O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14 fevral kuni maktabgacha ta’lim tizimini isloh qilish va rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari yosh avlod tarbiyasining birinchi va muhim bo‘g‘ini bo‘lgan maktabgacha ta’lim tizimini rivojlantirishg alohida e’tibor qaratmoqda. 2017 yil 16 avgust va 19 oktyabr kunlari bo‘lib o‘tgan yig‘ilishlarda bu masala atroflicha muhokama qilingan edi. 2017 yil 30 sentyabrda Prezidentimiz tomonidan “Maktabgacha ta’lim tizimi boshqaruvini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmon hamda “O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaror qabul qilindi. Davlatimiz rahbarininghududlarga tashriflari chog‘ida o‘tkazilgan majlislarda ham bu boradako‘plab vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda joylardagi maktabgacha ta’lim muassasalarining ahvoli, sohadagi ishlarni jadallashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu tizimni chuqur tahlil qilib, shu paytgacha nazardan chetda bo‘lgan eng kichik jihatlarigacha e’tibor qaratdi.
Dastlab bu masalada Andijon, Namangan, Samarqand, Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida o‘tkazilgan o‘rganishlar natijalariga e’tibor qaratildi. Masalan, Andijon viloyatidagi 87 ta mahallada bironta ham bolalar bog‘chasi yo‘qligi, 84 ta bog‘cha filialini mustaqil muassasaga aylantirish yoki davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat bog‘chalarini tashkil etish bo‘yicha tuman hokimliklari tomonidan aniq choralar belgilanmagani tanqid qilindi.
Viloyatda mavjud 451 ta maktabgacha ta’lim muassasasidan 200 tasida oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash uchun maxsus ombor yo‘q, sovutkich, shkaf va stol-stullar yetishmaydi. Shuningdek, hanuzgacha 123 ta bog‘chaga ichimlik suvi tashib keltiriladi, 71 tasining atrofi o‘ralmagan, 134 tasida musiqa xonalari jihozlanmagan, 420 tasida kichik kutubxonalar tashkil etilmagan.
Shunday kamchiliklar Namangan, Samarqand, Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida ham kuzatilgan.
Barcha hududlarda uchraydigan bu kabi kamchiliklarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, maktabgacha ta’lim muassasalarini yaxshilash maqsadida davlatimiz tomonidan katta mablag‘ va resurslar yo‘naltirilmoqda. 2018 yil uchun tasdiqlangan Investitsiya loyihalari ro‘yxatiga muvofiq, 771 milliard so‘m byudjet mablag‘lari hisobidan 60 ta bog‘cha yangidan quriladi, 295 tasi rekonstruksiya qilinadi va 176 tasi mukammal ta’mirlanadi.
Yig‘ilishda joriy yilda davlat maktabgacha ta’lim muassasalari qurish, ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatni tasdiqlash, bolalar bog‘chalarining moddiy-texnik holatini o‘rganib, mebel, oshxona jihozlari, o‘yin maydonchalari va sport inventarlariga bo‘lgan talabni aniqlash hamda yaqin 2 yilda mamlakatimizdagi barcha bog‘chalarni jihozlash bo‘yicha hujjatlarni tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.
Yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan bog‘chalarning loyiha-smeta hujjatlarini sifatsiz tayyorlash, qurilish va ta’mirlash ishlarini oxiriga yetkazmaslik, ba’zilarini ta’mirlamasdan qoldirib ketish holatlari ko‘p uchrayotgani tanqid ostiga olindi.
Masalan, o‘tgan yili Xorazm viloyati Urganch shahridagi 14-bog‘chada qurilish-ta’mirlash ishlari sifatsiz bajarilgan, muhandislik tarmoqlariga to‘liq ulanmagan, jihozlar to‘liq yetkazib berilmagan. Qashqadaryo viloyatining Mirishkor tumanidagi 3-, Nishon tumanidagi 20-, Koson tumanidagi 32-bog‘chada ta’mirlash ishlari nihoyasiga yetkazilmagan. Buxoro shahridagi 3-, Buxoro tumanidagi 19-, Romitan tumanidagi 11-, Qorako‘l tumanidagi 7-bog‘chalarda pardozlash ishlari sifatsiz bajarilgan, jihozlarning 50 foizi yetkazib berilmagan. Ko‘plab loyihalarda nazarda tutilmagani sababli bog‘chalar hududini obodonlashtirish, atrofini o‘rash, tashqi kommunikatsiya tarmoqlariga ulash ishlari bajarilmay qolmoqda.
