Xalqaro valyuta fondi missiyasi bilan uchrashuv
2018 yil 7 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi raisi Botir Parpiyevning Xalqaro valyuta fondi missiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda soliq ma’muriyatchiligi sohasidagi islohotlarni amalga oshirish, Xalqaro valyuta fondi tomonidan O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishini har yili baholab borish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Shuningdek, byudjet tizimiga qo‘shimcha tushumlarning kelib tushishini ta’minlash maqsadida soliq organlarini modernizatsiya qilish masalalari ko‘rib chiqildi. Soliq to‘lovchilar bilan o‘zaro munosabatda bo‘lish, ko‘rsatilayotgan elektron xizmatlar tarkibini yanada kengaytirish hisobiga soliq organlari shaffofligini oshirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Shu bilan birga jarayonlarni avtomatlashtirish darajasini ko‘tarish hamda axborotni qayta ishlash va tayyorlashning alohida tartibotlari bo‘yicha maxsus bo‘linmalarni ajratish hisobiga (davlat soliq inspeksiyasining oddiy xodimlarining) funksional vazifalarning murakkabligini optimallashtirish va kamaytirish muhim ekanligi aytildi. Tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga aralashishni yuqori darajada qisqartirish, soliq yukini pasaytirish ham muhim vazifalardan biri hisoblanadi.
Ushbu yo‘nalishda qabul qilingan qonun hujjatlaridan kelib chiqqan holda respublika soliq ma’muriyatchiligini zamonaviy asosda yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha eng muhim yo‘nalishlar belgilab olindi.

Встреча с миссией Международного валютного фонда
7 марта 2018 года, состоялась встреча Председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Б.Парпиева с миссией Международного валютного фонда.
На встрече обсуждались вопросы налогового администрирования, ежегодная оценка МВФ экономического развития Узбекистана.
Также были рассмотрены задачи модернизации налоговых органов с целью обеспечения дополнительных поступлений в бюджетную систему. Повышение открытости налоговых органов за счет значительного расширения состава электронных услуг при взаимодействии с налогоплательщиками. Оптимизация и снижение трудоемкости выполнения функциональных задач (нагрузки на рядовых сотрудников ГНИ) за счет повышения уровня автоматизации процессов и выделения специализированных подразделений по отдельным процедурам обработки и подготовки информации. Максимальное сокращение вмешательств в деятельность субъектов предпринимательства, сокращение налогового бремени.
Принятые в этом направлении Президентом страны законодательные акты, исходя из которых, определены важнейшие направления для поднятия на новый современный уровень налогового администрирования республики.