O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
Joriy yilning 19 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putinni 18 mart kuni bo‘lib o‘tgan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti saylovida erishgan ishonchli g‘alabasi bilan tabrikladi.
Saylov natijalari Vladimir Putin rahbarligida jamiyatni birlashtirish, aholi turmush darajasini yuksaltirish, iqtisodiyot, infratuzilma va davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish, davlat suverenitetini qat’iy himoya qilish va mamlakatning jahonda muhim o‘rin tutgan davlat sifatidagi rolini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan har tomonlama o‘ylangan siyosatga Rossiya xalqi tomonidan ulkan ishonch bildirilayotgani va nihoyatda keng qo‘llab-quvvatlanayotganini yana bir bor namoyish etgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
2017 yilning aprel oyida Rossiyaga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif, shuningdek, tomonlarning muntazam muloqoti ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilib, uni sifat jihatidan yangi, amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan savdo-iqtisodiy, investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va ko‘plab boshqa sohalarda aniq natijalarga erishildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yirik investitsion loyihalar amalga oshirilmoqda. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari va hududlari o‘rtasidagi hamkorlik faollashdi.
Sayyohlik va madaniyat sohasidagi almashinuvlar kengaymoqda, ta’lim va sog‘liqni saqlash bo‘yicha qo‘shma dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari ikki tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish masalalari, shuningdek mintaqaviy va xalqaro siyosatning qator dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbat yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga taklif etdi.
Rossiya Prezidenti samimiy qutlov va tilaklar uchun chuqur minnatdorlik bildirib, mamlakatimizga tashrif bilan kelish taklifini mamnuniyat bilan qabul qildi.

On telephone conversation of the President of Uzbekistan with the President of Russia
On March 19, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The Head of the state sincerely congratulated Vladimir Putin on a confident victory in the elections for the President of the Russian Federation, held on March 18.
It was emphasized that the results of the vote again demonstrated the enormous confidence and colossal support of Russia’s people for the consistent policy pursued by the President of Russia, which is aimed at consolidating the society, improving the quality of life of the population, modernizing the economy, infrastructure and public administration, firmly defending the sovereignty and interests of the state, strengthening the country’s role as a key world power.
Positive dynamics in development of friendship, strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia have been noted with deep satisfaction.
It was emphasized that the high-level visit to Russia in April 2017, as well as intensive contacts of the sides, contributed to further expansion of mutually beneficial bilateral cooperation, gave it a qualitatively new, practical content.
Concrete results in trade and economic, investment, banking-financial, transport-communication, cultural, humanitarian and many other spheres have been achieved by joint efforts.
The volume of trade is growing, large investment projects are being implemented in various sectors of the economy. Interaction at the business level and between the regions of the two countries has been intensified.
Tourism and cultural exchanges are expanding, joint programs in the sphere of education and healthcare are being implemented.
The leaders of Uzbekistan and Russia exchanged views on issues of further expanding the bilateral partnership, as well as discussed a number of current issues of regional and international policy.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev invited the President of the Russian Federation Vladimir Putin to pay a state visit to Uzbekistan.
The President of Russia expressed sincere gratitude for the warm congratulations and wishes, as well as accepted with gratitude the invitation to visit Uzbekistan.