Bu kabi kamchiliklarni bartaraf etish uchun hokimliklar, Maktabgacha ta’lim vazirligi hamda Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasiga tegishli topshiriqlar berildi. Maktabgacha ta’lim muassasalarining loyiha-smeta hujjatlarida yordamchi binolarni ham ta’mirlash va jihozlashni nazarda tutish, ularni aholi uchun qulay va muhandislik-kommunikatsiya tarmog‘i mavjud hududlarga joylashtirish zarurligi qayd etildi. Namunaviy loyihalarni qayta ko‘rib chiqib, yangi quriladigan bog‘chalar uchun sarflanadigan xarajatlarni arzonlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Navbatdagi muhim masala, dedi Shavkat Mirziyoyev, davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat bog‘chalar tarmog‘ini kengaytirishdir. Hududlarga biriktirilgan tijorat banklari va tadbirkorlar tomonidan 2018 yilda jami 222 ming nafar bolaga mo‘ljallangan 3 mingdan ziyod nodavlat bolalar bog‘chasini tashkil etish rejalashtirilgan. Shundan 1 ming 200 tasi yangi quriladigan binoda, 1 ming 360 tasi mavjud binolarda va 470 tasi uy bog‘chasi sifatida tashkil etiladi.
Joylarda bu borada qator ishlar boshlangani, lekin Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm va Navoiy viloyatlarida sust borayotgani qayd etildi. Ayrim rahbarlarning uzoqni ko‘ra olmasligi va davlat siyosatini tushunmasligi oqibatida ishlab turgan davlat bog‘chalarini xususiylashtirish va tadbirkorlarga berib yuborishga urinish holatlari kuzatilmoqda. Bu esa aholining o‘rinli va jiddiy e’tiroziga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois tadbirkorlarga ishlamay turgan bog‘chalarni berish, binoni ta’mirlab va jihozlab ishlatish vazifasini qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Xususiy bog‘cha uchun yaxshi joydan yer, bino va imtiyozli kredit olib, qurilgan yoki ta’mirlangan binodan 1-2 yildan keyin boshqa maqsadda foydalanaman, degan “xomxayol” bilan yurgan “qo‘shtirnoq ichidagi tadbirkorlar” ham bor, dedi Prezidentimiz. Shu sababli hokimliklar xususiy bog‘chalar uchun yer va bino ajratish, banklar esa kredit berish to‘g‘risidagi o‘z qarorlarida bunday binolardan kamida 15-20 yil davomida bog‘cha sifatida foydalanish zarurligi to‘g‘risidagi shartlarni nazarda tutishi kerak.
Davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy bog‘chalar tashkil etish bo‘yicha ham qator vazifalar belgilandi.
Moliya vazirligiga Nodavlat maktabgacha ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasini tuzish, Jamg‘arma mablag‘larini nodavlat bolalar bog‘chalari uchun bino va inshootlarni xarid qilish, yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlariga imtiyozli stavkada kredit ajratishga yo‘naltirish topshirildi.
Maktabgacha ta’lim vazirligiga davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘chalarni tashkil etish modellari, davlat va xususiy sherikning xuquqlari va majburiyatlari, bog‘chalarni malakali kadrlar bilan ta’minlash bo‘yicha nizom loyihasini ishlab chiqishni tezlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Hokimliklar va banklarga 2018 yilda tashkil etiladigan 3 mingdan ziyod xususiy bog‘chaning har biri bo‘yicha yer, bino va kredit ajratish, bog‘chalarni ishga tushirish muddatlari aniq belgilangan jadvallarni ishlab chiqish va tasdiqlatish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Hal etishimiz zarur bo‘lgan yana bir muhim muammo, dedi davlatimiz rahbari, bog‘chalarda bolalarni belgilangan me’yorlar asosida to‘g‘ri va sifatli ovqatlantirishni tashkil etishdir.
Afsuski, bolalarga sut mahsulotlari va meva tasdiqlangan normadan kam miqdorda berilmoqda, baliq mahsulotlari esa deyarli berilmayapti.
Yig‘ilishda bu borada berilgan topshiriqlarga muvofiq, bolalarni sifatli ovqatlantirish, ko‘rpa, yostiq va choyshablarini belgilangan muddatlarda almashtirish, dori-darmon va yuvish vositalari uchun ajratiladigan mablag‘lar miqdori yetarli ekani aniq hisob-kitob qilinadi.
Maktabgacha ta’lim vazirligi va uning joylardagi bo‘linmalari rahbarlari bog‘chalarda bolalarning belgilangan me’yorlar asosida sog‘lom va to‘g‘ri ovqatlanishini tashkil etishga shaxsan mas’ul bo‘ladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bog‘chalarda taomlarni tayyorlash, oziq-ovqat mahsulotlarini qabul qilish va saqlashda sanitariya normalari va gigiyena qoidalariga qat’iy rioya etilishini nazorat qiladi.
