Mehr va sadoqat timsoliga ehtirom
1-mart kuni poytaxtimizdagi Adiblar xiyoboni erta tongdan anvoyi gullar, she’riy to‘plamlar, kitob tutgan yoshlar, nuroniy otaxon va onaxonlar, keng jamoatchilik vakillari bilan gavjum bo‘ldi. O‘zbekiston xalq shoirasi Zulfiya tavalludining 103 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan ma’rifiy tadbirga shoir va yozuvchilar, adabiyotshunos olimlar, xotin-qizlar qo‘mitalari faollari, ma’naviyat targ‘ibotchilari, o‘qituvchilar, adabiyot muxlislari taklif etildi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ushbu maskan yanada ko‘rkam, obod, so‘lim qiyofa kasb etmoqda. Bu yerda Zulfiya va Hamid Olimjon haykali o‘rnatilgani xiyobonda betakror adabiy muhit yuzaga kelishida, u she’riyat ixlosmandlari talpinadigan ajoyib go‘shaga, o‘ziga xos ziyoratgohga aylanishida alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari, shahar xotin-qizlar qo‘mitasi raisi D.Najmutdinova, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, shoiraning kelini R.Olimjonova, O‘zbekiston davlat konservatoriyasining bastakorlik va cholg‘ulashtirish kafedrasi mudiri, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibasi O.Abdullayeva va boshqalar yurtimizda milliy adabiyot, san’at va madaniyatimiz ravnaqi yo‘lida ulkan ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Bu jarayonda so‘z san’ati rivojiga munosib hissa qo‘shgan ijodkorlar mehnatini qadrlash, ustoz shoir va yozuvchilarning xotirasini e’zozlash, ularning asarlari mazmunini keng targ‘ib etish bo‘yicha ko‘plab amaliy chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Xalqimiz Zulfiyani Vatan, tabiat, munis ayollarni sodda va samimiy, g‘oyat ta’sirchan tarannum etgan shoira sifatida hamisha ardoqlaydi. Uning otashin satrlari tabarruk diyorimizni, tinch va osoyishta, farovon va baxtiyor hayotimizni, musaffo osmonimizni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylashga, odamlarni bir-birini qadrlashga chorlaydi.
Yurtimizda 1999-yili Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti ta’sis etilgani shoira xotirasini abadiylashtirish va uning ijodiga ulkan ehtiromning ifodasi bo‘ldi. Ayni paytda ushbu mukofot yurtimizda xotin-qizlarning jamiyat taraqqiyotidagi faolligiga hurmat namunasiga, iqtidorli qizlarni yangi-yangi marralarga chorlovchi omilga aylangani xalqaro miqyosda ham yuksak e’tirof etilmoqda.
Prezidentimizning 2018-yil 2-fevraldagi "Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash sohasidagi faoliyatni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoniga muvofiq endilikda Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti ta’lim, fan, adabiyot, madaniyat, san’at, sport va jamoatchilik faoliyatida alohida yutuqlarga erishgan o‘n to‘rt yoshga to‘lgan va o‘ttiz yoshdan oshmagan iqtidorli qizlarga har yili Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan ikki nafardan beriladi.
Jizzax shahrida Hamid Olimjon va Zulfiya nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab-internat tashkil etilgani esa adabiy merosimizni chuqur o‘rganish, yoshlarning ona tilimizga bo‘lgan ehtiromini yanada kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
– Vatanni ardoqlashda, xalqimizga sadoqat va fidoyilik bilan xizmat qilishda shoira opamiz biz uchun chinakam ibrat maktabidir, –dedi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibasi, O‘zbekiston Milliy universiteti xorijiy filologiya fakulteti talabasi Chaman Jonuzoqova. – Uning she’rlarini ingliz tiliga tarjima qilish niyatidaman.
Tadbirda Zulfiya ijodidan namunalar hamda yosh shoiralarning she’rlari yangradi. Ona Vatanni, bahorni tarannum etuvchi qo‘shiqlar ijro etildi. Yosh musavvirlar ishlaridan iborat ko‘rgazma tashkil etildi.
Shoira haykali poyiga gullar qo‘yildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T.Norboyeva so‘zga chiqdi.

Символ любви и верности
Зульфия – певец весны и счастья, символ любви, доброты и верности, самоотверженности. В нашей стране трудно найти семью, где не было книг любимой поэтессы. Она родилась в первый день весны, и эта дата в нашей стране ежегодно широко отмечается.
Столичная Аллея литераторов 1 марта с раннего утра была заполнена молодежью с книгами на руках, почтенными аксакалами и матерями, представителями широкой общественности. На просветительское мероприятие, организованное в связи с 103-летием народной поэтессы Узбекистана, известного общественного деятеля, журналиста и поэтессы, любимой дочери нашего народа Зульфии, были приглашены писатели и поэты, ученые-литературоведы, активисты комитетов женщин, пропагандисты духовности, поклонники литературы.
По инициативе главы государства Шавката Мирзиёева это место становится еще красивее и благоустроеннее. Установление здесь памятников Зульфии и Хамиду Алимджану приобретает важное значение в создании в аллее уникальной духовной атмосферы, превращении ее в место, куда стремится душа любителей поэзии, своеобразное место поклонения.
Заместитель хокима города Ташкента, председатель городского комитета женщин Д.Нажмутдинова, председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, невестка поэтессы Р.Алимджанова, заведующая кафедрой "Композиторство и музицирование" Государственной консерватории Узбекистана, лауреат премии имени Зульфии О.Абдуллаева и другие отметили, что в стране осуществляется огромная работа по развитию национальной литературы, искусства и культуры. Принимаются практические меры по достойной оценке труда деятелей творчества, внесших весомый вклад в развитие литературы, почитанию памяти выдающихся писателей и поэтов, широкой пропаганде их произведений.
Поэзия Зульфии пронизана любовью к Родине, природе, жизни. Ее пламенные строки призывают беречь как зеницу ока нашу священную и благодатную землю, мирную и спокойную, благополучную и счастливую жизнь, мирное небо над головой, ценить друг друга.
Учреждение в 1999 году Государственной премии имени Зульфии стало ярким отражением увековечения памяти поэтессы и высокого почтения к ее многогранному творчеству. При этом данная премия превратилась в символ уважения к активности женщин, фактор, призывающий талантливых девушек к покорению новых творческих рубежей, что завоевывает все более широкое международное признание.
В соответствии с постановлением Президента страны "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи" от 2 февраля 2018 года отныне Государственная премия имени Зульфии присуждается одаренным девушкам в возрасте от четырнадцати до тридцати лет включительно, достигшим особых успехов в образовании, науке, литературе, культуре, искусстве, спорте и общественной деятельности, ежегодно по двум соискательницам от Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Открытие в Джизаке специализированной школы-интерната с углубленным изучением узбекского языка и литературы имени Хамида Алимджана и Зульфии способствует глубокому изучению нашего литературного наследия, воспитанию достойной смены классиков национальной литературы.
– Зульфия является для нас образцом беззаветной любви к Родине, преданного служения своему народу, – говорит лауреат Государственной премии имени Зульфии, студентка факультета зарубежной филологии Национального университета Узбекистана Чаман Жонузокова. – Моя цель - перевести ее стихи на английский язык.
На мероприятии прозвучали произведения Зульфии и стихотворения молодых поэтесс, исполнены песни, воспевающие Родину и весну. Состоялась выставка работ молодых художников.
На церемонии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева.