2018-03-05 | Jamiyat
2018-yilning 31-yanvar kuni dunyo “aql markaz”larining eng nufuzli reytingi hisoblanuvchi «Global Go To Think Tank Index Report» tadqiqot va tahlil markazlari reytingi e’lon qilindi. Mazkur hisobot Pensilvaniya universiteti (AQSh) tomonidan 2008-yildan buyon dunyo miqyosida hukumat va fuqarolik jamiyati “aql markaz”larining rolini o‘rganish hamda ularning salohiyatini va samaradorligini oshirish maqsadida “Tahliliy markazlar va fuqarolik jamiyati” dasturi doirasida muntazam tayyorlab kelinadi.
Reytingni tuzish jarayonida 7815 ta “aql markaz”larining o‘tgan yildagi faoliyati tahlil qilingan. Unda turli nominatsiyalar taqdim etilgan bo‘lib, ular, o‘z navbatida, 4 ta asosiy guruhga bo‘lingan. Reyting TACTSP Global Think Tank Database ma’lumotlar bazasiga kiritilgan 62 mingdan ortiq nufuzli ekspertlar, jurnalistlar, siyosatchilar hamda iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar sohasi mutaxassislari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari asosida tuzilgan.
O‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra O‘zbekistonning “Taraqqiyot strategiyasi” markazi Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” markazi, “Amerika siyosati milliy jamg‘armasi”, Niderlandiyaning “Integratsiya va jamiyat ilmiy platformasi” kabi qator nufuzli institutlar qatorida “2017 yilning yangi tashkil etilgan eng yaxshi “aql markazi” nominatsiyasi bo‘yicha elliktalik reytingida e’tirof etildi. Ushbu nominatsiyada so‘nggi 24 oy davomida tashkil etilgan va ilg‘or xorijiy tajriba hisoblanadigan “aql markazlari” ko‘rib chiqildi.
Ushbu ro‘yxatga, qoida tariqasida, islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun konkret takliflar ishlab chiqadigan, mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi o‘zgarishlarga jamiyatning o‘z hissasini qo‘shishiga yordam beradigan hamda davlatning dunyoga yuz tutishida faol ishtirok etadigan “aql markazlari” kiritiladi.
Eslatib o‘tamiz, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi o‘z faoliyatini bir nechta yo‘nalishlarda olib boradi. Markaz, avvalambor, Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan tadbirlarning bajarilish holati to‘g‘risida keng jamoatchilikka axborot berib boradi. Shuningdek, turli forum, anjuman, jamoatchilik muhokamalari va ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish orqali davlat va fuqarolar o‘rtasida ochiq muloqot o‘rnatishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, markaz Davlat dasturida ko‘zda tutilgan islohotlar amalga oshirilishiga ko‘maklashish maqsadida xorijiy va xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot, axborot-tahliliy va ta’lim muassasalari bilan faol hamkorlik qiladi.
Markaz mutaxassislari qonun loyihalariga muntazam ekspertlik xulosalarini taqdim etadi, Harakatlar strategiyasi doirasida tahliliy ma’ruzalar tayyorlaydi, shuningdek, aholi fikrlari hamda xorijiy mamlakatlar tajribasini o‘rganish natijasida davlat dasturlari loyihalariga takliflar kiritadilar.
Ma’lumot uchun: “Global Go To Think Tank Index Report” tadqiqot va tahlil markazlarining yillik reytingi “Ekspertlik-tahliliy markazlar va fuqarolik jamiyati” dasturi doirasida 2008-yildan buyon e’lon qilinib kelinadi. Ushbu reyting mintaqaviy va global siyosiy institutlar hamda hamjamiyatlar tarmog‘ini yaratish imkonini beradi. Bu esa jamiyat hayotining turli sohalarida ro‘y berayotgan siyosiy sa’y-harakatlar samaradorligini oshirishga hamda dunyo miqyosida demokratik va fuqarolik jamiyati institutlarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

According to the results of 2017, Development Strategy Center of Uzbekistan has been included in the annual Global Go To Think Tank Index Report ranking.
The 2017 Global Go To Think Tank Index Report was published on January 31, 2018. It is the most authoritative global rating of think tanks. This report is being prepared in the framework of the Analytical Centers and Civil Societies Program of the University of Pennsylvania, USA in order to study the role of think tanks in governments and civil societies, and to increase their capacity and effectiveness around the world.
The rating analyzed the activity of 7,815 think tanks for the last year. The rating presents various nominations, which, in turn, are grouped into four main groups. The rating is based on the results of a survey of more than 62 thousand authoritative experts, journalists, politicians and experts in the field of economic and political studies entered in the TACTSP Global Think Tank Database.
Following the rating, Development Strategy Center of Uzbekistan entered the top 50 in the nomination ‘Best New Think Tank 2017’, along with such influential institutions as the National Foundation for American Policy (USA), One Belt One Road Center (China) and Knowledge Platform for Integration and Society (Netherlands). In this nomination, the think tanks created over the last 24 months were considered.
As a rule, this list includes the think tanks, whose activities are based on the development of specific proposals for the successful implementation of reforms that allow society to make concomitant changes in the socio-economic life of the country, as well as its active access to the world arena.
Worth to note, the Development Strategy Center (DSC) operates in several areas. First of all, DSC is engaged in covering the implementation of the actions of the Strategy of Actions among the general public. It also promotes an open dialogue between the state and the population, by holding various forums, conferences, public discussions and sociological surveys.
In addition, in order to assist in the implementation of the reforms specified in the State Program, DSC is actively cooperating with international and foreign organizations, research, information-analytical and educational institutions.
The DSC specialists regularly provide expert opinions on bills, prepare analytical reports within the framework of the Action Strategy, and also submit proposals for drafting State programs by studying the opinion of the population and best practices of foreign countries.
General information: The annual rating of the world’s research and analytical centers ‘Global Go To Think Tank Index Report’ has been published since 2008 within the framework of the Expert Analytical Centers and Civil Societies Program.This rating promotes the creation of regional and global networks of political institutions and communities that will improve the effectiveness of political efforts in various areas of public life, and also serves to strengthen democratic institutions and civil society around the world.
In recent years, such leading institutions of the world as the European Political Strategy Center, the Institute for Political Studies (USA), the Alibaba Think Tank (China), the European Center for International Affairs, the Center for American Progress have been recognized as the best think tanks in the nomination ‘Best New Think Tank of the Year.’