Navro‘z–do‘stlik va hamjihatlik bayrami
Navro‘z mintaqamiz xalqlarining qadimiy va umumiy bayramidir. Uning mohiyatida do‘stlik, ahillik, bag‘rikenglik, yaxshi qo‘shnichilik kabi olijanob fazilatlar o‘z ifodasini topgan. Xalqimiz azaldan bu bayramni do‘stu yaqinlari, qon-qardoshlari bilan birga nishonlagan.
O‘tgan yili Navro‘z kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasiga davlat tashrifi bilan borgan edi.
Bu yil Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev O‘zbekiston xalqini Navro‘z bilan tabriklash maqsadida Samarqand shahriga tashrif buyurdi.
Oliy martabali mehmonni Prezident Shavkat Mirziyoyev kutib oldi.
Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida ikki davlat rahbarlarining uchrashuvi bo‘ldi.
Qardosh o‘zbek va qozoq xalqlari azaldan yonma-yon yashagan, yaxshi kunlarda ham, qiyinchilik damlarda ham bir-birini qo‘llab-quvvatlagan. Bunday do‘stlik va ahillik bugungi kunda xalqlarimiz o‘rtasidagi aloqalarga mustahkam asos bo‘lmoqda.
Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev tashabbusi bilan O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi. Mamlakatlarimiz vazirlik va idoralari, hududlari o‘rtasidagi aloqalar faollashdi. Transport yo‘laklari ochilib, temir yo‘l va avtobus qatnovlari yo‘lga qo‘yildi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik kengaydi. San’at va madaniyat namoyandalari, shoir va yozuvchilar ikki mamlakatdaga ko‘rgazma va festivallar, madaniy-ma’rifiy tadbirlarda faol ishtirok etmoqda. 2018-yil Qozog‘istonda O‘zbekiston yili o‘tkazilayotgani xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Prezidentlar mintaqa davlatlari, xususan, O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi samimiy munosabatlar har qachongidan ham mustahkamlanib borayotganini qayd etib, chegaralardagi yengilliklar ikki mamlakat xalqlarining o‘zaro bordi-keldisi uchun keng yo‘l va imkoniyatlar ochgani, bunda eng katta maqsad bo‘lgan xalqlarimiz roziligiga erishilganini ta’kidladilar.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati yuqori baholandi, uni yanada rivojlantirishga oid masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Nursulton Nazarboyev va Shavkat Mirziyoyev Hazrati Xizr majmuasiga tashrif buyurib, mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Birinchi Prezidentimiz qabriga gul qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirdilar. Qur’on tilovat qilindi.
Qozog‘iston Prezidenti davlatimiz rahbari hamrohligida Samarqandning diqqatga sazovor joylarini tomosha qildi.
Shu bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga tashrifi nihoyasiga yetdi.

Navruz–holiday of friendship and harmony
Navruz is an ancient and common holiday of the region’s people. It is based on such noble ideas as friendship, harmony, generosity and good-neighborliness. Our people since ancient times celebrate it together with friends and relatives.
Last year, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid a state visit to the Republic of Kazakhstan on Navruz days.
This year President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev visited the city of Samarkand to congratulate people of Uzbekistan on Navruz holiday.
President Shavkat Mirziyoyev met the distinguished guest.
The meeting of heads of the two states was held at the Complex of forums, in Samarkand.
Our fraternal people have lived side by side, both in joy and sorrow. Friendship and harmony serve as a solid foundation for development of cooperation.
At the initiative of Shavkat Mirziyoyev and Nursultan Nazarbayev, cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan has been raised to a new level. Contacts between ministries and departments, regions of the two countries have been intensified. New transport corridors, railway and bus routes have been opened.
Cultural and humanitarian cooperation has expanded. Artists, poets and writers of the two countries are actively participating in joint exhibitions and festivals, cultural and educational events. The announcement of 2018 as the Year of Uzbekistan in Kazakhstan is aimed at further development of cultural ties between our people.
Presidents noted that sincere relations between the states of the region, in particular Uzbekistan and Kazakhstan, are becoming stronger than ever, the created conveniences on the borders opened up ample opportunities for mutual trips of citizens of the two countries.
The current state of cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan was highly appreciated, views were exchanged on issues of its further development.
Nursultan Nazarbayev and Shavkat Mirziyoyev visited the Khazrati Khizr complex, the mausoleum of the founder of independent Uzbekistan Islam Karimov. Laid flowers to the burial place of the First President of Uzbekistan and honored his memory.
The President of Kazakhstan, accompanied by the President of Uzbekistan, inspected the sights of Samarkand.
Thereupon, the visit of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev to Uzbekistan ended.