O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasida ikki mamlakat sayyohlik operatorlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Britaniya mustaqil turoperatorlar assotsiatsiyasi (AITO), Britaniya sayyohlik agentliklari uyushmasi (AVTA) va bu sohada faoliyat ko‘rsatadigan qator kompaniyalarning vakillari qatnashdilar. Shuningdek, videokonferensiya aloqasi vositasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Samarqand, Buxoro, Xorazm viloyatlari hokimlarining o‘rinbosarlari, sayyohlik operatorlari, “Hunarmand” uyushmasi vakillari ham ishtirok etdilar. Ular britaniyalik qatnashchilarni har bir mintaqaning sayyohlik imkoniyatlari, o‘ziga xosliklari va sayohat paketlari bilan tanishtirishgani barobarida o‘zaro hamkorlik yuzasidan aniq takliflarini bayon etdilar.
Davra suhbatida sayyohlik industriyasi uchun sharoitlarni yaxshilash, shu jumladan, viza rejimini soddalashtirish, infratuzilmani modernizatsiyalash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar atroflicha muhokama etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari sifatida Buyuk Britaniyada bo‘lib turgan Islom sivilizatsiyasi markazining direktori Shoazim Minovarov mamlakatimizning ziyorat sayyohligi borasidagi imkoniyatlarini taqdim etdi. O‘zbekistondagi islom sivilizatsiyasining boy madaniy-tarixiy merosi, me’moriy yodgorliklar, o‘lkamiz muzeylarida saqlanayotgan noyob qo‘lyozma va osori-atiqalar xususida atroflicha fikr yuritildi.
Britaniya mustaqil turoperatorlar assotsiatsiyasi (AITO) boshqaruvchi direktori Keyt Kenvord mamlakatimizning sayyohlik salohiyatiga yuqori baho berar ekan, O‘zbekiston britaniyalik sayohatchilar uchun tobora ommabop yo‘nalish bo‘lib borayotganini aytdi. O‘zi faoliyat ko‘rsatayotgan turoperatorlar assotsiatsiyasi o‘zbekistonlik hamkasblari bilan hamkorlikka tayyor ekanligini ma’lum qilar ekan, O‘zbekistonning turli mintaqalarini qamrab olgan sayyohlik paketlari haqidagi muntazam axborot almashuvini yo‘lga qo‘yishni taklif etdi.
Britaniyaning “TransIndus” sayyohlik kompaniyasi menejeri Eydan Makfan respublikamiz noyob tabiiy sharoitga ega ekanligi haqida to‘xtalib, ekosayyohlikni rivojlantirish imkoniyatlari haqidagi fikr-mulohazalarini o‘rtoqlashdi. Uning aytishicha, britaniyalik sayyohlar O‘zbekistonning nafaqat ko‘hna tarixi va madaniyati, balki ajoyib tabiiy manzaralari bilan ham oshno bo‘lishni istashadi.
“El Sawy” sayyohlik kompaniyasi direktori Prins El-Savi o‘zbeklar zaminida joylashgan va musulmon dunyosida alohida o‘rin tutadigan, turli mamlakatlarning ziyoratchilarini o‘ziga tortib turadigan muqaddas qadamjolarga katta qiziqish bildirdi. U Buyuk Britaniyadan ziyorat sayyohligini tashkil etish yuzasidan o‘zbek kasbdoshlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanini aytdi. “Bu borada ikki mamlakat mintaqalari o‘rtasida charter aviaqatnovlarini yo‘lga qo‘yish imkoniyati ham yo‘q emas”, dedi u.
“Mantis Collection Ltd” turkompaniyasining vakili esa O‘zbekistonga borayotgan sayyohlar soni tobora ortib borayotganini e’tirof etar ekan, xorij sarmoyasi hamda yetakchi brendlarni jalb etgan holda Buxoroda mehmonxona majmuini qurish loyihasiga qiziqish bildirdi.
