O‘zbekiston va Tojikiston Respublikalari Ichki ishlar vazirlari uchrashuvi
2018-yil 9-10-mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida delegatsiya tarkibiga kiritilgan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri general-mayor P.R.Bobojonov bilan Tojikiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri militsiya general-polkovnigi R.X.Raximzoda o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida terrorizm, separatizm, ekstremizmning turli ko‘rinishlari, transmilliy uyushgan jinoyatchilik, noqonuniy migratsiya, odam savdosiga qarshi kurashish, shuningdek, tezkor axborot almashishni faollashtirish yuzasidan o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish masalalarini muhokama qilindi.
Muhokama qilingan masalalar har ikki qardosh mamlakat ichki ishlar organlarining o‘zaro hamkorlikdagi ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib qolishini ikki davlat idora rahbarlari alohida qayd etdilar.
O‘z navbatida P.R.Bobojonov, yuqori darajadagi o‘zbek-tojik munosabatlarini alohida ta’kidlab, hamkasbiga iliq, samimiy qabul va taqdim etilgan axborotlar uchun minnatdorchilik bildirdi.
Bundan tashqari, suhbat davomida tojik hamkasblar O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlarida, shu jumladan huquqbuzarliklar profilaktikasi doirasida amalga oshirilayotgan yuqori miqyosdagi islohotlarning borishi haqida xabardor bo‘ldilar.
Tomonlar idoralararo Muvofiqlashtirish ishchi guruhi faoliyati yuzasidan o‘zaro manfaatli hamkorlikni samarali tashkil etishni davom ettirish, 2018 yillarda O‘zbekiston va Tojikiston Respublikalarining chegara hududlaridagi ichki ishlar organlarining o‘zaro hamkorligi, ikki mamlakat ichki ishlar vazirliklari Akademiyalari delegatsiyalarini almashish yo‘li bilan kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakalarini oshirish bo‘yicha sheriklik munosabatlarini kengaytirish yuzasidan qator takliflarni ko‘rib chiqdilar.
Barcha yo‘nalishlarida faol hamkorlik huquqni muhofaza qilish faoliyatida katta istiqbolga ega va bu yuqori darajada davom etadi.
Uchrashuv davomida boshqa muhim masalalar ham muhokama qilindi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri P.R.Bobojonovga Tojikiston Respublikasi IIV “Xavfsiz shahar” avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi markazining ish jarayoni, shuningdek, ushbu xizmat xodimlarining harakat xavfsizligini ta’minlash va jamoat tartibni saqlash borasidagi faoliyatlari namoyish etildi. Umuman muzokaralar o‘zaro ishonch, do‘stona va konstruktiv muhitda o‘tdi.

Встреча Министров внутренних дел Республики Узбекистан и Таджикистан
В рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 9-10 марта 2018 года в Республику Таджикистан, в состав делегации которого был включён Министр внутренних дел Республики Узбекистан генерал-майор П.Р.Бобожонов состоялась двусторонняя встреча с Министром внутренних дел Республики Таджикистан генерал-полковником милиции Р.Х.Рахимзода.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы взаимовыгодного сотрудничества в области противодействия терроризму, сепаратизму, экстремизму во всех их проявлениях, транснациональной организованной преступности, незаконной миграции, торговле людьми, а также активизации обмена оперативной информацией.
Главы двух ведомств особо отметили, что обозначенные вопросы будут оставаться одними из приоритетных задач взаимодействия органов внутренних дел братских стран.
В свою очередь, П.Р. Бобожонов поблагодарил своего коллегу за теплый, радушный прием и предоставленную плодотворную информацию, при этом отметив высокий уровень узбекско-таджикских отношений.
Кроме этого, в ходе беседы таджикские коллеги были проинформированы о ходе масштабных реформ осуществляемых в органах внутренних дел Республики Узбекистан, в том числе в области профилактики правонарушений.
Стороны рассмотрели ряд предложений по активизации взаимовыгодного сотрудничества, в том числе продолжение работы межведомственной Координационной рабочей группы, взаимодействия между приграничными органами внутренних дел Республики Узбекистан и Республики Таджикистан на 2018 год, расширения партнёрских отношений в области подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, путём обмена делегациями Академий министерств внутренних дел двух стран и другие.
Активное сотрудничество по всем направлениям правоохранительной деятельности имеет большие перспективы, и есть уверенность в том, что оно будет продолжено на высоком уровне. В ходе встречи были обсуждены и другие важные вопросы.
В рамках визита Министру внутренних дел Узбекистана П.Р. Бобожонову было продемонстрирована работа Центра автоматизированной системы управления «Безопасный город» МВД Республики Таджикистана, а также деятельность сотрудников данного подразделения по обеспечению безопасности дорожного движения и порядка в общественных местах. В целом переговоры прошли в доверительной, дружественной и конструктивной атмосфере.