O‘zbekiston tashabbuslarining jahoniy e’tirofi
1992-yilning 2-marti mustaqil Vatanimiz tarixida muhim sana sifatida muhrlangan. Shu kuni O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotiga a’zo bo‘ldi, Nyu-Yorkdagi BMT Bosh qarorgohi oldida Vatanimiz bayrog‘i hilpiray boshladi.
O‘sha paytda istiqlolga erishganiga atigi olti oy bo‘lgan yosh davlat uchun bu juda katta gap edi. Shu kundan boshlab dunyo hamjamiyati O‘zbekistonga xalqaro munosabatlarning komil huquqli subyekti sifatida qaray boshladi.
O‘zbekiston tinchlik va barqarorlikka tahdid soluvchi xavf-xatarlarga qarshi kurashish, ekologik muammolarni bartaraf etish, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish borasida BMT bilan izchil hamkorlik qilib kelmoqda.
2012-yilda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy faoliyati konsepsiyasida mamlakatimiz mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish va kuch ishlatmaslik tamoyillariga asoslanishi belgilangan. Yurtimiz, ta’bir joiz bo‘lsa, bu imijiga qat’iy sodiqlikni namoyish etib kelmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning sa’y-harakatlari bilan so‘nggi yillarda qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarda o‘z yechimini kutayotgan masalalarni hal qilish borasida jiddiy qadamlar tashlandi. Jumladan, 2017-yilda suv resurslaridan oqilona foydalanish, chegaralarni belgilash, nazorat-o‘tish punktlarini ochish, transport qatnovini tiklash va kengaytirish kabi ko‘plab nozik masalalar bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi va bu jarayon davom etmoqda. O‘zbekiston bilan qo‘shni mamlakatlar o‘rtasida odamlarning bordi-keldi qilishiga yo‘l ochildi, mintaqalararo va chegaraoldi hududlar o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Bularning barchasi mintaqa davlatlari o‘rtasida do‘stlik va ishonchni mustahkamlamoqda, hamkorlikka yangi sur’at bag‘ishlamoqda.
Mamlakatimiz BMT bilan turli yo‘nalishlarda samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Yurtimizda uning qator tarkibiy tuzilmalari – Taraqqiyot dasturi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, Aholishunoslik jamg‘armasi, Bolalar jamg‘armasi, Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti, Xalqaro mehnat tashkiloti, Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti, Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot vakolatxonalari faoliyat ko‘rsatmoqda.
Keyingi bir yilda o‘zaro hamkorlik yanada faollashdi. 2017-yilda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Ra’d al-Husayn, BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid mamlakatimizga tashrif buyurdi. Ular rahbarligidagi nufuzli delegatsiyalar hududlarda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar bilan tanishdi, qator vazirlik va idoralarda muzokaralar o‘tkazdi.
Prezidentimiz 2017-yil sentabr oyida BMT Bosh assambleyasining 72-sessiyasida ishtirok etdi va nutq so‘zladi. Bu nutq o‘z mazmun-mohiyati va ahamiyati bilan alohida diqqatga sazovordir – unda zamonamizning eng dolzarb masalalari haqida so‘z yuritildi, asosli takliflar o‘rtaga tashlandi. Bu tarixiy voqea O‘zbekiston – BMT hamkorligini sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi.
Samarqandda BMT shafeligida o‘tkazilgan "Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik" mavzuidagi xalqaro anjuman ushbu tendensiyani mustahkamlashga xizmat qildi.
Shu o‘rinda mamlakatimizda BMT bilan hamkorlik bo‘yicha ikkita muhim hujjat qabul qilinganini alohida ta’kidlash joiz. Birinchisi BMT Bosh kotibining mamlakatimizga tashrifi yakunlari bo‘yicha qabul qilingan 2017-2020-yillarda O‘zbekiston Respublikasi bilan BMT hamkorligini yanada rivojlantirish bo‘yicha "Yo‘l xaritasi"dir. Unda iqtisodiy o‘sish, samarali boshqaruv va aniq faktlar asosida rivojlanish dasturlarini ishlab chiqish, qonun ustuvorligi va inson huquqlari, ijtimoiy himoya, atrof-muhitni muhofaza qilish, ta’lim va sog‘liqni saqlash, madaniy merosni asrash, bolalar va ayollar huquqlari, tabiiy ofatlar xavfining oldini olish kabi yo‘nalishlarda chora-tadbirlar belgilangan bo‘lib, dunyoda hali hech bir davlat BMT bilan bunday hujjat imzolamagan.
Ikkinchi hujjat davlatimiz rahbarining 2017-yil 27-sentabrdagi "O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning tuzilmalari, xalqaro moliya institutlari va boshqa tashqi siyosiy sheriklar bilan hamkorligini yanada rivojlantirish va mustahkamlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori bo‘lib, bu hujjat mazkur yo‘nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim omil bo‘lmoqda.
