Deputatlar turizmni, sud tizimini rivojlantirishga xizmat qiladigan va xalqaro munosabatlarni mustahkamlaydigan qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar
2018-03-06 | Jamiyat
6-mart kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar qonun ustuvorligini ta’minlashga va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishga, sudlar faoliyatiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, deputatlar turizm industriyasini jadal rivojlantirish, turistik xizmatlarni diversifikatsiya qilish va sifatini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar. Qonun loyihalarini qabul qilish, parlament vakillarining fikriga ko‘ra, Harakatlar strategiyasini samarali amalga oshirishga xizmat qiladi.
Deputatlar o‘z ishlarini Vazirlar Mahkamasi tomonidan kiritilgan “O‘zbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqishdan boshladilar.
Ta’kidlanganidek, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilishi natijasida uy-joy kommunal xizmatlar ko‘rsatish, ko‘p xonadonli uy-joy fondidan foydalanish, shuningdek, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlarining moliyaviy-iqtisodiy barqarorligini oshirish bo‘yicha samarali va sifatli yangi tizim shakllantirildi.
Ayni paytda respublikada uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida 157 ming nafardan ortiq xodim va xizmatchi faoliyat ko‘rsatmoqda. Yuqorida qayd etilgan fikrlardan kelib chiqqan holda, kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi faoliyatining samaradorligini yanada oshirish, sadoqat bilan bajarilgan mehnatni rag‘batlantirish maqsadida qonun loyihasida Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tashkil etilgan kun – 18-aprelni Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kuni etib belgilash taklif etilmoqda.
Shundan keyin deputatlar “Umumjahon pochta ittifoqining Ustaviga To‘qqizinchi qo‘shimcha bayonnomani (Istanbul, 2016-yil 6-oktabr) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston 1994 yildan buyon Umumjahon pochta ittifoqining a’zosi hisoblanadi, uning faoliyatida faol ishtirok etadi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda. Umumjahon pochta ittifoqining Ustavi Umumjahon pochta aloqasining asosiy hujjatidir. Kongress tomonidan ushbu Ustavga o‘zgartish qabul qilinganda Qo‘shimcha bayonnoma tuziladi. Umumjahon pochta ittifoqining XXVI kongressida qabul qilingan Umumjahon pochta ittifoqining Ustaviga doir qo‘shimcha bayonnomadan kelib chiquvchi O‘zbekiston Respublikasining huquqlari va majburiyatlarini amalga oshirish maqsadida ushbu qo‘shimcha bayonnomani implementatsiya qilish bo‘yicha davlat ichida tartib-taomillarni o‘tkazish zarur.
Qonun loyihasining qabul qilinishi mamlakatimizga Umumjahon pochta ittifoqining Ustavidan kelib chiquvchi huquq va majburiyatlarni amalga oshirish, xalqaro tashkilotlarda o‘z manfaatlarini himoya qilish imkonini beradi. Bundan tashqari, Umumjahon pochta ittifoqiga a’zo mamlakatlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga, shuningdek, yangi texnologiyalar va andozalarni qo‘llagan holda sifatli, samarali va xavfsiz pochta aloqasi xizmatlarini barqaror rivojlantirishni davom ettirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, “Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha Islom tashkiloti Ustavini (Boku, 2015-yil 26-noyabr) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ham birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Mazkur hujjatning qabul qilinishi, qonun chiqaruvchilarning fikriga ko‘ra, ushbu sohalarda xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga, O‘zbekistonning madaniy-gumanitar sohadagi yutuqlarini keng targ‘ib qilishga, mamlakatimizning islom tamaddunidagi buyuk rolini yoritishga, respublikamizning qadimiy tarixi va madaniy merosi bilan tanishtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, Ustavning kuchga kirishi bilan Toshkent islom universiteti huzuridagi ISESCO Maxsus kafedrasining to‘laqonli faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
So‘ngra deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 356-moddasiga kiritilayotgan tuzatishni muhokama etishga kirishdilar. Xalq noiblarining ta’kidlashicha, kiritilayotgan qo‘shimcha elektron tijorat infratuzilmasini joriy etishni hamda turistik xizmatlarni onlayn-bronlashtirish va turistik mahsulotlarni internet orqali sotish bo‘yicha xizmat ko‘rsatuvchi turistik faoliyat subyektlari sonini ko‘paytirishni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda maromiga yetkazish doirasida tahririy tuzatishlar kiritildi. Rossiya, Belarus va Gruziya kabi xorijiy mamlakatlar tajribasi takroran o‘rganildi. Shuningdek, parlament fraksiyalarining takliflari va tavsiyalari hisobga olindi.
Ularning fikriga ko‘ra, ushbu qonunning qabul qilinishi mazkur sohada ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va tezkorligini oshirishga, shu jumladan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini faol joriy etish yo‘li bilan oshirishga, turistik xizmatlar narxini pasaytirishga, raqobatni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng deputatlar “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat- protsessual kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqishga kirishdilar. Mazkur hujjat jinoyat sudi ishlarini yuritishni jiddiy tarzda o‘zgartiradi, sud protsessiga videokonferensaloqa tizimini joriy etish orqali odil sudlovdan foydalanishni kengaytiradi.
Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi huzurida Bosh prokuratura, Oliy sud vakillaridan, ekspertlar va mutaxassislardan iborat tarkibda tuzilgan ishchi guruh tomonidan mamlakatimizning amaldagi qonun hujjatlari va xorij tajribasi takroran o‘rganildi. O‘zbekiston Respublikasining yaqinda qabul qilingan Fuqarolik protsessual va Iqtisodiy protsessual kodekslari qoidalari hisobga olindi.