Yig‘ilishda maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyachilarining saviyasi, bilimi va ko‘nikmalari masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Tizimda faoliyat yuritayotgan qariyb 60 ming tarbiyachining atigi 21 foizi oliy ma’lumotli, 79 foizi esa o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekani qayd etildi.
Bolalar tarbiyasi jarayoniga o‘z ishini puxta biladigan, malakali va har bir bolaga individual yondasha oladigan pedagog-kadrlarni jalb qilgan holda, ularni go‘dakligidan ongi va tafakkurini to‘g‘ri shakllantirib bormasak, kelajakda yuksak saviya, bilim va ma’naviyatga ega bo‘lgan barkamol avlodni tarbiyalash qiyin bo‘ladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi o‘rganishlar natijasida kelgusi 3 yilda maktabgacha ta’lim tizimida 47 ming 300 dan ziyod oliy ma’lumotli pedagog kadrlar, jumladan, 28 ming 300 nafar tarbiyachi, defektolog, psixolog, musiqa rahbariga ehtiyoj paydo bo‘lishi aniqlangan. Shu bois, 2018-2019 o‘quv yilidan boshlab, oliy ta’lim muassasalarida “Maktabgacha ta’lim” yo‘nalishida kunduzgi shaklda 3 yillik bakalavrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi. Bunda ilg‘or xorijiy tajriba, jumladan, Janubiy Koreyaning yetakchi universitetlari tajribasi asosida yangi o‘quv rejasi va dasturlari ishlab chiqiladi.
Shuningdek, yangi o‘quv yilidan boshlab, oliy ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki shaklda bakalavrlar tayyorlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Joriy yil mart oyidan boshlab, viloyatlardagi universitet va pedagogika institutlari bazasida bog‘chalarning pedagog va nomutaxassis kadrlari uchun yarim yillik o‘quv dasturlari asosida qayta tayyorlash kurslari tashkil etiladi.
Bu haqda so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz Janubiy Koreyaning Puchon universiteti bilan hamkorlikda Toshkent shahrida Maktabgacha ta’lim universitetini tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda yuqori malakali, oliy ma’lumotli kadrlarni rag‘batlantirish, maktabgacha ta’lim muassasalari pedagog xodimlarining oylik ish haqini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Imkoniyati cheklangan va jismoniy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan bog‘chalarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash ishlariga ham e’tibor qaratildi.

President discussed the ongoing reforms in preschool education system
On February 14, a meeting on the analysis of effectiveness of measures taken on reforming and developing preschool education system was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
President Shavkat Mirziyoyev pays special attention to development of preschool education, which is the first and important link in the system of educating younger generation. This issue was considered in detail at the meetings held on August 16 and October 19, 2017. On September 30, 2017, the President of the country signed the Decree “On measures of fundamental improvement of the management system of preschool education” and the resolution “On organization of activities of the Ministry of Preschool Education of the Republic of Uzbekistan”. Many tasks in this direction were also determined at the meetings held during the trips of the Head of the state to the regions.
The state of preschool education institutions at places and measures on accelerating activities in the sphere were discussed at the meeting.
At the meeting on the analysis of effectiveness of measures taken on reforming and developing preschool education system, President Shavkat Mirziyoyev, comprehensively analyzing this sphere, paid attention to the smallest details that remained without due attention.
The results of the study of the situation in Andijan, Namangan, Samarkand, Fergana and Jizzakh regions were given special attention. For example, the lack of kindergartens in 87 makhallas of Andijan region, inactivity of district khokimiyats on turning 84 kindergarten branches into full-fledged preschool institutions or transforming them into non-governmental kindergartens on the basis of public-private partnership were criticized.
There are no separate warehouses for food storage in 200 out of 451 kindergartens operating in the region, there are not enough refrigerators, cabinets, tables and chairs. 123 kindergartens are still using imported drinking water, 71 kindergartens are not fenced, music groups of 134 kindergartens are not equipped, there are no small libraries in 420 kindergartens.
Similar shortcomings were also observed in Namangan, Samarkand, Fergana and Jizzakh regions.
The state allocates large amount of funds and resources for the gradual elimination of shortcomings in all regions, improving activities of preschool education institutions. In accordance with the List of investment projects approved for 2018, 60 new kindergartens will be built, 295 will be reconstructed and 176 kindergartens will be renovated at the expense of budget funds in the amount of 771 billion sums.
At the meeting on reforming and developing preschool education system, the need was noted for approving the target list on construction, repairing and equipping state preschool education institutions, studying the material and technical condition of kindergartens, determining their need for furniture, kitchen accessories, playgrounds and sports equipment, as well as preparing documents for equipping all kindergartens of the country in the next 2 years.
