O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti xorijiy davlatlar elchilarining ishonch yorliqlarini qabul qildi
2018-02-28 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni Pokiston Islom Respublikasi, Shveytsariya Konfederatsiyasi, Latviya Respublikasi, Isroil Davlati, Germaniya Federativ Respublikasi, Slovakiya Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchilari etib tayinlangan Irfon Yusuf Shomiy, Olive Shav, Mixails Popkovs, Eduard Shapira, Gyunter Overfeld, Yan Bori va Szyan Yandan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Davlatimiz rahbari elchilarni mamlakatimizda diplomatik missiyasini boshlagani bilan samimiy qutlab, mas’uliyatli faoliyatida ulkan yutuq va muvaffaqiyatlar tiladi.
Marosimda O‘zbekiston kuchli fuqarolik jamiyati va jadal rivojlanayotgan bozor iqtisodiyotiga ega erkin va demokratik davlat barpo etishning yangi tarixiy bosqichiga qadam qo‘ygani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekistonni yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida boshlangan keng ko‘lamli islohot va o‘zgarishlar muqarrarlik tusini olmoqda.
Ochiq tashqi siyosat olib bormasdan, ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli xalqaro hamkorlikni mustahkamlamasdan turib belgilangan vazifalarni amalga oshirib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosatida g‘oyat qisqa davrda salmoqli natijalar qo‘lga kiritildi. Xorijiy davlatlar, nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Markaziy Osiyoda xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashda bundan buyon ham barcha sa’y-harakatlarini safarbar etishi hamda ochiq, do‘stona va amaliy tashqi siyosat olib borishni davom ettirishini ta’kidladi. Bunda avvalo qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarga alohida e’tibor beriladi.
Shuningdek, dunyoning yetakchi mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli sheriklikni kengaytirish siyosati davom ettiriladi.
Prezidentimiz o‘z nutqida yangi elchilarni tayinlagan mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashning ustuvor yo‘nalishlariga to‘xtaldi.
O‘zbekiston Respublikasi mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda an’anaviy ravishda muhim o‘rin tutayotgan Pokiston Islom Respublikasi bilan ko‘p qirrali munosabatlarni rivojlantirishga katta ahamiyat berayotgani ta’kidlandi.
Oliy darajadagi muntazam siyosiy muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikni sezilarli faollashtirishga xizmat qildi. Shu bilan birga, o‘zaro savdo-sotiq hajmini oshirish, agrosanoat, farmatsevtika, ko‘nchilik va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani kuchaytirish uchun ulkan salohiyat mavjud.
Shveytsariya Konfederatsiyasi O‘zbekistonning Yevropadagi ishonchli va uzoq muddatli sherigidir.
Bugungi kunda O‘zbekiston – Shveytsariya munosabatlari siyosat, iqtisodiyot, moliya va bank, madaniyat va ta’lim kabi turli sohalarda muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi bilan samarali sheriklik yo‘lga qo‘yilgan.
Shveytsariyaning yetakchi kompaniyalari bilan kimyo, to‘qimachilik, farmatsevtika, oziq-ovqat sanoati, sog‘liqni saqlash va turizm sohasida kooperatsiya uchun imkoniyatlar mavjudligi alohida qayd etildi.
Latviya Respublikasi bilan faol siyosiy muloqot yo‘lga qo‘yilgan, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalar izchil rivojlanmoqda.
Rigada buyuk ajdodlarimiz Mirzo Ulug‘bek va Abu Ali ibn Sino haykallari o‘rnatilgani mamlakatimiz va xalqimizga yuksak hurmat-ehtirom ifodasidir.
Savdo, investitsiya va innovatsiyalar, transport va logistika, energetika, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalaridagi dastur va loyihalarni amalga oshirish mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ekani qayd etildi.
O‘zbekiston Isroil Davlati bilan o‘zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish tamoyillari asosida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Isroilning ilg‘or texnologiyalari, tajribasi, ilmiy yutuqlarini jalb etish asosida biotexnologiyalar, energiya va suv resurslarini tejash, tibbiyot va farmatsevtika, turizm kabi yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish taklif etildi. Ta’lim, madaniyat va sport sohalarida mavjud katta salohiyatdan foydalanish muhimligiga e’tibor qaratildi.
