Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga asosan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
2018-03-15 | Siyosat
Ostona shahrida 15 mart kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Mejlisi rahbari Akja Nurberdiyeva ishtirok etdi.
Bunday uchrashuvni muntazam o‘tkazish va mintaqaviy muammolarimizni birgalikda hal etish O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi, dedi Qozog‘iston Prezidenti Nursulton Nazarboyev. Yig‘ilishimiz hammamiz uchun umumiy bo‘lgan Navro‘z bayrami arafasida o‘tayotgani ham chuqur ma’noga ega. Albatta, alohida uchrashib turardik, muloqot qilardik, lekin bunday yaxlit uchrashuv anchadan beri bo‘lmagan edi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident lavozimiga kirishish chog‘ida qo‘shni mamlakatlar bilan yaqindan hamkorlik qilishga alohida ahamiyat qaratishini ta’kidlagan edi. O‘tgan qisqa vaqtda barcha aytganlarining ustidan chiqdi. Prezidentimiz davlat tashrifi bilan barcha qo‘shni mamlakatlarda bo‘ldi. Davlat chegaralari, savdo aloqalari, transport kommunikatsiyalari, hududlar hamkorligi kabi ko‘plab masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli yechimlar topishga erishildi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil sentyabrda BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan konstruktiv g‘oya va tashabbuslarni ilgari surdi. Bu tashabbuslar noyabrda Samarqandda o‘tgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada yaxlit dastur tarzida taqdim etildi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi shu tarzda tashkil topdi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev bu kun Markaziy Osiyo xalqlarining ko‘p asrlik yaxshi qo‘shnichilik tarixida yangi sahifa ochilganini ta’kidladi.
O‘zbekistonning qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorligi izchil rivojlanib bormoqda, dedi davlatimiz rahbari. Mamlakatimizning Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston bilan tovar ayirboshlash hajmi 20 foizdan ziyod o‘sgan. Shu bilan birga, xalqlarimiz farovonligi yo‘lida foydalanishimiz mumkin bo‘lgan ko‘pdan-ko‘p imkoniyatlar mavjud.
Prezidentimiz Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini har yili Navro‘z bayrami arafasida o‘tkazishni, navbatdagi uchrashuvni kelgusi yili Toshkentda tashkil etishni taklif qildi.
O‘zaro ishonch va manfaatdorlik asosida savdo, iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalarda, xavfsizlik va barqarorlik masalalarida hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi.

По инициативе Шавката Мирзиёева прошла консультативная встреча глав государств Центральной Азии
В ней приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Ппрезидент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Президент Республики Таджикистан Имомали Рахмон и председатель Меджлиса Туркменистана Акджа Нурбердыева.
Регулярное проведение такой встречи и совместное решение наших региональных проблем – инициатива Президента Узбекистана  Шавката Мирзиёева, сказал Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Глубоко символично, что наша встреча проходит в в преддверии общего для наших народов праздника Навруз. Прежде мы встречались, вели диалог по отдельности, однако такой общей встречи не было давно.
Шавкат Мирзиёев при вступлении в должность Президента отметил, что будет придавать особое значение тесному сотрудничеству с соседними странами. За минувшее короткое время все заявления в этом направлении стали реальностью. Президент посетил с государственными визитами Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан. Достигнуты взаимовыгодные решения по государственной границе, транспортным коммуникациям, межрегиональному сотрудничеству и многим другим вопросам.
Глава нашего государства на состоявшейся в сентября 2017 года 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул ряд конструктивных идей и инициатив по укреплению мира и безопасности, устойчивого социально-экономического развития в Центральноазиатском регионе. Эти инициативы были развиты в целостную программу на состоявшейся в ноябре прошлого года в Самарканде международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
На встрече Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что этот день открыл новую страницу в истории многовековых добрососедских отношений народов Центральной Азии.
Сотрудничество Узбекистана с соседними странами последовательно развивается, отметил глава нашего государства.  Товарооборот между нашей страной и Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном и Туркменистаном вырос на более чем 20 процентов. Вместе с тем имеются огромные возможности, которые могут быть использованы во имя благополучия наших народов.
Президент нашей страны предложил проводить консультативные встречи глав государств и организовать следующую встречу в Ташкенте.
Состоялся обмен мнениями по развитию сотрудничества в торговой, экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах на основе взаимного доверия и заинтересованности, укреплению безопасности и стабильности в регионе.