Mahalliylashtirish dasturi va importni qisqartirish rejasi tahlil qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 fevral kuni import hajmini qisqartirish va mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarishni ko‘paytirish ishlarini tahlil qilish, bu boradagi eng muhim vazifalarni belgilab olishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Ma’lumki, 2017 yil 19 aprel kuni shu masalada videoselektor o‘tkazilgan, mahalliylashtirishni kengaytirish hisobidan import hajmi va turlarini maqbullashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilab berilgan edi. Shunga muvofiq o‘tgan yili muayyan ishlar amalga oshirildi.
Xususan, Mahalliylashtirish dasturi doirasida 9,9 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. 512 million dollarlik yoki 2016 yilga nisbatan 20 foiz ko‘p mahalliylashtirilgan mahsulot eksport qilingan. 100 turdagi yangi mahsulot ishlab chiqarish o‘zlashtirilgani, bazaviy tarmoqlarda import 353 million dollarga qisqartirilgani ham bu boradagi ishlarning natijalari bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Mahalliylashtirish dasturi va importni qisqartirish rejasi ijrosini chuqur tahlil qilib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni tanqidiy baholadi. 2017 yilda 948 ta mahalliylashtirish loyihasidan 176 tasi bo‘yicha ishlab chiqarish boshlanmagani, 218 tasi bo‘yicha esa ishlab chiqarish prognozi bajarilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining 77 ta loyihasi bo‘yicha 206 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilmagan. “O‘zbekoziqovqatxolding”da 12 ta, “O‘zavtosanoat”da 17 ta, Toshkent shahrida 65 ta, Toshkent viloyatida 65 ta loyiha yetarli darajada bajarilmagan.
Importni 1 milliard 81 milllion dollarga qisqartirish rejasi 88 foizga bajarilgani tanqidiy tahlil qilindi.
Yig‘ilishda bir qator xo‘jalik birlashmalari tomonidan o‘z faoliyatiga mos bo‘lmagan yoki mamlakatimizda ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan tovarlarni import qilish holatlari kamayish o‘rniga ko‘payayotgani qayd etildi. 2017 yilda 185 million dollarlik, joriy yil yanvar oyida esa 65 million dollarlik shunday mahsulotlar import qilingan.
Masalan, o‘tgan yili “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi tomonidan 9 million dollarlik svetodiod chiroqlar, projektorlar va boshqa tovarlar, “O‘zbekneftegaz” tizimiga 2 million dollarlik po‘lat quvur, kabel, isitish qozoni, elektrodlar, “O‘zbekenergo” tomonidan 800 ming dollarga po‘lat sim va yengil avtomobil olib kelingan.
Yig‘ilishda shu va boshqa sanoat tarmoqlarida uskuna va butlovchi qismlarni mahalliylashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar muhokama etildi.
Tarmoqlar uchun zarur uskunalar va tez ishdan chiquvchi butlovchi qismlarni mamlakatimizda ishlab chiqarishni tashkil qilish to‘g‘risida 10-15 yildan buyon gapiramiz. Lekin, tashabbus va amaliy harakat yo‘q. Bir qator soha rahbarlari mahalliylashtirishni o‘ylamayapti, zarur mahsulotni osongina chetdan olib kelib qo‘yayapti. Bunga hozirgi raqobat sharoitida mashaqqat bilan topilayotgan, iqtisodiyotning asosi bo‘lgan valyuta mablag‘lari sarf bo‘lib ketmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Mahalliylashtirishni rag‘batlantirish uchun berilgan soliq va bojxona imtiyozlarining natijadorligi ham tahlil qilindi.
Ayrim tovarlar bo‘yicha bojxona to‘lovlari asossiz tayinlangani natijasida yurtimizda ishlab chiqarilgan ba’zi tovarlar narxi import qilinganiga nisbatan yuqori bo‘lmoqda. Masalan, to‘qimachilik sanoati uchun import qilinadigan uskunalar barcha bojxona to‘lovlaridan ozod etilgan. Ammo, shu uskunani ishlab chiqarish uchun butlovchi qism import qilinadigan bo‘lsa, 20 foizlik qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lanadi.
Soliq imtiyozlarida ham shu kabi bo‘shliqlar bor. Shu bois 2018 yil 1 apreldan boshlab, mahalliylashtirish loyihalari bo‘yicha imtiyozlar to‘xtatiladi. Har xil nopok korxonalarning Mahalliylashtirish dasturiga kirib olib, soliq to‘lashdan qochishi uchun endi imkoniyat bo‘lmaydi. Mahalliylashtirish dasturiga iqtisodiyot uchun haqiqatda zarur bo‘lgan loyihalar kiritilib, qat’iy nazoratga olinadi.
Yig‘ilishda Prezident sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, mahalliylashtirishni rivojlantirish bo‘yicha dolzarb vazifalarni belgilab berdi.
Iqtisodiyot va Tashqi savdo vazirliklariga pishiq-puxta ishlangan, yangi Mahalliylashtirish dasturini shakllanitirish bo‘yicha topshiriq berildi. Mahsulot ishlab chiqarish uchun olib kelinadigan, raqobatbardosh narxda mahalliylashtirish imkoni bo‘lmagan ayrim butlovchi qismlarni import qilishda bojxona to‘lovlarini bekor qilish yuzasidan aniq takliflar kiritish zarurligi ta’kidlandi.
