O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
Joriy yilning 19 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putinni 18 mart kuni bo‘lib o‘tgan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti saylovida erishgan ishonchli g‘alabasi bilan tabrikladi.
Saylov natijalari Vladimir Putin rahbarligida jamiyatni birlashtirish, aholi turmush darajasini yuksaltirish, iqtisodiyot, infratuzilma va davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish, davlat suverenitetini qat’iy himoya qilish va mamlakatning jahonda muhim o‘rin tutgan davlat sifatidagi rolini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan har tomonlama o‘ylangan siyosatga Rossiya xalqi tomonidan ulkan ishonch bildirilayotgani va nihoyatda keng qo‘llab-quvvatlanayotganini yana bir bor namoyish etgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
2017 yilning aprel oyida Rossiyaga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif, shuningdek, tomonlarning muntazam muloqoti ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilib, uni sifat jihatidan yangi, amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan savdo-iqtisodiy, investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va ko‘plab boshqa sohalarda aniq natijalarga erishildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yirik investitsion loyihalar amalga oshirilmoqda. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari va hududlari o‘rtasidagi hamkorlik faollashdi.
Sayyohlik va madaniyat sohasidagi almashinuvlar kengaymoqda, ta’lim va sog‘liqni saqlash bo‘yicha qo‘shma dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari ikki tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish masalalari, shuningdek mintaqaviy va xalqaro siyosatning qator dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbat yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga taklif etdi.
Rossiya Prezidenti samimiy qutlov va tilaklar uchun chuqur minnatdorlik bildirib, mamlakatimizga tashrif bilan kelish taklifini mamnuniyat bilan qabul qildi.

О телефонном разговоре Президента Узбекистана с Президентом России
19 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства искренне поздравил Владимира Путина с уверенной победой на прошедших 18 марта выборах Президента Российской Федерации.
Было особо отмечено, что результаты голосования вновь продемонстрировали огромное доверие и колоссальную поддержку российским народом проводимой Президентом России последовательной политики, направленной на консолидацию общества, повышение качества жизни населения, модернизацию экономики, инфраструктуры и государственного управления, твердую защиту суверенитета и интересов государства, укрепление роли страны как ключевой мировой державы.
С глубоким удовлетворением отмечена положительная динамика в развитии узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнёрства и союзничества.
Подчеркнуто, что визит на высшем уровне в Россию в апреле 2017 года, а также интенсивные контакты сторон способствовали дальнейшему расширению взаимовыгодного двустороннего сотрудничества, придали ему качественно новое, практическое содержание.
Совместными усилиями достигнуты конкретные результаты в торгово-экономической, инвестиционной, банковско-финансовой, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и многих других сферах.
Растут объемы товарооборота, реализуются крупные инвестиционные проекты в различных отраслях экономики. Активизировалось взаимодействие на уровне бизнеса и между регионами двух стран.
Расширяются туристический и культурный обмены, осуществляются совместные программы в сфере образования и здравоохранения.
Лидеры Узбекистана и России обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения двустороннего партнерства, а также обсудили ряд актуальных вопросов региональной и международной политики.
В завершение телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пригласил Президента Российской Федерации Владимира Путина посетить Узбекистан с государственным визитом.
Президент России выразил искреннюю признательность за теплые поздравления и пожелания, а также с благодарностью принял приглашение совершить визит в нашу страну.