Deputatlar turizmni, sud tizimini rivojlantirishga xizmat qiladigan va xalqaro munosabatlarni mustahkamlaydigan qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar
2018-03-06 | Jamiyat
6-mart kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar qonun ustuvorligini ta’minlashga va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishga, sudlar faoliyatiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, deputatlar turizm industriyasini jadal rivojlantirish, turistik xizmatlarni diversifikatsiya qilish va sifatini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar. Qonun loyihalarini qabul qilish, parlament vakillarining fikriga ko‘ra, Harakatlar strategiyasini samarali amalga oshirishga xizmat qiladi.
Deputatlar o‘z ishlarini Vazirlar Mahkamasi tomonidan kiritilgan “O‘zbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqishdan boshladilar.
Ta’kidlanganidek, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilishi natijasida uy-joy kommunal xizmatlar ko‘rsatish, ko‘p xonadonli uy-joy fondidan foydalanish, shuningdek, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlarining moliyaviy-iqtisodiy barqarorligini oshirish bo‘yicha samarali va sifatli yangi tizim shakllantirildi.
Ayni paytda respublikada uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida 157 ming nafardan ortiq xodim va xizmatchi faoliyat ko‘rsatmoqda. Yuqorida qayd etilgan fikrlardan kelib chiqqan holda, kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi faoliyatining samaradorligini yanada oshirish, sadoqat bilan bajarilgan mehnatni rag‘batlantirish maqsadida qonun loyihasida Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tashkil etilgan kun – 18-aprelni Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kuni etib belgilash taklif etilmoqda.
Shundan keyin deputatlar “Umumjahon pochta ittifoqining Ustaviga To‘qqizinchi qo‘shimcha bayonnomani (Istanbul, 2016-yil 6-oktabr) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston 1994 yildan buyon Umumjahon pochta ittifoqining a’zosi hisoblanadi, uning faoliyatida faol ishtirok etadi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda. Umumjahon pochta ittifoqining Ustavi Umumjahon pochta aloqasining asosiy hujjatidir. Kongress tomonidan ushbu Ustavga o‘zgartish qabul qilinganda Qo‘shimcha bayonnoma tuziladi. Umumjahon pochta ittifoqining XXVI kongressida qabul qilingan Umumjahon pochta ittifoqining Ustaviga doir qo‘shimcha bayonnomadan kelib chiquvchi O‘zbekiston Respublikasining huquqlari va majburiyatlarini amalga oshirish maqsadida ushbu qo‘shimcha bayonnomani implementatsiya qilish bo‘yicha davlat ichida tartib-taomillarni o‘tkazish zarur.
Qonun loyihasining qabul qilinishi mamlakatimizga Umumjahon pochta ittifoqining Ustavidan kelib chiquvchi huquq va majburiyatlarni amalga oshirish, xalqaro tashkilotlarda o‘z manfaatlarini himoya qilish imkonini beradi. Bundan tashqari, Umumjahon pochta ittifoqiga a’zo mamlakatlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga, shuningdek, yangi texnologiyalar va andozalarni qo‘llagan holda sifatli, samarali va xavfsiz pochta aloqasi xizmatlarini barqaror rivojlantirishni davom ettirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, “Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha Islom tashkiloti Ustavini (Boku, 2015-yil 26-noyabr) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ham birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Mazkur hujjatning qabul qilinishi, qonun chiqaruvchilarning fikriga ko‘ra, ushbu sohalarda xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga, O‘zbekistonning madaniy-gumanitar sohadagi yutuqlarini keng targ‘ib qilishga, mamlakatimizning islom tamaddunidagi buyuk rolini yoritishga, respublikamizning qadimiy tarixi va madaniy merosi bilan tanishtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, Ustavning kuchga kirishi bilan Toshkent islom universiteti huzuridagi ISESCO Maxsus kafedrasining to‘laqonli faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
So‘ngra deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 356-moddasiga kiritilayotgan tuzatishni muhokama etishga kirishdilar. Xalq noiblarining ta’kidlashicha, kiritilayotgan qo‘shimcha elektron tijorat infratuzilmasini joriy etishni hamda turistik xizmatlarni onlayn-bronlashtirish va turistik mahsulotlarni internet orqali sotish bo‘yicha xizmat ko‘rsatuvchi turistik faoliyat subyektlari sonini ko‘paytirishni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda maromiga yetkazish doirasida tahririy tuzatishlar kiritildi. Rossiya, Belarus va Gruziya kabi xorijiy mamlakatlar tajribasi takroran o‘rganildi. Shuningdek, parlament fraksiyalarining takliflari va tavsiyalari hisobga olindi.
Ularning fikriga ko‘ra, ushbu qonunning qabul qilinishi mazkur sohada ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va tezkorligini oshirishga, shu jumladan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini faol joriy etish yo‘li bilan oshirishga, turistik xizmatlar narxini pasaytirishga, raqobatni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng deputatlar “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat- protsessual kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqishga kirishdilar. Mazkur hujjat jinoyat sudi ishlarini yuritishni jiddiy tarzda o‘zgartiradi, sud protsessiga videokonferensaloqa tizimini joriy etish orqali odil sudlovdan foydalanishni kengaytiradi.
Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi huzurida Bosh prokuratura, Oliy sud vakillaridan, ekspertlar va mutaxassislardan iborat tarkibda tuzilgan ishchi guruh tomonidan mamlakatimizning amaldagi qonun hujjatlari va xorij tajribasi takroran o‘rganildi. O‘zbekiston Respublikasining yaqinda qabul qilingan Fuqarolik protsessual va Iqtisodiy protsessual kodekslari qoidalari hisobga olindi.
Xalqaro amaliyot shuni ko‘rsatadiki, videokonferensaloqadan jinoyat sudi ishlarini yuritishda yanada haqqoniyroq guvohlik ko‘rsatmalarini olish hamda ozodlikdan mahrum etish joylarida bo‘lgan shaxsning protsessda ishtirokini ta’minlash maqsadida foydalaniladi. Kiritilayotgan tuzatishlar sud himoyasiga bo‘lgan huquqni amalga oshirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish imkonini beradi.

Deputies considered draft laws that will serve the development of tourism, the judiciary system and strengthen international relations
2018-03-06 | Society
At a regular meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, deputies considered a number of draft laws aimed at ensuring the rule of law and further reforming the judicial legal system, introducing modern information and communication technologies in activities of the courts. In addition, the deputies focused on issues of the need for accelerated development of tourism industry, diversification and improvement of the quality of tourism services. The adoption of draft laws, according to parliamentarians, will serve to effective implementation of the Action Strategy.
Deputies discussed the draft law “On establishing the Day of housing and communal services workers of the Republic of Uzbekistan”, introduced by the Cabinet of Ministers.
At present, there are over 157 thousand employees working in the republic in the sphere of housing and communal services. Proceeding from the foregoing, in order to further improve the functioning efficiency of the public service sector, stimulating conscientious labor, the draft law proposes the date of the Ministry of Housing and Communal Services establishment – to announce April 18 as the Day of housing and communal services workers.
The deputies considered the draft Law “On ratification of the Ninth Additional Protocol to the Charter of the Universal Postal Union (Istanbul, October 6, 2016)”, in the first reading.
Uzbekistan has been a member of the Universal Postal Union since 1994, actively participates in its activities and makes a significant contribution to the development of international relations. The Charter of the Universal Postal Union is the main act of the Universal Postal Union. The amendments to the charter adopted by the Congress of the Universal Postal Union constitute an additional protocol. In order to realize the rights and duties of the Republic of Uzbekistan following from the Ninth Additional Protocol to the Charter of the Universal Postal Union, adopted at the XXVI Congress of the Universal Postal Union, it is necessary to conduct internal procedures for its implementation.
The adoption of the draft law will allow the country to realize the rights and obligations arising from the Charter of the Universal Postal Union, to protect and defend the interests in international organizations. In addition, it will promote the development of further cooperation with member countries of the Universal Postal Union, as well as qualitative, effective and safe postal services with the use of new technologies and standards.
The draft law “On Ratification of the Charter of the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (Baku, November 26, 2015)” was also considered in the first reading.
Its adoption, according to the legislators, will contribute to further development of international cooperation in these spheres, the wide promotion of Uzbekistan’s achievements in the cultural and humanitarian sphere, highlighting the country’s outstanding role in Islamic civilization, acquaintance with the ancient history and cultural heritage of the republic. In addition, with the entry into force of the charter, the full-scale activity of the Special ISESCO Chair at Tashkent Islamic University will be organized.
Deputies considered amendments introduced to the Article 356 of the Tax Code of the Republic of Uzbekistan. As the deputies note, the introduced additions will serve to stimulate the introduction of e-commerce infrastructure and increase the number of tourism entities providing services on online booking of tourism services and sale of tourism products via the Internet.
Within the framework of development of the draft law, editorial amendments were introduced for the second reading. The experience of such foreign countries as Russia, Belarus and Georgia has been restudied. Suggestions and recommendations of the parliamentary factions were also taken into account.
In their opinion, the adoption of this law will contribute to improving the quality and timeliness of services provided in this sphere, including by actively implementing IT technologies, reducing the price of tourism services, developing competition.
In the first reading, the deputies also considered the draft law “On introducing amendments and addenda to the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan”, which would significantly change the criminal procedure, expand accessibility of justice by introducing the video conferencing system into the process.
As international practice shows, videoconferencing is used in criminal proceedings for obtaining testimony that is more truthful and ensuring participation in the process of a person in prison. The introduced amendments will create more favorable conditions for realization of the right to judicial protection.
Taking into account the positions of factions of political parties, the deputies adopted these draft laws. At the meeting, other issues related to powers of the Legislative Chamber of the Parliament were also discussed.