O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasida 5-mart kuni Turkiya parlamentining “Turkiya – O‘zbekiston” parlamentlararo do‘stlik guruhi raisi Haydar Ali Yildiz boshchiligidagi Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi delegatsiyasi bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev bilan uchrashuvda do‘stlik va o‘zaro ishonchga asoslangan O‘zbekiston – Turkiya hamkorligi turli yo‘nalishlarda jadal taraqqiy etayotgani, parlamentlararo aloqalar mustahkamlanib borayotgani esa o‘zaro munosabatlarning yanada kengayishiga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Turkiya Respublikasi bilan barcha sohalardagi hamkorlik, jumladan, parlamentlararo munosabatlarning rivojlantirilishi O‘zbekiston tashqi siyosatining eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Turkiya Respublikasi parlamenti delegatsiyasining ushbu tashrifi parlamentlararo muloqot hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktabr oyida Turkiya Respublikasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarning amaliy samarasidir.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov bilan suhbatda ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi aloqalar, shuningdek, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikning bugungi holati, uni yanada rivojlantirish hamda chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Mehmonlarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida so‘zlab berildi.
Uchrashuvlarda Haydar Ali Yildiz so‘nggi paytlarda ikki mamlakatning oliy vakillik organlari o‘rtasidagi aloqalar faol rivojlanayotganini alohida ta’kidladi. Bu kabi amaliy muloqotlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va albatta parlamentlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Shuningdek, Turkiya parlamenti delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi bilan Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisining “Turkiya – O‘zbekiston” parlamentlararo do‘stlik guruhining ilk qo‘shma majlisi o‘tkazildi.
Muzokara yakunida O‘zbekiston Respbulikasi Oliy Majlisining Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi bilan Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisining “Turkiya – O‘zbekiston” parlamentlararo do‘stlik guruhi o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha 2018 yilga mo‘ljallangan amaliy tadbirlar rejasi (“Yo‘l xaritasi”) imzolandi.
Turkiya delegatsiyasining tashrifi doirasida O‘zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum va kooperatsion birja ham o‘tkazildi. Savdo-sanoat palatasi va Oliy Majlis Senati hamkorligida tashkil etilgan forumda ikki mamlakatning iqtisodiyot, investitsiya, savdo-sanoat, turizm, qurilish, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, yengil sanoat, to‘qimachilik kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Anjumanda turkiyalik ishbilarmonlar mamlakatimizga sarmoya kiritish istiqbollari, ishlab chiqarish va qayta ishlash sohasi, to‘qimachilik va yengil sanoat, sayyohlik sohasidagi imkoniyatlar bilan tanishdi. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, saqlash, qadoqlash, oziq-ovqat mahsulotlarini eksport qilishga ixtisoslashgan komplekslarni qurish, to‘qimachilik va tekstil sanoatida yangi loyihalarni amalga oshirish kabi qator masalalar muhokama qilindi.
Shu kuni turkiyalik mehmonlar Xalqaro press-klubning “O‘zbekiston – Turkiya savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorligining rivojlanish istiqbollari” mavzuida tashkil etilgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.

Встречи делегации Турции
В Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан 5 марта состоялись встречи с делегацией Великого национального собрания Турецкой Республики во главе с председателем межпарламентской группы дружбы «Турция - Узбекистан» парламента этой страны Хайдаром Али Йилдизом.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев отметил, что активное развитие основанного на дружбе и взаимном доверии узбекско-турецкого сотрудничества, укрепляющиеся межпарламентские связи способствуют дальнейшему расширению отношений между двумя странами.
Расширение партнерства с Турецкой Республикой по всем направлениям сотрудничества, в том числе взаимодействия между парламентами, является одним из приоритетов внешней политики Узбекистана. Этот визит делегации парламента Турции стал практическим результатом договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику в октябре 2017 года.
В беседе со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоиловым были обсуждены текущее состояние связей между законодательными органами двух стран, торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также перспективы дальнейшего их развития и углубления.
Гостям было рассказано об осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформах.
В ходе встреч Хайдар Али Йилдиз особо отметил активное развитие связей между законодательными органами двух стран, подчеркнул, что подобные практические контакты послужат дальнейшему развитию политического, торгово-экономического, культурно-гуманитарного и межпарламентского сотрудничества между нашими странами.
В рамках визита делегации парламента Турции состоялось первое совместное заседание межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Великим национальным собранием Турецкой Республики и межпарламентской группы дружбы «Турция-Узбекистан» Великого национального собрания Турецкой Республики.
По итогам переговоров между двумя группами подписан план практических мероприятий («дорожная карта») по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества на 2018 год.
В рамках визита турецкой делегации прошли также бизнес-форум и кооперационная биржа с участием представителей деловых кругов Узбекистана и Турции. В мероприятиях, организованных Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Сенатом Олий Мажлиса, приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний двух стран, ответственных за такие сферы, как экономика, инвестиции, торговля, промышленность, туризм, строительная индустрия, электротехника, сельское хозяйство, пищевая, легкая, текстильная промышленность.
На форуме деловые люди Турции ознакомились с перспективами вложения инвестиций в нашу страну, потенциалом Узбекистана в сфере производства и переработки, текстильной и легкой промышленности, туризма. Был обсужден ряд вопросов по реализации новых проектов в области заготовки, переработки, хранения и упаковки сельхозпродукции, строительства комплексов, специализирующихся на экспорте, текстильной промышленности.
В тот же день гости из Турции приняли участие в очередной сессии Международного пресс-клуба на тему «Перспективы развития узбекско-турецкого торгово-экономического сотрудничества».