Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Tojikiston hukumatlararo komissiyaning qo‘shma majlisi yakunlari to‘g‘risida
2018-02-24 | Siyosat
2018-yilning 24-fevral kuni Farg‘ona shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Q.Rasulzoda raisligida Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Tojikiston hukumatlararo komissiyaning navbatdagi qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki davlat hukumatlari a’zolari, vazirliklar, idoralar va yetakchi iqtisodiy tuzilmalar rahbarlari ishtirok etdi.
Ochiq, do‘stona va konstruktiv muhitda o‘tgan samarali muzokaralar davomida delegatsiyalar rahbarlari tomonidan hamkorlikning barcha sohalaridagi O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarining hozirgi darajasiga yuqori baho berildi.
Qayd etilganidek, ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi natijasida oliy va yuqori darajalardagi aloqalar sezilarli faollashdi, hukumat delegatsiyalari samarali almashinuvi yo‘lga qo‘yildi, hukumatlararo komissiyalar majlislari muvaffaqiyatli o‘tkazildi, Dushanbe va Toshkent shaharlarida sanoat mahsulotlari ko‘rgazmalari samarali tashkillashtirildi.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuv doirasida O‘zbekiston-Tojikiston Davlat chegarasinining ayrim uchastkalar bo‘ylab o‘tadigan chizig‘i loyihasi ko‘rib chiqildi. Qisqa muddat ichida Davlat chegarasini delimitatsiya qilish jarayonida sezilarli muvaffaqiyatga erishilgani qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Tojikistonga davlat tashrifi chog‘ida imzolanishi rejalashtirilayotgan ikki tomonlama hujjatlar, bitimlar va shartnomalarni tayyorlash va kelishish kabi oliy darajadagi bo‘lajak tadbirlarning tashkiliy va mazmunli jihatlariga ishtirokchilar e’tibor qaratdilar.
Muzokaralarda Hukumatlararo komissiyaning ikki tomonlama kun tartibidagi barcha mavjud masalalarni ko‘rib chiqish va hal qilishda konstruktiv yondashuv alohida qayd etildi.

Об итогах совместного заседания узбекско-таджикской Межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы
2018-02-24 | Политика
24 февраля 2018 года в г.Фергане под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и Премьер-министра Республики Таджикистан К.Расулзода состоялось очередное совместное заседание узбекско-таджикской Межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы.
В мероприятии также приняли участие члены Правительств, руководители министерств, ведомств и ведущих экономических структур двух стран.
В ходе плодотворных переговоров, прошедших в открытой, дружественной и конструктивной атмосфере, руководители делегаций сторон дали высокую оценку современному уровню узбекско-таджикских отношений во всех сферах взаимодействия.
Констатировано, что благодаря политической воле глав двух государств существенно активизировались контакты на высшем и высоком уровнях, налажен эффективный обмен правительственными делегациями, успешно проведены заседания межправительственных комиссий, плодотворно организованы взаимные выставки промышленной продукции в городах Душанбе и Ташкенте.
В рамках состоявшейся встречи рассмотрены вопросы прохождения проектной линии узбекско-таджикской Государственной границы по отдельным участкам. Сторонами отмечено, что за короткий период удалось достичь значительных успехов в процессе делимитации Госграницы.
Участники также уделили внимание организационно-содержательным аспектам предстоящих мероприятий на высшем уровне – подготовке и согласованию пакета двусторонних документов, соглашений и контрактов, планируемых к подписанию в ходе намечающегося на март 2018 года Государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Таджикистан.
Стороны отметили конструктивный подход к рассмотрению и решению всех имеющихся вопросов двусторонней повестки Межправительственной комиссии.