Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy haykali o‘rnatildi
Samarqand shahridagi Alisher Navoiy nomidagi markaziy istirohat bog‘i hududida o‘zbek va tojik adabiyotining ikki buyuk mutafakkiri – Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy haykali o‘rnatildi.
O‘tgan asr oltmishinchi yillarida taniqli haykaltaroshlar – H.Husniddinxo‘jayev va V.Lunev tomonidan qizil granit toshdan yasalgan ushbu haykal ilgari Samarqand shahridagi sobiq “Afrosiyob” mehmonxonasi yonida, ko‘rimsiz joyda edi. Keyinchalik haykal bu yerdan ko‘chirildi.
Samarqandlik ziyolilar va ijodkorlar, shahar jamoatchiligining taklifi bilan haykal uchun Alisher Navoiy nomidagi markaziy istirohat bog‘i tanlandi va nihoyatda qisqa muddat ichida ushbu maskan obod etilib, muhtasham haykal o‘rnatildi.
– Jahon adabiyotining bu ikki yirik vakili hayotida Samarqand alohida o‘rin tutadi, – deydi Samarqand davlat universiteti professori Dilorom Salohiy. – Ularning ikkisi ham yoshlik yillarida ilm-ma’rifat istab ushbu muazzam shaharga kelgan va bu ikki daho hayotida muhim ahamiyat kasb etgan. Shu jihatdan Samarqand shahrida Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy haykalining bo‘lishi va eng ko‘rkam maskanda o‘rnatilishi ayni muddaodir. Bu, shubhasiz, azaliy o‘zbek va tojik adabiyoti an’analari davom etib kelayotganidan dalolat berib, xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy aloqalarning rivojlanishiga xizmat qiladi.
Haykalning ochilish marosimida Samarqand viloyati hokimi T.Jo‘rayev O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasida tobora mustahkamlanib borayotgan aloqalar, davlatimiz rahbarining yaqinda Tojikiston Respublikasiga amalga oshiriladigan davlat tashrifi haqida so‘z yuritdi. Mazkur ma’rifat maskani ikki qardosh xalqning azaliy do‘stlik va hamkorligini yanada kuchaytirishini ta’kidladi.

Памятник двум великим поэтам
В Самарканде в центральном парке имени Алишера Навои установлен памятник двум выдающимся представителям узбекской и таджикской литературы – Алишеру Навои и Абдурахману Джами.
Скульптурная композиция из красного гранита, выполненная в шестидесятых годах прошлого века известными скульпторами Х.Хусниддинхужаевым и В.Луневым, ранее располагалась рядом с бывшей гостиницей “Афросиёб”, откуда позже была перенесена в другое место.
По предложению интеллигенции, творческих работников и общественности Самарканда для памятника было выбрано место в центральном парке имени Алишера Навои.
– Самарканд занимал важное место в жизни этих известных представителей мировой литературы, – говорит профессор Самаркандского государственного университета Дилором Салохи. – Они еще в молодые годы в поисках знаний прибыли в этот древний город, который впоследствии сыграл значимую роль в их жизни. Установление памятника Алишеру Навои и Абдурахману Джами в самом красивом уголке Самарканда, безусловно, будет свидетельствовать о продолжении традиций узбекской и таджикской литературы и служить развитию культурных связей между нашими народами.
На церемонии открытия памятника хоким Самаркандской области Т.Джураев отметил, что Узбекистан и Таджикистан издревле связывают тесные узы дружбы и братства, дальнейшему укреплению которых послужит предстоящий государственный визит Президента нашей страны в Таджикистан.
Представители областного хокимията, государственных и общественных организаций возложили цветы к подножию памятника. Студенты и учащиеся прочитали отрывки из произведений двух великих поэтов.