Yirik korxonalar va kichik biznes uchun uskunalar, tez ishdan chiquvchi qismlar, shtamplangan mahsulotlar, kichik gidrogeneratorlar ishlab chiqarishni tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Tashqi savdo vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Moliya vazirligi, Markaziy bank va xo‘jalik birlashmalari rahbar va mas’ul xodimlaridan iborat tarkibda Import hajmi va tarkibini tizimli ravishda tahlil qilish asosida yangi mahalliylashtirish quvvatlari tashkil etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish bo‘yicha idoralararo ishchi guruhi tuzish vazifasi qo‘yildi.
Mahalliy korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ayrim tovarlar bo‘yicha bojxona to‘lovlari stavkalarini optimallashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Asosiy maqsadimiz mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini ta’minlash, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun, avvalo, iqtisodiyotimiz raqobatbardosh bo‘lishi, mahsulotlar yurtimizda ishlab chiqarilishi zarur. Barcha rahbarlar shundan qat’iy xulosa qilib, zimmasidagi vazifalarga munosabatini tubdan o‘zgartirishi va mas’uliyatni oshirishi kerak.

Discussion of the execution of the Localization Program and the import reduction plan
On February 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting devoted to the analysis of the ongoing activities on reducing the volume of imports and expanding production of localized products, determining the most important tasks in this direction.
Earlier, on April 19, 2017, a meeting was held on these issues, where specific measures were identified on optimizing the volume and range of imports through expansion of localization. In accordance with them, a number of activities were carried out last year.
In particular, within the framework of the Localization Program, production to 9,9 trillion sums has been produced. Products for $512 million or 20 percent more than in 2016 were exported. The output of 100 new types of products was mastered, imports in basic industries decreased by $353 million.
The Head of the state, considering the implementation of the Localization Program and the import reduction plan, criticized the shortcomings. It was noted that in 2017, production did not start on 176 out of 948 localization projects, production forecasts on 218 projects was not fulfilled.
Thus, according to 77 projects of the Agency for Development of Pharmaceutical Industry, production was not provided for 206 billion sums. 12 projects of JSC “Uzbekozikovkatholding” (food industry), 17 projects of JSC “Uzavtosanoat” (automobile industry), 65 projects in the city of Tashkent and the same number in Tashkent region have not been implemented at the proper level.
The fact that the import reduction plan for 1 billion 81 million dollars was executed by 88 percent was criticized.
At the meeting devoted to the analysis of the ongoing activities on reducing the volume of imports and expanding production of localized products, an increase in imports of a number of economic associations of goods, production of which has already been mastered in Uzbekistan was noted. In 2017, such products were imported for $185 million, in January this year – $65 million.
Last year, “Uztukimachiliksanoat” Association (textile industry) imported LED lamps, floodlights and other goods worth $9 million, NHC “Uzbekneftgaz” (oil and gas industry) – steel pipes, cables, heating boilers, electrodes for $2 million, JSC “Uzbekenergo” (energy industry) – steel wires and cars for 800 thousand dollars.
At the meeting, ongoing activities on localization of equipment and components in these and other industries were discussed.
For 10-15 years, we are talking about organizing in our country of equipment production and wear parts necessary for branches. But there are no initiatives and practical actions. Leaders of a number of spheres do not think about localization, choose the easy way and import necessary products from abroad. This takes currency funds, which are difficult to obtain in current conditions of competition, said President Shavkat Mirziyoyev.
The effectiveness of tax and customs benefits provided for stimulating localization was considered at the meeting held by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
As a result of unreasonable collection of customs payments for certain types of goods, the price of products produced in Uzbekistan is higher than imported analogues. For example, equipment imported for the textile industry is exempt from all customs duties. However, the import of components for production of such equipment is subject to a 20 percent value-added tax.
The same inconsistencies are also observed for tax benefits. In this regard, from April 1, 2018, the benefits for localization projects will be terminated. Various unscrupulous enterprises will be deprived of the possibility of avoiding taxes through participation in the Localization Program. The program will include only projects that are really necessary for the economy, their implementation will be taken under strict control.
The President determined current tasks on eliminating existing deficiencies in the sphere, development of localization.
The ministries of economy and foreign trade were instructed to form a new, comprehensively elaborated Localization Program. Importance of introducing concrete proposals on abolition of customs payments for the import of certain components that cannot be localized at a competitive price was noted.
Instructions were given on organization of production of equipment for large enterprises and small business, wear parts, stamped products and small hydro generators.
The task was set up on establishing an Interdepartmental Working Group on organization of new localization capacities on the basis of a systemic analysis of the import volumes and structure, comprising of heads and responsible employees of the Ministry of Foreign Trade, the State Customs Committee, the Ministry of Finance, the Central Bank and economic associations.
Instructions were given on optimizing the rates of customs payments on certain goods for supporting domestic enterprises.
Our main goal is to ensure development of the country, the welfare of people, said Shavkat Mirziyoyev. To do this, first of all, our economy must be competitive, and products must be produced in our country. All leaders must draw appropriate conclusions and radically change their attitude towards the execution of the assigned tasks.