2018-yilning 13-16-mart kunlari Pekin shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Milliy koordinatorlari kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va O‘zbekiston vakillari tomonidan ShHT Davlat rahbarlari kengashi va Hukumat rahbarlari kengashi (bosh vazirlar) bo‘lajak majlislarining kun tartibi va yakuniy hujjatlari loyihalari, tashkilotning mazkur muhim tuzilmalariga tayyorgarlik ko‘rish jarayoni muhokama qilindi.
Milliy koordinatorlar 2018-yilga mo‘ljallangan asosiy tadbirlar dasturi va ko‘p tomonlama hamkorlikning boshqa masalalari yuzasidan fikr almashdilar.

Заседание СНК государств-членов ШОС в г.Пекине
13-16 марта 2018 года в г.Пекине состоялось очередное заседание Совета национальных координаторов (СНК) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Представители Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обсудили проекты повестки дня и итоговых документов предстоящих заседаний Совета глав государств ШОС и Совета глав правительств (премьер-министров), ход подготовки к этим ключевым структурам организации.
Национальные координаторы обменялись мнениями по Плану основных мероприятий на 2018 год и другим вопросам многостороннего сотрудничества.