Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv
2018-yilning 1-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vepa Xajiyevni qabul qildi. V.Xajiyev Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston qo‘shma komissiyasining 14-majlisi ishida ishtirok etish uchun Toshkent shahriga kelgan.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov muloqotlari davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan ikki tomonlama munosabatlar holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Turkmaniston Prezidentining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifi amaliy jihatlari yuzasidan fikr almashildi. Qayd etilganidek, oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkmaniston muntazam muloqoti davlatlararo aloqalarning ildam rivojlanishi uchun asosdir.
Suhbat chog‘ida Toshkent shahrida mart oyida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan tadbirlarga – Markaziy Osiyo mamlakatlari va Afg‘oniston tashqi siyosat idoralari rahbarlari uchrashuvlari va Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sherikchilik” nomli xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik masalalari ko‘rib chiqildi.

Встреча с заместителем Министра иностранных дел Туркменистана
1 марта 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял заместителя Министра иностранных дел Туркменистана Вепу Хаджиева, прибывшего в г.Ташкент для участия в работе 14-го заседания Совместной узбекско-туркменской комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству.
На встрече обсуждены состояние и перспективы двусторонних отношений в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе контактов Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Стороны обменялись мнениями относительно практических аспектов предстоящего визита в Узбекистан Президента Туркменистана. Отмечалось, что узбекско-туркменский регулярный диалог на высшем уровне является основой динамичного развития межгосударственных связей.
В беседе также рассмотрен вопросы подготовки к намеченным на март мероприятиям в г.Ташкенте – встрече глав внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии и Афганистана и международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».