Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga asosan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
2018-03-15 | Siyosat
Ostona shahrida 15 mart kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Mejlisi rahbari Akja Nurberdiyeva ishtirok etdi.
Bunday uchrashuvni muntazam o‘tkazish va mintaqaviy muammolarimizni birgalikda hal etish O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi, dedi Qozog‘iston Prezidenti Nursulton Nazarboyev. Yig‘ilishimiz hammamiz uchun umumiy bo‘lgan Navro‘z bayrami arafasida o‘tayotgani ham chuqur ma’noga ega. Albatta, alohida uchrashib turardik, muloqot qilardik, lekin bunday yaxlit uchrashuv anchadan beri bo‘lmagan edi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident lavozimiga kirishish chog‘ida qo‘shni mamlakatlar bilan yaqindan hamkorlik qilishga alohida ahamiyat qaratishini ta’kidlagan edi. O‘tgan qisqa vaqtda barcha aytganlarining ustidan chiqdi. Prezidentimiz davlat tashrifi bilan barcha qo‘shni mamlakatlarda bo‘ldi. Davlat chegaralari, savdo aloqalari, transport kommunikatsiyalari, hududlar hamkorligi kabi ko‘plab masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli yechimlar topishga erishildi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil sentyabrda BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan konstruktiv g‘oya va tashabbuslarni ilgari surdi. Bu tashabbuslar noyabrda Samarqandda o‘tgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada yaxlit dastur tarzida taqdim etildi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi shu tarzda tashkil topdi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev bu kun Markaziy Osiyo xalqlarining ko‘p asrlik yaxshi qo‘shnichilik tarixida yangi sahifa ochilganini ta’kidladi.
O‘zbekistonning qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorligi izchil rivojlanib bormoqda, dedi davlatimiz rahbari. Mamlakatimizning Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston bilan tovar ayirboshlash hajmi 20 foizdan ziyod o‘sgan. Shu bilan birga, xalqlarimiz farovonligi yo‘lida foydalanishimiz mumkin bo‘lgan ko‘pdan-ko‘p imkoniyatlar mavjud.
Prezidentimiz Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini har yili Navro‘z bayrami arafasida o‘tkazishni, navbatdagi uchrashuvni kelgusi yili Toshkentda tashkil etishni taklif qildi.
O‘zaro ishonch va manfaatdorlik asosida savdo, iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalarda, xavfsizlik va barqarorlik masalalarida hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi.

Consultation meeting of the heads of states of Central Asia was held at the initiative of Shavkat Mirziyoyev
On March 15, Astana hosted the first consultation meeting of the heads of states of Central Asia. This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
It was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, the President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov, the President of the Republic of Tajikistan Imomali Rahmon and the Chairperson of the Mejlis of Turkmenistan Akja Nurberdiyeva.
Regular conduction of such a meeting and joint solution of our regional problems is the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, said the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev. It is symbolic that our meeting is held on the eve of the common for our people Navruz holiday. Before, we met, and held a dialogue separately, but such a general meeting was not held for a long time.
Shavkat Mirziyoyev, when assuming the office of President, noted that he would pay special attention to close cooperation with neighboring countries. Over the past short time, all statements in this direction have become a reality. The President visited Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan on state visits. Mutually beneficial decisions have been reached on the state border, transport communications, interregional cooperation and many other issues.
The Head of the state at the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017 forwarded a number of constructive ideas and initiatives on strengthening peace and security, sustainable socio-economic development in the Central Asian region. These initiatives were developed into a comprehensive program at the international conference “Central Asia: one past and a common future, cooperation for sustainable development and mutual prosperity”, held in Samarkand last November.
At the meeting, President Shavkat Mirziyoyev noted that this day opened a new page in the history of the centuries-old good-neighborly relations of Central Asian people.
Cooperation of Uzbekistan with neighboring countries is consistently developing, said the Head of the state.
The trade turnover of Uzbekistan with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan has grown by more than 20 percent. At the same time, there are huge opportunities that can be used for the well-being of Central Asian people.
The President of Uzbekistan suggested conduction of consultation meetings between the heads of states and organizing the next meeting in Tashkent.
Views were exchanged on development of cooperation in trade, economic, transport, communication, cultural and humanitarian spheres on the basis of mutual trust and interest, strengthening security and stability in the region.