Mamlakatimizning ishonchli va uzoq muddatli sherigi bo‘lgan Germaniya Federativ Respublikasi bilan barcha sohalarda faol muloqot yo‘lga qo‘yilgan, yaqin aloqalar va tajriba almashuvi qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Asosiy e’tibor mamlakatimiz iqtisodiyotining yuqori texnologik tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli sheriklik aloqalarini rivojlantirishga qaratildi.
Ilm-fan va ta’lim sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, ikki mamlakat hududlari o‘rtasida aloqalar o‘rnatish va rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Slovakiya Respublikasi O‘zbekiston uchun Yevropadagi istiqbolli hamkorlardan biri hisoblanadi.
Davlatimiz rahbari siyosiy muloqotni mustahkamlash bilan bir qatorda savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarishni taklif etdi. Bu o‘rinda, avvalo, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, kimyo va oziq-ovqat sanoatida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhim ahamiyatga ega.
O‘zbekiston Prezidenti Xitoy Xalq Respublikasi bilan do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki davlat rahbarlarining o‘tgan yili Pekin va Ostona shaharlarida bo‘lib o‘tgan uchrashuvlari o‘zaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqib, aniq mazmun bilan boyitdi.
Davlatimiz rahbari hamkorlikning deyarli barcha sohalarida, jumladan, savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya, moliyaviy-texnik, transport kommunikatsiyalari va boshqa yo‘nalishlardagi sheriklikni chuqurlashtirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini alohida ta’kidladi.
Transport-tranzit yo‘laklarini rivojlantirishga doir mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan, O‘zbekiston – Qirg‘iziston –Xitoy temir yo‘l magistralini qurish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Xitoy bilan fan, madaniyat, ta’lim va turizm sohalaridagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorligi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti so‘zining yakunida xorijiy elchilarga mamlakatimizning vazirlik, idora va tashkilotlari bilan faol ishlash, joylardagi salohiyat va imkoniyatlar, xalqimizning boy tarixi va madaniyati bilan yaqindan tanishish uchun hududlarga tez-tez tashrif buyurishni taklif etdi.
Turli mas’uliyatli lavozimlardagi faoliyati davomida to‘plangan tajriba xorijiy diplomatlarga belgilangan maqsadlarga samarali erishish hamda O‘zbekiston bilan ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash yo‘lida o‘z zimmasiga yuklatilgan muhim missiyani muvaffaqiyatli ado etishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
O‘z navbatida, yangi tayinlangan elchilar samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng miqyosli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga bor sa’y-harakatlarini safarbar qilishini qayd etdilar.

Президент Республики Узбекистан принял верительные грамоты послов иностранных государств
Сегодня, 28 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты назначенных в Узбекистане чрезвычайными и полномочными послами Исламской Республики Пакистан Ирфана Юсуфа Шами, Швейцарской Конфедерации Оливье Шава, Латвийской Республики Михаилса Попковса, Государства Израиль Эдуарда Шапира, Федеративной Республики Германия Гюнтера Оверфельда, Словацкой Республики Яна Бори и Китайской Народной Республики Цзян Янь.
Глава нашего государства, искренне поздравив послов с началом их дипломатической миссии в республике, пожелал им больших успехов и высоких достижений в ответственной деятельности.
Было особо отмечено, что Узбекистан вступил в новый исторический этап построения свободного и демократического государства с сильным гражданским обществом и динамично развивающейся рыночной экономикой.
Начатые в рамках реализации национальной Стратегии действий широкомасштабные реформы и преобразования приобрели необратимый характер.
Подчеркнуто, что достижение поставленных целей и задач сегодня не представляется возможной без осуществления открытой внешней политики, выстраивания и укрепления многопланового и взаимовыгодного международного сотрудничества.
За довольно короткий срок достигнуты значимые результаты в сфере внешней политики Республики Узбекистан. Качественно нового уровня достигли отношения с зарубежными государствами, авторитетными международными и региональными организациями.
Глава нашего государства особо отметил, что в Узбекистане намерены и далее прикладывать все усилия для обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития в регионе Центральной Азии, а также продолжать открытую, доброжелательную и прагматичную внешнюю политику, прежде всего в отношениях с ближайшими соседями.
Будет также продолжен последовательный курс на расширение взаимовыгодного и долгосрочного партнёрства с ведущими странами мира.
