Hamkorlik izchil rivojlanmoqda
Poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida 1-may kuni O'zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi moliya vazirlarining navbatdagi majlisi bo'lib o'tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning moliya, tashqi iqtisodiy aloqalar, neft va gaz, savdo, sanoat, qishloq va suv xo'jaligi, aloqa, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, to'qimachilik, yengil sanoat, qimmatli qog'ozlar, sog'liqni saqlash, fan, ta'lim kabi sohalar uchun mas'ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o'rinbosari, moliya vaziri Rustam Azimov va Koreya Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari, ctrategiya va moliya vaziri Choy Kyong Xvan mamlakatlarimiz o'rtasidagi o'zaro manfaatli hamkorlik aloqalari barcha jabhalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy, moliyaviy va sarmoyaviy sohalarda muttasil rivojlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining uchrashuvlari chog'ida erishilgan kelishuvlar muhim huquqiy asos bo'lib xizmat qilayotganini ta'kidladi. 2014-yilning iyun oyida Koreya Respublikasi Prezidenti Pak Kin Xening mamlakatimizga davlat tashrifi o'zaro ko'p qirrali munosabatlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqdi.
Mamlakatlarimiz katta iqtisodiy salohiyat va imkoniyatlarga ega. Bu borada ikki davlat o'rtasida eng ko'p qulaylik yaratish tartibi joriy qilingan. Savdo-sanoat, sarmoya, neft-gaz, konchilik, mashinasozlik, to'qimachilik, logistika, kimyo sanoati, qurilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, ta'lim, sog'liqni saqlash kabi ko'plab sohalar bo'yicha hamkorlikka oid qator bitimlar imzolangan.
Investitsiya sohasidagi o'zaro hamkorlik ko'lami ham izchil kengaymoqda. Janubiy koreyalik ishbilarmonlar O'zbekiston bozoriga katta qiziqish bilan investitsiya kiritib, qo'shma korxonalar tashkil etayotir. Ular savdo, to'qimachilik va yengil sanoat, tog'-kon metallurgiyasi, kimyo va oziq-ovqat sanoati, mashinasozlik, sayyohlik, sog'liqni saqlash va xizmat ko'rsatish kabi sohalarda ish yuritmoqda.
Anjumanda O'zbekiston va Janubiy Koreyaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, sarmoya kiritishning istiqbollari, iqtisodiy zonalardagi qulayliklar va imtiyozlar xususida so'z yuritildi. Mamlakatlarimiz o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish uchun ikki tomon ham ulkan imkoniyatlarga ega ekani qayd etildi.
– Oliy darajadagi uchrashuvlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning izchil rivojlanishida muhim omil bo'lmoqda, – dedi Choy Kyong Xvan. – Janubiy Koreya bundan keyin ham O'zbekistonda iqtisodiyotni yanada rivojlantirish, sanoatni modernizatsiyalash kabi sohalarda amalga oshiriladigan islohotlar jarayonida faol ishtirok etadi. O'zaro ishonch va manfaatdorlikka asoslangan hamkorligimiz muttasil kengayib, mustahkamlanib boraveradi.
Majlisda O'zbekiston va Janubiy Koreya hamkorligida iqtisodiyotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan strategik ahamiyatga ega yirik qo'shma loyihalar va ularning ijrosi, shuningdek, moliya, sarmoya, sanoat va savdo, yoqilg'i-energetika, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, sog'liqni saqlash sohalaridagi hamkorlik istiqbollariga oid masalalar muhokama qilindi.

Сотрудничество динамично развивается
В Международном бизнес-центре в Ташкенте 1 мая состоялось очередное заседание министров финансов Республики Узбекистан и Республики Корея.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за финансы, внешнеэкономические связи, нефтегазовую промышленность, торговлю, промышленность, сельское и водное хозяйство, связь, информационные технологии и телекоммуникации, текстильную, легкую промышленность, рынок ценных бумаг, здравоохранение, науку и образование.
Первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр финансов Рустам Азимов и заместитель Премьер-министра Республики Корея, министр стратегии и финансов Чой Кёнг Хван отметили, что взаимовыгодное сотрудничество между нашими странами последовательно развивается во всех сферах, в том числе в торгово-экономической, финансовой и инвестиционной, важной правовой основой чего служат договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств. Государственный визит Президента Республики Корея Пак Кын Хэ в нашу страну в июне 2014 года поднял двусторонние отношения на новый, более высокий уровень.
Обе страны располагают огромным экономическим потенциалом и возможностями. Между нашими странами действует режим наибольшего благоприятствования. Заключен ряд соглашений о сотрудничестве во многих отраслях, таких, как торгово-промышленная, инвестиционная сферы, нефтегазовая, горная, машиностроительная, текстильная, химическая промышленность, логистика, строительство, информационно-коммуникационные технологии, образование, здравоохранение.
Последовательно расширяются и масштабы взаимовыгодного сотрудничества в сфере инвестиций. Южнокорейские предприниматели охотно вкладывают инвестиции в экономику Узбекистана, организуют совместные предприятия, особенно в таких сферах, как, торговля, текстильная и легкая, горно-металлургическая, химическая и пищевая промышленность, машиностроение, туризм, здравоохранение и сфера обслуживания.
На заседании шла речь о социально-экономическом развитии Узбекистана и Южной Кореи, проводимых экономических реформах, перспективах инвестирования, созданных условиях и льготах в специальных экономических зонах. Отмечалось, что обе стороны располагают огромными возможностями для дальнейшего расширения и укрепления экономического сотрудничества.
- Встречи на высоком уровне служат важным фактором последовательного развития взаимодействия между нашими странами, - сказал Чой Кёнг Хван. – Южная Корея и впредь будет принимать активное участие в процессе реформ по дальнейшему развитию экономики, модернизации промышленности в Узбекистане. Наше сотрудничество, которое базируется на взаимном доверии и заинтересованности, будет и дальше расширяться и укрепляться.
На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся крупных совместных проектов стратегического значения в различных отраслях экономики и их реализации, а также перспектив сотрудничества в финансовой, инвестиционной, промышленной, торговой, топливно-энергетической сферах, в области информационных технологий и телекоммуникаций, здравоохранения.
В завершение заседания заместителю Премьер-министра Республики Корея, министру стратегии и финансов Чой Кёнг Хвану было присуждено звание почетного доктора Ташкентского государственного экономического университета.