O‘zbekiston Prezidenti "General Electric" kompaniyasi vitse-prezidentini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018 yil 15 fevral kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan AQShning "General Electric" kompaniyasi vitse-prezidenti Ronald Jeyms Pollettni qabul qildi.
"General Electric" kompaniyasi jahonning ko‘p tarmoqli yetakchi korporatsiyalaridan biridir. Bugungi kunda energetika, mashinasozlik, aniq uskunasozlik, elektr texnikasi, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlari, zamonaviy tibbiyot texnologiyalari, moliya va boshqa ko‘plab sohalarda faoliyat yuritadi.
Kompaniya dunyoning 180 dan ortiq mamlakatida faoliyat yuritmoqda, uning korxonalarida 300 mingdan ziyod kishi mehnat qiladi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, kompaniya 120 milliard dollardan ziyod daromad olgan.
Uchrashuvda "General Electric" kompaniyasining mamlakatimizdagi faoliyati kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda energetika infratuzilmasi ob’ektlarini modernizatsiya qilish, jumladan, Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasida zamonaviy bug‘-gaz qurilmalarini qurish, Toshkent issiqlik elektr stansiyasi quvvatlarini kengaytirishning ikkinchi bosqichini amalga oshirish, Pskom gidroelektr stansiyasini barpo etish, gaz yetkazish tizimini rivojlantirish borasida qator ustuvor loyihalar, shuningdek, fuqaro aviatsiyasi va sog‘liqni saqlash sohalarida qo‘shma dasturlar ishlab chiqilmoqda va amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari energetika tarmog‘idagi o‘zaro manfaatli texnologik sheriklik hamda ishlab chiqarish kooperatsiyasi sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimizda, jumladan, xorijning yetakchi mutaxassislari va ekspertlarini jalb qilgan holda, yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ronald Jeyms Pollett Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul hamda yuqori texnologiyali tarmoqlarda ikki tomonlama hamkorlikka doir loyiha va dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
U "General Electric" kompaniyasi mamlakatimiz korxona va tashkilotlari bilan uzoq muddatli va keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

President of Uzbekistan received the Vice President of General Electric
On February 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Vice President of General Electric Company Ronald James Pollett, who is in Uzbekistan on a working visit.
General Electric is one of the leading global multidisciplinary corporations. Its activities today cover such areas as power engineering, mechanical engineering, precision engineering, electrical engineering, automated control systems, modern medical technologies, financial sector and many other spheres.
The company operates in more than 180 countries of the world, its enterprises employ over 300 thousand people. As a result of the last year, the revenues of this American company exceeded $120 billion.
During the meeting, intensification of General Electric activities in Uzbekistan was noted with satisfaction.
Currently a number of priority projects on modernization of energy infrastructure facilities, including construction of modern combined-cycle plants at Takhiatash TPP, the second phase of expanding Tashkent TPP capacities, construction of Pskem HPP, development of gas transport system, as well as joint programs in the sphere of civil aviation and healthcare are being developed and implemented in Uzbekistan.
The Head of the state emphasized the importance of further strengthening mutually beneficial technological partnership in the energy sector, as well as expanding cooperation in the sphere of production cooperation.
Particular attention was paid to issues of interaction in the sphere of training highly qualified national personnel, including involving leading foreign specialists and experts.
Ronald James Pollett expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and full support of projects and programs of bilateral cooperation in high-tech industries.
He confirmed readiness of General Electric Company in development of long-term and full-scale cooperation with enterprises and organizations of Uzbekistan.