В своем выступлении Президент Узбекистана остановился на приоритетах укрепления отношений дружбы и развития практического сотрудничества со странами-партнёрами, которые представляют вновь назначенные послы.
Подчеркнуто, что Республика Узбекистан придаёт большое значение развитию многопланового взаимодействия с Исламской Республикой Пакистан, которая традиционно играет важную роль в вопросах обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Регулярные политические контакты на высшем уровне содействовали заметной активизации двустороннего сотрудничества. Вместе с тем имеется огромный потенциал роста взаимной торговли и усиления кооперации в агропромышленном комплексе, фармацевтической, кожевенной и других отраслях экономики.
Надёжным и долгосрочным партнёром в Европе является Швейцарская Конфедерация.
Сегодня узбекско-швейцарские отношения успешно развиваются в различных сферах, включая политику, экономику, финансы и банковский сектор, культуру и образование. Налажено плодотворное взаимодействие со Швейцарским агентством развития и сотрудничества.
Особо отмечены возможности кооперации с ведущими швейцарскими компаниями в химической, текстильной, фармацевтической, пищевой промышленности, в сфере здравоохранения и туризма.
Налажен активный политический диалог, последовательно развиваются экономические и культурно-гуманитарные связи с Латвийской Республикой.
Знаком особого внимания и высокого уважения к нашей стране и народу являются установленные в Риге памятники нашим великим предкам Мирзо Улугбеку и Абу Али ибн Сине.
В качестве перспективных направлений названы программы и проекты в области торговли, инвестиций и инноваций, транспорта и логистики, энергетики, фармацевтики, сельского хозяйства и туризма.
Отмечена заинтересованность в развитии двустороннего сотрудничества с Государством Израиль на принципах взаимного уважения и учета интересов.
Предложена реализация совместных проектов в таких направлениях, как биотехнологии, энерго- и водосбережение, медицина и фармацевтика, туризм и других на основе привлечения передовых израильских технологий, опыта и знаний. Важное внимание уделено использованию большого потенциала в области образования, культуры и спорта.
С Федеративной Республикой Германия, являющейся надёжным и долгосрочным партнёром нашей страны, поддерживаются активный диалог, тесные контакты и обмен опытом во всех сферах.
Приоритетное внимание уделено развитию долгосрочных и взаимовыгодных связей с ведущими немецкими компаниями с целью реализации совместных проектов в высоко-технологических отраслях экономики нашей страны.
Подчеркнута важность расширения сотрудничества в сфере науки и образования, установления и развития тесных контактов между регионами двух стран.
Одним из перспективных партнёров Узбекистана в Европе названа Словацкая Республика.
Наряду с укреплением политического диалога, главой нашего государства предложена реализация имеющегося потенциала в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Речь идёт, прежде всего о совместных проектах в электротехнике, фармацевтике, производстве строительных материалов, химической и пищевой промышленности.
Президент Республики Узбекистан с глубоким удовлетворением отметил последовательно укрепляющиеся отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства с Китайской Народной Республикой.
Узбекско-китайские встречи на высшем уровне в г. Пекине и г. Астане в прошлом году вывели двустороннее взаимодействие на качественно новый уровень, наполнив его конкретным содержанием.
Главой нашего государства особо подчёркнуты имеющиеся широкие возможности для углубления сотрудничества практически во всех сферах, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, фиансово-технической, транспортно-коммуникационной и других направлениях.
Отмечена важность дальнейшего продвижения региональных проектов по развитию транспортно-транзитных коридоров, в том числе строительства железнодорожной магистрали Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Подтверждена готовность к дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества с Китаем в области науки, культуры, образования и туризма.
В заключение Президент Республики Узбекистан пригласил послов зарубежных стран активно работать с министерствами, ведомствами и организациями страны, чаще посещать регионы страны для глубокого ознакомления с их потенциалом и возможностями, а также с богатой историей и культурой нашего народа.
Выражена уверенность, что накопленный опыт работы на различных ответственных постах позволит иностранным дипломатам эффективно добиваться поставленных целей и успешно выполнять ответственную миссию в интересах укрепления двусторонних отношений с Узбекистаном.
В свою очередь, вновь назначенные послы выразили глубокую благодарность главе нашего государства за теплый прием и заверили, что приложат все усилия для развития полномасштабного и взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.