Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga yo‘llagan maktubiga doir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentidan joriy yil 26-27 mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyaga oid maktub keldi.
AQSH Prezidenti O‘zbekiston Prezidentining Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya ta’rifi bayon etilgan maktubini olganidan mamnun bo‘lganini qayd etdi.
Maktubda AQSHning Janubiy Osiyodagi strategiyasi mintaqa mamlakatlarini Afg‘onistondagi nizoni tartibga solish va vaziyatni barqarorlashtirish uchun birdek mas’uliyat his qilishga undashi ta’kidlangan.
Donald Tramp O‘zbekiston Prezidentining mintaqaviy yondashuvga doir tashabbusini qo‘llab-quvvatlashi, bu esa o‘z navbatida vaziyatni tinch muzokaralar yo‘li bilan hal qilish uchun sharoit yaratishi, iqtisodiyot, jumladan, Afg‘oniston bilan savdo aloqalarini rivojlantirishini qayd etdi.
Shuningdek, maktubda bunday deyilgan:
Mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlaringiz katta muvaffaqiyatlar keltirdi. O‘tgan yili noyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan konferensiya butun Markaziy Osiyo bo‘ylab istiqbolli hamkorlik muhitini yaratdi, dekabr oyidagi Prezident Ashraf G‘ani bilan uchrashuvingiz esa mustahkam hamkorlik va taraqqiyotga zamin hozirlab berdi.
Sizning Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazishga doir tashabbusingizni to‘liq qo‘llab-quvvatlayman, shunday ekan, ushbu format afg‘onistonliklar boshchilik qilayotgan Kobul jarayoni bilan muvofiqlashtirilishini ta’minlash uchun biz hamkorlikda astoydil ishlashimiz zarur. Oq uy ma’muriyati Toshkentdagi konferensiyada ishtirok etuvchi AQSH delegatsiyasi tarkibini ko‘rib chiqmoqda.
Samimiy va iliq so‘zlaringiz, shuningdek, Afg‘onistondagi birgalikdagi sa’y-harakatlarga qo‘shayotgan ulkan hissangiz uchun minnatdorlik izhor etishga ijozat bergaysiz. O‘zbekiston xalqiga salomim va ezgu tilaklarimni yetkazishingizni so‘rayman.

О послании Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа Президенту Республики Узбекистан Шавкату Миромановичу Мирзиёеву
На имя Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева поступило послание от Президента Соединенных Штатов Америки по вопросу предстоящей Международной конференции по Афганистану в г.Ташкенте 26-27 марта с.г.
Президент США отметил, что был рад получить письмо Президента Узбекистана с описанием Ташкентской международной конференции по Афганистану.
В послании сказано, что стратегия США в Южной Азии призывает страны региона разделять ответственность за урегулирование конфликта и стабилизацию в Афганистане.
Дональд Трамп подчеркнул, что он поддерживает инициативу Президента Узбекистана относительно регионального подхода, который создаст условия для мирного урегулирования путём переговоров, улучшит экономику и торговлю с Афганистаном.
Далее в послании говорится:
«Ваши усилия по расширению регионального сотрудничества уже привели к большим успехам. Самаркандская конференция в ноябре прошлого года привнесла многообещающую атмосферу сотрудничества во всей Центральной Азии, а Ваша встреча с Президентом Гани в декабре создала основу для большей взаимосвязи и процветания.
В то время как я полностью поддерживаю Вашу инициативу по проведению Международной конференции по Афганистану, мы должны тщательно работать вместе для обеспечения того, чтобы этот формат тесно согласовывался с возглавляемым афганцами Кабульским процессом. Моя администрация рассматривает состав соответствующей делегации Соединенных Штатов для участия в Ташкентской конференции.
Благодарю Вас за добрые слова и за весомый вклад вашей страны в совместные усилия в Афганистане. Прошу передать мои приветствия и наилучшие пожелания народу Узбекистана.