Yosh iste’dodlar tanlovi
Endi O‘zbekistonda har yili 10-11-sinflarning iste’dodli o‘quvchilari o‘rtasida matematika, fizika va informatika fanlari bo‘yicha ko‘rik-tanlov bo‘lib o‘tadi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Xalq ta’limi vazirligi shu to‘g‘ridagi nizomni tasdiqladi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligidan ma’lum qilishlaricha, ko‘rik-tanlovdan ko‘zlangan asosiy maqsad buyuk ajdodimiz Muhammad al-Xorazmiy merosini targ‘ib qilish, yosh avlod o‘rtasida aniq fanlarni o‘rganishga qiziqishni oshirish, axborot texnologiyalari sohasida yangi iste’dodlarni aniqlash va ularning salohiyatini yuzaga chiqarish uchun sharoit yaratishdan iborat.
Tanlov uch bosqichda o‘tkaziladi. Dastlab ishtirokchilar maktabda matematika, fizika va informatika bo‘yicha onlayn test sinovidan o‘tadi. 79 dan ortiq ball to‘plaganlar ikkinchi bosqichda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadi.
Ikkinchi bosqich hududiy bo‘lib, uning g‘oliblari Toshkentdagi Inha universitetida bo‘lib o‘tadigan ko‘rik-tanlovning final bosqichiga yo‘l oladi.
Ko‘rik-tanlov g‘oliblari va sovrindorlari «Muhammad al-Xorazmiy izdoshlari» sovrini va pul mukofotiga sazovor bo‘ladi.

Конкурс для юных дарований
В Узбекистане ежегодно будет проходить смотр-конкурс по математике, физике и информатике среди одаренных учеников 10-11-х классов. Соответствующее положение было утверждено министерствами по развитию информационных технологий и коммуникаций и народного образования Узбекистана.
По данным Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, основная цель смотра-конкурса – пропаганда наследия нашего великого предка Мухаммада аль-Хоразмий, повышение интереса к изучению точных наук среди молодого поколения, выявление новых талантов в сфере информационных технологий и создание условий для реализации их потенциала.
Смотр-конкурс будет проводиться в три этапа. На первом этапе участники пройдут онлайн-тестирование в своих школах по трем предметам: математике, физике и информатике. Набравшие более 79 баллов получат право на участие во втором этапе.
Второй этап будет региональным, победители которого выйдут в финал смотра-конкурса, который пройдет в университете Инха в Ташкенте.
Победитель и призеры смотра-конкурса будут удостоены награды «Мухаммад ал-Хоразмий издошлари» («Последователи Мухаммада аль-Хоразмий») и денежного вознаграждения.