Joriy yil mart oyida Toshkentda Afg‘oniston bo‘yicha o‘tkaziladigan «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik va mintaqaviy munosabatlar sohasida hamkorlik» mavzuidagi xalqaro konferensiya ushbu mamlakatda tinchlikka erishish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ladi. Zero, O‘zbekiston mustaqillikning dastlabki yillaridan jahon hamjamiyati e’tiborini Afg‘onistonda vaziyatni barqarorlashtirishga qaratib kelmoqda. Ushbu anjuman Afg‘oniston masalasida O‘zbekiston da’vatlari naqadar to‘g‘ri, nuqtai nazari naqadar asosli ekanining yana bir bor namoyoni, mamlakatimiz tashabbuslarining jahoniy e’tirofi bo‘ladi.

Мировое признание инициатив Узбекистана
2 марта 1992 года является важной датой в истории нашей страны - в этот день Узбекистан стал членом Организации Объединенных Наций, перед штаб-квартирой ООН в Нью-Йорке был поднят флаг нашей Родины.
Для молодого государства, обретшего независимость всего шесть месяцев назад, это было значимым событием. Начиная с того дня мировое сообщество стало воспринимать Узбекистан как полноценного субъекта международных отношений.
Узбекистан тесно и последовательно сотрудничает с ООН в вопросах борьбы с угрозами миру и безопасности, решения экологических проблем, социально-экономического развития.
В принятой в 2012 году Внешнеполитической концепции Республики Узбекистан предусмотрено, что наша страна твердо придерживается принципов мирного решения проблем и неприменения силы.
Благодаря усилиям Президента Шавката Мирзиёева в последнее время сделаны важные шаги по решению проблем во взаимоотношениях с соседними странами. В частности, в 2017 году достигнуты важные соглашения по решению ряда важных вопросов, в том числе рационального использования водных ресурсов, определения границ, открытия контрольно-пропускных пунктов, восстановления и расширения транспортного сообщения, и этот процесс продолжается. Открыты дороги для перемещения людей между Узбекистаном и соседними странами, налажено сотрудничество между регионами и приграничными территориями. Все это укрепляет дружбу и доверие между странами региона, придает новый импульс сотрудничеству.
Узбекистан сотрудничает с ООН в различных направлениях. В нашей стране действуют представительства ряда ее структур — Программы развития, Всемирной организации здравоохранения, Фонда народонаселения, Детского фонда, Организации по вопросам образования, науки и культуры, Международной организации труда, Организации по продовольствию и сельскому хозяйству, Международной организация по миграции.
За последний год это сотрудничество активизировалось. В 2017 году нашу страну посетили Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн, специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмад Шахид. Под их руководством авторитетные делегации ознакомились с реализуемыми в регионах социально-экономическими реформами, провели переговоры в ряде министерств и ведомств.
Президент нашей страны в сентябре 2017 года принял участие и выступил на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Эта речь по своей содержательности и значимости вызвала большой интерес мирового сообщества, поскольку в ней были затронуты наиболее актуальные проблемы современности, выдвинуты очень ценные инициативы. Это историческое событие вывело сотрудничество Узбекистана и ООН на новый уровень.
Состоявшаяся в Самарканде под эгидой ООН конференция «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и процветания» способствовала укреплению данной тенденции.
При этом нужно особо отметить два важных документа по сотрудничеству между нашей страной и ООН. В частности, по итогам визита Генерального секретаря ООН в нашу страну была принята «Дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и ООН в 2017-2020 годах. В ней предусмотрены меры по таким направлениям, как разработка программ по развитию и экономическому росту, эффективному управлению, верховенство закона и права человека, социальная защита, охрана окружающей среды, образование и здравоохранение, охрана культурного наследия, права детей и женщин, предупреждение природных катаклизмов. При этом следует отметить, что ни одна страна в мире не подписывала с ООН подобный документ.
Постановление Президента нашей страны о мерах по дальнейшему укреплению и развитию сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее структурами, международными финансовыми институтами и другими внешнеполитическими партнерами от 27 сентября 2017 года служит важным руководством к действию в подъеме соответствующей работы на новый уровень.
В марте текущего года в Ташкенте состоится международная конференция по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», которая должна стать важной вехой на пути установления мира в этой стране. Узбекистан с первых лет независимости акцентирует внимание мировой общественности на вопросах стабилизации ситуации в Афганистане. Этот форум станет еще одной демонстрацией верности и обоснованности призывов Узбекистана к мирному решению Афганской проблемы, мировым признанием инициатив нашей страны.