грауманн, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
«Важно отметить, что образование детей младшего возраста и рассмотрение инновационных форм партнерства с частным сектором в целях достижения цели всеобщего дошкольного образования в Узбекистане является приоритетом Министерства дошкольного образования.
«Данные свидетельствуют о том, что существует большой потенциал для партнерства между государственным и частным секторами в содействии прогрессу в дошкольном образовании. Это приведет к более широкому охвату и большей эффективности в дошкольном образовании, особенно в охвате детей в отдалённых районах».
Конференция способствовала общему пониманию между государством и заинтересованными сторонами роли и потенциала ГЧП в совершенствовании сектора дошкольного образования. Участники также определили ключевые трудности на местах и подчеркнули необходимость создания правовой и нормативной базы для содействия ГЧП в дошкольном образовании.
«Дошкольное образование было и остаётся одним из самых важных звеньев в цепи образовательных этапов социальной жизни в целом, а также в жизни каждого отдельного человека. Вопросы, связанные с использованием инновационных подходов к повышению доступности, эффективности и качества дошкольного образования – это вопросы, определяющие нам завтрашний день, и мы обязательно воплотим их в жизнь!» - сказала Агрепина Шин, министр дошкольного образования.