Ronald Jeyms Pollett: O‘zbekiston har tomonlama ulkan salohiyatga ega mamlakat
Mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan AQShning yetakchi kompaniyalaridan biri "Jeneral elektrik" korporatsiyasi vitse-prezidenti Ronald Jeyms Pollett yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va o‘zaro hamkorlik istiqbollari haqida fikrlarini bildirdi:
– Avvalo, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul, mazmunli va samarali muloqot uchun chin dildan minnatdorlik bildiraman.
Men O‘zbekiston Prezidenti bilan uchinchi marotaba uchrashyapman. Bugungi uchrashuvda Prezident Janobi Oliylari kompaniyamiz O‘zbekistonga nafaqat yuqori texnologiyali uskunalar yetkazishi, balki ularni mahalliylashtirish imkoniyatlarini o‘rganish, global ta’lim resurslari va "Jeneral elektrik" kompaniyasi mezonlaridan foydalangan holda mutaxassislar tayyorlash, malakasini oshirishga oid dasturlarni amalga oshirish masalalariga alohida to‘xtaldi.
O‘zbekistonda ro‘y berayotgan barcha o‘zgarish va yangilanishlarni, mamlakatning xalqaro hamjamiyat bilan teng sheriklik asosidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini alohida qayd etmoqchiman. O‘zbekiston xalqi azaldan bilimi, mehnatkashligi va yuksak salohiyati bilan mashhur. Biz mana shunday keng imkoniyatlarga ega mamlakatda faoliyat boshlagan xorijiy kompaniyalardan biri bo‘lganimizdan mamnunmiz.
Keyingi vaqtlarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar, sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay investitsiyaviy muhit va imtiyozlar AQSh ishbilarmonlarining ham mamlakatingiz bilan uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini rivojlantirishga qiziqishini oshirmoqda. Xususan, valyuta siyosati, jumladan, erkin konvertatsiya tizimi joriy etilgani, aeroportlarda "yashil yo‘lak" yo‘lga qo‘yilgani xorijlik ishbilarmonlar va sayyohlar uchun keng imkoniyatlar yaratadi.
O‘zbekiston menga juda yoqadi. Ayniqsa, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi qadimiy shaharlar haqida ko‘p o‘qiganman. Qani edi, imkoni bo‘lsa, bemalol tomosha qilardim. Bu mening orzuim.

Рональд Джеймс Поллетт: "Узбекистан - страна с огромным потенциалом"
Находящийся в нашей стране с рабочим визитом вице-президент одной из ведущих американских компаний "Дженерал Электрик" Рональд Джеймс Поллетт поделился своим мнением об осуществляемых в нашей стране реформах и перспективах двустороннего сотрудничества:
– Прежде всего, выражаю Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву искреннюю благодарность за теплый прием, содержательную и плодотворную беседу.
Я встречаюсь с Президентом Узбекистана уже в третий раз. Господин Президент особо затронул вопросы не только привлечения высокотехнологичного оборудования в Узбекистан, но и возможностей его локализации в вашей стране, реализации совместных программ по подготовке и повышению квалификации специалистов с использованием глобальных образовательных ресурсов и критериев компании "Дженерал Электрик".
Хочу особо отметить происходящие в Узбекистане преобразования и реформы, практические шаги вашей страны по дальнейшему укреплению равноправного партнерства с международным сообществом. Народ Узбекистана издревле известен своими знаниями, трудолюбием и высоким потенциалом. Мы рады, что являемся одной из компаний, действующих в стране с такими огромными возможностями.
Осуществляемые в последнее время широкомасштабные экономические реформы в Узбекистане, созданные для инвесторов благоприятный климат и преференции усиливают у деловых людей США интерес к развитию долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с вашей страной. В частности, либерализация валютной политики, внедрение системы "зеленого коридора" в аэропортах создают широкие возможности для иностранных деловых людей и туристов.
Мне очень нравится Узбекистан. Много наслышан о таких древних городах, как Самарканд, Бухара и Хива, и мечтаю посетить их.