Tashqi ishlar vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Tojikiston Respublikasi Hukumati o‘rtasida fuqarolarning o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risidagi Bitimning qo‘llanishi yuzasidan izohi
2018-03-12 | Siyosat
2018-yilning 9-10-mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi Sh.M.Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasiga tashrifi doirasida fuqarolarning o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risida hukumatlararo bitim imzolandi. Unga ko‘ra ikki davlat fuqarolari 30 kungacha vizasiz o‘zaro safar qilishlari mumkin.
Ommaviy axborot vositalarida ushbu Bitimning amal qilishi boshlangani to‘g‘risida ma’lumot tarqalgani va davlat chegarasidagi o‘tkazish punktlarida fuqarolar uchun noqulayliklar paydo bo‘lishini oldini olish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ushbu Bitimning qo‘llanishi uchun tomonlarning ichki tartib-qoidalari (tasdiqlash / ratifikatsiya qilish) yakunlanishi kerakligini ma’lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Tojikiston tomoni bilan birgalikda tegishli tartiblarni tezda joriy etish uchun barcha sa’y-harakatlarni amalga oshiradi.

Elucidation of the Ministry of Foreign Affairs regarding the implementation of the Agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of the Republic of Tajikistan on mutual trips of citizens
2018-03-12 | Politics
Intergovernmental Agreement on mutual trips of citizens, providing for visa-free stay of citizens of the two countries for up to 30 days, was signed within the framework of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Tajikistan on March 9-10, 2018.
In connection with dissemination in the mass media of reports about the beginning of the operation of this Agreement and in order to avoid inconveniences for citizens at the border checkpoints, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan elucidates that the sides must complete the internal procedures (approval/ratification) for the execution of this Agreement.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan together with the Tajik partners will make every effort for the speedy implementation of relevant procedures.