O‘zbekiston Prezidenti "General Electric" kompaniyasi vitse-prezidentini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018 yil 15 fevral kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan AQShning "General Electric" kompaniyasi vitse-prezidenti Ronald Jeyms Pollettni qabul qildi.
"General Electric" kompaniyasi jahonning ko‘p tarmoqli yetakchi korporatsiyalaridan biridir. Bugungi kunda energetika, mashinasozlik, aniq uskunasozlik, elektr texnikasi, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlari, zamonaviy tibbiyot texnologiyalari, moliya va boshqa ko‘plab sohalarda faoliyat yuritadi.
Kompaniya dunyoning 180 dan ortiq mamlakatida faoliyat yuritmoqda, uning korxonalarida 300 mingdan ziyod kishi mehnat qiladi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, kompaniya 120 milliard dollardan ziyod daromad olgan.
Uchrashuvda "General Electric" kompaniyasining mamlakatimizdagi faoliyati kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda energetika infratuzilmasi ob’ektlarini modernizatsiya qilish, jumladan, Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasida zamonaviy bug‘-gaz qurilmalarini qurish, Toshkent issiqlik elektr stansiyasi quvvatlarini kengaytirishning ikkinchi bosqichini amalga oshirish, Pskom gidroelektr stansiyasini barpo etish, gaz yetkazish tizimini rivojlantirish borasida qator ustuvor loyihalar, shuningdek, fuqaro aviatsiyasi va sog‘liqni saqlash sohalarida qo‘shma dasturlar ishlab chiqilmoqda va amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari energetika tarmog‘idagi o‘zaro manfaatli texnologik sheriklik hamda ishlab chiqarish kooperatsiyasi sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimizda, jumladan, xorijning yetakchi mutaxassislari va ekspertlarini jalb qilgan holda, yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ronald Jeyms Pollett Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul hamda yuqori texnologiyali tarmoqlarda ikki tomonlama hamkorlikka doir loyiha va dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
U "General Electric" kompaniyasi mamlakatimiz korxona va tashkilotlari bilan uzoq muddatli va keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял вице-президента компании «Дженерал Электрик»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 февраля 2018 года принял вице-президента американской компании «Дженерал Электрик» Рональда Джеймса Поллетта, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
«Дженерал Электрик» является одной из ведущих глобальных многопрофильных корпораций. Её деятельность сегодня охватывает такие направления как энергетика, машиностроение, точное приборостроение, электротехника, системы автоматизированного управления, современные медицинские технологии, финансовый сектор и многие другие сферы.
Компания действует в более чем 180 странах мира, на её предприятиях работают свыше 300 тысяч человек. По итогам прошлого года доходы американской компании превысили 120 миллиардов долларов.
В ходе встречи была с удовлетворением отмечена активизация деятельности «Дженерал Электрик» в нашей стране.
В настоящее время в Узбекистане прорабатывается и реализуется целый ряд приоритетных проектов по модернизации объектов энергетической инфраструктуры, включая строительство современных парогазовых установок на Тахиаташской ТЭС, вторая фаза расширения мощностей Ташкентской ТЭС, возведение Пскемской ГЭС, развитие газотранспортной системы, а также совместные программы в сфере гражданской авиации и здравоохранения.
Глава нашего государства особо подчеркнул важность дальнейшего наращивания взаимовыгодного технологического партнёрства в энергетическом секторе, а также расширения сотрудничества в сфере производственной кооперации.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия в сфере подготовки высококвалифицированных национальных кадров, в том числе с привлечением ведущих зарубежных специалистов и экспертов.
Рональд Джеймс Поллетт выразил искреннюю признательность Президенту Узбекистана за тёплый приём и оказываемую всемерную поддержку проектов и программ двустороннего сотрудничества в высокотехнологичных отраслях.
Он подтвердил готовность компании «Дженерал Электрик» к развитию долгосрочного и полномасштабного сотрудничества с предприятиями и организациями нашей страны.