Tashqi ishlar vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Tojikiston Respublikasi Hukumati o‘rtasida fuqarolarning o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risidagi Bitimning qo‘llanishi yuzasidan izohi
2018-03-12 | Siyosat
2018-yilning 9-10-mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi Sh.M.Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasiga tashrifi doirasida fuqarolarning o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risida hukumatlararo bitim imzolandi. Unga ko‘ra ikki davlat fuqarolari 30 kungacha vizasiz o‘zaro safar qilishlari mumkin.
Ommaviy axborot vositalarida ushbu Bitimning amal qilishi boshlangani to‘g‘risida ma’lumot tarqalgani va davlat chegarasidagi o‘tkazish punktlarida fuqarolar uchun noqulayliklar paydo bo‘lishini oldini olish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ushbu Bitimning qo‘llanishi uchun tomonlarning ichki tartib-qoidalari (tasdiqlash / ratifikatsiya qilish) yakunlanishi kerakligini ma’lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Tojikiston tomoni bilan birgalikda tegishli tartiblarni tezda joriy etish uchun barcha sa’y-harakatlarni amalga oshiradi.

Разъяснение МИД относительно применения Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Таджикистан о взаимных поездках граждан
В рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Таджикистан 9-10 марта 2018 года подписано межправительственное соглашение о взаимных поездках граждан, предусматривающее безвизовое пребывание граждан двух стран сроком до 30 суток.
В связи с распространением в средствах массовой информации сообщений о начале действия указанного Соглашения и во избежание неудобств для граждан на пунктах пропуска на границе Министерство иностранных дел Республики Узбекистан разъясняет, что для применения данного Соглашения необходимо завершение сторонами внутригосударственных процедур (утверждение / ратификация).
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан совместно с таджикскими партнерами приложит все усилия для скорейшего выполнения соответствующих процедур.