Xalqaro amaliyot shuni ko‘rsatadiki, videokonferensaloqadan jinoyat sudi ishlarini yuritishda yanada haqqoniyroq guvohlik ko‘rsatmalarini olish hamda ozodlikdan mahrum etish joylarida bo‘lgan shaxsning protsessda ishtirokini ta’minlash maqsadida foydalaniladi. Kiritilayotgan tuzatishlar sud himoyasiga bo‘lgan huquqni amalga oshirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish imkonini beradi.

Депутаты приняли законопроекты, которые послужат развитию туризма, судебной системы и укрепят международные отношения
2018-03-06 | Общество
6 марта на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы, внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность судов. Также депутаты акцентировали внимание на вопросах необходимости ускоренного развития индустрии туризма, диверсификации и улучшения качества туристических услуг. Принятие законопроектов, по мнению парламентариев, послужит эффективной реализации Стратегии действий.
Депутаты начали работу с обсуждения в первом чтении законопроекта «Об установлении Дня работников сферы жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан», внесенного Кабинетом Министров.
Как было отмечено, в результате осуществления широкомасштабных реформ в сфере жилищно-коммунального обслуживания сформирована эффективная и качественно новая система оказания жилищно-коммунальных услуг, эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, а также повышения финансово-экономической устойчивости товариществ частных собственников жилья.
В настоящее время в республике в сфере жилищно-коммунального обслуживания осуществляют деятельность свыше 157 тысяч работников и служащих. Исходя из вышеизложенного, с целью дальнейшего повышения эффективности функционирования сферы коммунального обслуживания, стимулирования добросовестного труда законопроектом предлагается дату образования Министерства жилищно-коммунального обслуживания – 18 апреля установить Днем работников сферы жилищно-коммунального обслуживания.
Далее депутаты рассмотрели в первом чтении проект Закона «О ратификации Девятого дополнительного протокола к Уставу Всемирного почтового союза (Стамбул, 6 октября 2016 года)».
Узбекистан является членом Всемирного почтового союза с 1994 года, активно участвует в его деятельности и вносит весомый вклад в развитие международных отношений. Устав Всемирного почтового союза является основным актом Всемирного почтового союза. Принятые Конгрессом Всемирного почтового союза изменения к уставу составляют дополнительный протокол. В целях реализации прав и обязанностей Республики Узбекистан, вытекающих из Девятого дополнительного протокола к Уставу Всемирного почтового союза, принятого на XXVI Конгрессе Всемирного почтового союза, необходимо проведение внутригосударственных процедур по его имплементации.
Принятие законопроекта позволит стране реализовать права и обязанности, вытекающие из Устава Всемирного почтового союза, защищать и отстаивать интересы в международных организациях. Кроме того, это будет способствовать развитию дальнейшего сотрудничества со странами-членами Всемирного почтового союза, а также качественных, эффективных и безопасных услуг почтовой связи с применением новых технологий и стандартов.
В первом чтении также рассмотрен законопроект «О ратификации Устава Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (Баку, 26 ноября 2015 года)».
Его принятие, по мнению законодателей, будет способствовать дальнейшему развитию международного сотрудничества в данных сферах, широкой пропаганде достижений Узбекистана в культурно-гуманитарной сфере, освещению выдающейся роли страны в исламской цивилизации, ознакомлению с древней историей и культурным наследием республики. Также с вступлением в силу устава будет организована полноценная деятельность Специальной кафедры ISESCO при Ташкентском исламском университете.
Затем депутаты приступили к рассмотрению поправок, вносимых в статью 356 Налогового кодекса Республики Узбекистан. Как отмечают народные избранники, вносимые дополнения послужат стимулированию внедрения инфраструктуры электронной коммерции и увеличения количества субъектов туристической деятельности, оказывающих услуги по онлайн-бронированию туристических услуг и продаже туристических продуктов через интернет.
В рамках доработки законопроекта ко второму чтению были внесены редакционные поправки. Повторно изучен опыт таких зарубежных стран, как Россия, Беларусь и Грузия. Также учтены предложения и рекомендации парламентских фракций.
По их мнению, принятие данного закона будет способствовать повышению качества и оперативности оказываемых услуг в данной сфере, в том числе путем активного внедрения IT-технологий, снижения цены на туристические услуги, развитию конкуренции.
Далее депутаты рассмотрели в первом чтении проект Закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан», который существенно изменит уголовное судопроизводство, расширит доступность правосудия путем внедрения в процесс системы видеоконференцсвязи.
Рабочей группой, созданной при Комитете по законодательству и судебно-правовым реформам из числа представителей Генеральной прокуратуры, Верховного суда, экспертов и специалистов, повторно изучено действующее законодательство страны и зарубежный опыт. Учтены положения недавно принятых Гражданского процессуального и Экономического процессуального кодексов Республики Узбекистан.
Как показывает международная практика, видеоконференцсвязь используется в уголовном судопроизводстве в целях получения более правдивых свидетельских показаний и обеспечения участия в процессе лица, находящегося в местах лишения свободы. Вносимые коррективы позволят создать более благоприятные условия для реализации права на судебную защиту.
С учетом позиций фракций политических партий депутаты приняли данные законопроекты. На заседании обсуждены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты парламента.