Muxtasar qilib aytganda, davra suhbati qatnashchilari videokonferensiya aloqasi vositasida o‘tgan ushbu tadbir O‘zbekiston va Buyuk Britaniya sayyohlik operatorlari o‘rtasida muloqotni davom ettirish yuzasidan mushtarak qiziqishning mavjud ekanligini namoyon qilganini aytdilar. Bundan tashqari, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqaning ta’minlanishi uchun Facebook tarmog‘ida alohida kanalni tashkil etish ham taklif qilindi. Shuningdek, sheriklar bilan V2V shaklidagi muzokaralarni o‘tkazish uchun O‘zbekistonga, uning turli mintaqalariga tanishuv safarlarini tashkil etish g‘oyasi ham tadbirning britaniyalik qatnashchilari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.

В Лондоне обсуждены перспективы сотрудничества в туризме
В посольстве Узбекистана в Великобритании состоялся «круглый стол», посвященный вопросам расширения сотрудничества между туроператорами двух стран.
В мероприятии приняли участие представители британской Ассоциации независимых туроператоров (AITO), Ассоциации британских туристических агентств (ABTA) и профильных компаний. Посредством видеоконференцсвязи в работе «круглого стола» также приняли участие заместители хокимов и туроператоры Республики Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской областей, а также Ассоциации «Хунарманд», которые проинформировали британских участников о туристических возможностях и специфике каждого региона, турпакетах и конкретных предложениях о сотрудничестве.
На мероприятии обсуждались предпринимаемые в Узбекистане усилия по улучшению условий для туристической индустрии, в том числе упрощению визового режима, модернизации соответствующей инфраструктуры.
С презентацией о возможностях зиёрат-туризма в Узбекистан выступил директор Центра исламской цивилизации Шоазим Миноваров, находящийся в эти дни в Великобритании во главе узбекской делегации. Речь в частности шла о богатом культурно-историческом наследии исламской цивилизации в Узбекистане, памятниках архитектуры, редких рукописях и артефактах, хранящихся в музеях нашей страны.
Управляющий директор Ассоциации независимых туроператоров (AITO) Кейт Кенворд высоко оценила туристический потенциал нашей страны, которая становится все более популярным направлением для британских путешественников. Подчеркнув готовность гильдии к сотрудничеству с узбекскими коллегами, она предложила наладить обмен информацией о турпакетах, предлагаемых в различных регионах Узбекистана.
Менеджер британской туркомпании TransIndus Эйдан Макфан, отмечая уникальные природные условия республики, обратил внимание на возможности развития экотуризма. По его словам, британские туристы интересуются новыми направлениями, позволяющими соприкоснуться не только с древней историей и культурой, но и прекрасными ландшафтами Узбекистана.
Директор туркомпании El Sawy Принц Эль-Сави проявил большой интерес к святыням, расположенным на узбекской земле, которые занимают особое место в мусульманском мире и притягивают паломников из разных стран. В этой связи он согласился наладить сотрудничество с партнерами в Узбекистане по организации зиёрат-туров из Великобритании. При этом не исключается возможность организации чартерных рейсов между регионами двух стран.
Представитель компании Mantis Collection Ltd, ссылаясь на растущий поток туристов в Узбекистан, проявил интерес в проектах по строительству гостиничных комплексов в Бухаре с привлечением иностранных инвестиций и ведущих брендов.
В целом, участники «круглого стола» сошлись во мнении, что проведенное мероприятие имеет практическую пользу ввиду взаимной заинтересованности в продолжении детального диалога между туроператорами Узбекистана и Великобритании, в том числе посредством видеоконференцсвязи. Кроме того, было предложено создать канал в Facebook для обеспечения прямой связи.
Британскими участниками была также поддержана идея об организации ознакомительных туров в Узбекистан для переговоров в формате В2В с потенциальными партнерами и посещения регионов нашей страны.