2018-03-05 | Jamiyat
2018-yilning 31-yanvar kuni dunyo “aql markaz”larining eng nufuzli reytingi hisoblanuvchi «Global Go To Think Tank Index Report» tadqiqot va tahlil markazlari reytingi e’lon qilindi. Mazkur hisobot Pensilvaniya universiteti (AQSh) tomonidan 2008-yildan buyon dunyo miqyosida hukumat va fuqarolik jamiyati “aql markaz”larining rolini o‘rganish hamda ularning salohiyatini va samaradorligini oshirish maqsadida “Tahliliy markazlar va fuqarolik jamiyati” dasturi doirasida muntazam tayyorlab kelinadi.
Reytingni tuzish jarayonida 7815 ta “aql markaz”larining o‘tgan yildagi faoliyati tahlil qilingan. Unda turli nominatsiyalar taqdim etilgan bo‘lib, ular, o‘z navbatida, 4 ta asosiy guruhga bo‘lingan. Reyting TACTSP Global Think Tank Database ma’lumotlar bazasiga kiritilgan 62 mingdan ortiq nufuzli ekspertlar, jurnalistlar, siyosatchilar hamda iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar sohasi mutaxassislari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari asosida tuzilgan.
O‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra O‘zbekistonning “Taraqqiyot strategiyasi” markazi Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” markazi, “Amerika siyosati milliy jamg‘armasi”, Niderlandiyaning “Integratsiya va jamiyat ilmiy platformasi” kabi qator nufuzli institutlar qatorida “2017 yilning yangi tashkil etilgan eng yaxshi “aql markazi” nominatsiyasi bo‘yicha elliktalik reytingida e’tirof etildi. Ushbu nominatsiyada so‘nggi 24 oy davomida tashkil etilgan va ilg‘or xorijiy tajriba hisoblanadigan “aql markazlari” ko‘rib chiqildi.
Ushbu ro‘yxatga, qoida tariqasida, islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun konkret takliflar ishlab chiqadigan, mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi o‘zgarishlarga jamiyatning o‘z hissasini qo‘shishiga yordam beradigan hamda davlatning dunyoga yuz tutishida faol ishtirok etadigan “aql markazlari” kiritiladi.
Eslatib o‘tamiz, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi o‘z faoliyatini bir nechta yo‘nalishlarda olib boradi. Markaz, avvalambor, Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan tadbirlarning bajarilish holati to‘g‘risida keng jamoatchilikka axborot berib boradi. Shuningdek, turli forum, anjuman, jamoatchilik muhokamalari va ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish orqali davlat va fuqarolar o‘rtasida ochiq muloqot o‘rnatishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, markaz Davlat dasturida ko‘zda tutilgan islohotlar amalga oshirilishiga ko‘maklashish maqsadida xorijiy va xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot, axborot-tahliliy va ta’lim muassasalari bilan faol hamkorlik qiladi.
Markaz mutaxassislari qonun loyihalariga muntazam ekspertlik xulosalarini taqdim etadi, Harakatlar strategiyasi doirasida tahliliy ma’ruzalar tayyorlaydi, shuningdek, aholi fikrlari hamda xorijiy mamlakatlar tajribasini o‘rganish natijasida davlat dasturlari loyihalariga takliflar kiritadilar.
Ma’lumot uchun: “Global Go To Think Tank Index Report” tadqiqot va tahlil markazlarining yillik reytingi “Ekspertlik-tahliliy markazlar va fuqarolik jamiyati” dasturi doirasida 2008-yildan buyon e’lon qilinib kelinadi. Ushbu reyting mintaqaviy va global siyosiy institutlar hamda hamjamiyatlar tarmog‘ini yaratish imkonini beradi. Bu esa jamiyat hayotining turli sohalarida ro‘y berayotgan siyosiy sa’y-harakatlar samaradorligini oshirishga hamda dunyo miqyosida demokratik va fuqarolik jamiyati institutlarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Центр «Стратегия развития» Узбекистана вошел в топ-50 лучших новых «мозговых центров» мира
По итогам 2017 года Центр «Стратегия развития» вошел в ежегодный рейтинг исследовательских и аналитических центров мира «Global Go To Think Tank Index Report».
31 января 2018 года был опубликован ежегодный рейтинг исследовательских и аналитических центров мира «Global Go To Think Tank Index Report», который является самым авторитетным мировым рейтингом «мозговых центров». Данный отчет готовится в рамках Программы «Аналитические центры и гражданское общество»Пенсильванского университета (США) в целях изучения роли «мозговых центров» в правительствах и гражданских обществах, а также для повышения их потенциала и эффективности по всему миру.
В ходе составления рейтинга проанализирована деятельность 7815 «мозговых центров» за прошедший год. В рейтинге представлены различные номинации, которые, в свою очередь, объединены в 4 основные группы.Рейтинг составлен на базе результатов опроса более чем 62 тысячиавторитетных экспертов, журналистов, политиков и специалистов в области экономических и политических исследований, занесенных в базу данных TACTSP GlobalThinkTankDatabase.
По итогам рейтинга Центр «Стратегия развития» Узбекистанавошел в топ-50 в номинации «Лучший новый «мозговой центр» 2017 года», наряду с такими влиятельными институтами, как «Национальный фонд Американской политики», Китайский центр «Один пояс – один путь» и «Научная платформа интеграции и общества» Нидерланды. В этой номинации рассматривались «мозговые центры», которые были созданы за последние 24 месяца и являются центрами передового опыта.
Как правило, в данный список входят «мозговые центры», деятельность которых основана на разработке конкретных предложений для успешной реализации реформ, позволяющихобществу внести сопутствующие измененияв социально-экономическую жизнь страны, а также активного выхода её на мировую арену.
Напомним, что на сегодняшний день Центр «Стратегия развития» ведет свою деятельность в нескольких направлениях. В первую очередь, ЦСР занимается освещением хода реализации мероприятий Стратегии действий среди широких слоев населения. Также, способствует открытому диалогу между государством и населением, путем проведения различных форумов, конференций, общественных обсуждений и социологических опросов.
Кроме того, ЦСР в целях содействия в реализации намеченных Государственной программой реформ, активно сотрудничает с международными и зарубежными организациями, научно-исследовательскими, информационно-аналитическими и образовательными учреждениями.
Специалисты Центра регулярно предоставляют экспертные заключения по разрабатываемым законопроектам, готовят аналитические доклады в рамках Стратегии действий, а также вносят предложения в проекты Государственных программ путем изучения мнения населения и передового опыта зарубежных стран.
Для справки: Ежегодный рейтинг исследовательских и аналитических центров мира «Global Go To Think Tank Index Report» публикуется с 2008 года в рамках Программы «Экспертно-аналитические центры и гражданское общество». Данный рейтинг способствуетсозданию региональных и глобальных сетей политических институтов и сообществ, которые позволят повысить эффективность политических усилий в различных сферах общественной жизни, а также служит укреплению демократических институтов и гражданского общества по всему миру.
За последние годы такие ведущие институты мира, как Европейский центр политических стратегий, Институт политических изучений (США), Мозговой центр Алибаба (Китай), Европейский центр международных отношений, Центр Американского прогресса были признаны самыми лучшими «мозговыми центрами»в номинации «Лучший новый «мозговой центр» года».