Increased incidence of poor quality preparation of design estimation documentation on construction and reconstruction of kindergartens in Uzbekistan, non-completion of construction and repair activities was criticized.
So, last year the construction and repair activities in the kindergarten No.14 of the city of Urgench in Khorezm region was not carried out well, the connection to the engineering communications and equipment were not completed. Repairing a number of kindergartens in Mirishkor, Nishan, Kasan districts of Kashkadarya region remains unfinished. Finishing works in some kindergartens of Bukhara, Romitan, Karakul districts were not qualitatively executed, they did not receive half of the inventory. The works on improvement, fencing of gardens territories, their connection to external communication networks are not executed, as these works are not envisaged in many projects.
Khokimiyats, the Ministry of Preschool Education and the State Committee on Architecture and Construction were given corresponding assignments for eliminating these and other shortcomings. The need was noted for providing repair and equipping of auxiliary rooms in design and estimation documentation of preschool institutions, placing kindergartens in places convenient for the population and having engineering and communication networks. Instructions were given on revising standard projects and reducing the cost of building new kindergartens.
Another important issue is expansion of non-governmental kindergartens network on the basis of public-private partnership, said Shavkat Mirziyoyev at the meeting that was held on February 14, on the analysis of effectiveness of measures taken on reforming and developing preschool education system. Appropriate commercial banks and entrepreneurs in 2018 planned to build more than 3 thousand non-governmental kindergartens, designed for 222 thousand children. Of these, 1,2 thousand will be accommodated in new buildings, 1,360 in existing buildings, and 470 will be organized as home nursery schools.
It was noted that relevant activity has started in this area, but it is progressing slowly in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm and Navoi regions. Due to the lack of strategic thinking and understanding of public policy among some leaders, there are cases of privatization of functioning state kindergartens and transferring them to entrepreneurs, which causes justified and serious complaints of the population.
It was noted that it is necessary to transfer unused kindergartens to entrepreneurs with the condition of their repair and equipment.
There are also such “businessmen” who are building illusions about how, under the pretext of opening a private kindergarten, they can get a land and a building in a good place, preferential credit, and then, after a couple of years, use a constructed or renovated building for other purposes. Therefore, the khokimiyats, when making decisions on allocation of land and building for kindergartens, and banks – on granting a loan, should provide conditions under which such buildings for at least 15-20 years should be used as kindergartens.
A number of tasks on organization of private kindergartens on the basis of public-private partnership were defined at the meeting.
At the meeting that was held on February 14, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, the Ministry of Finance has been instructed to establish a Fund for Development of Non-State Preschool Educational Institutions, to direct the organization’s funds for the allocation of soft loans for the acquisition, construction, reconstruction and repair of buildings and structures for private kindergartens.
The Ministry of Preschool Education has been instructed to accelerate development of models for organization of kindergartens on the basis of public-private partnership, a draft provision that provides the rights and obligations of the state and private partner, employing qualified personnel.
The khokimiyats and banks have been instructed to develop and approve schedules indicating specific terms of allocation of land, buildings and credits, as well as commissioning of each of more than 3 thousand private kindergartens, construction of which is planned in 2018.
Another important issue that we must solve is organization in kindergartens of proper and high-quality nutrition for children in accordance with established norms, said President Shavkat Mirziyoyev at the meeting on reforming and developing preschool education system.
Unfortunately, dairy products and fruits are given to children less than the approved norm, and fish products are almost not provided.
From now on, in accordance with instructions given at the meeting, exact calculation of funds allocated for qualitative food for children, timely replacement of bed linen, provision of kindergartens with medicines and detergents will be carried out.
The Ministry of Preschool Education and its managers at places will be personally responsible for organizing healthy and proper nutrition in kindergartens in accordance with established standards.
The Ministry of Health will strictly take control over compliance of sanitary norms and hygiene rules when preparing food, receiving and storing food products in kindergartens.
Only 21 percent out of almost 60 thousand educators working in the system have a higher education, 79 percent have secondary special education.
Without proper formation of children’s thinking from a very early age, involving pedagogical personnel in the process of educating children, who know their business well, applying individual approach to each child, it will be difficult for us to bring up a harmoniously developed generation with a high intellectual potential, knowledge and spirituality in the future, said Shavkat Mirziyoyev.
The study conducted in this direction showed that in the next 3 years the system of preschool education will need more than 47,3 thousand pedagogical personnel with higher education, including 28,3 thousand educators, defectologists, psychologists, music teachers. Therefore, starting from 2018/2019 academic year, a system of three-year bachelor’s training on “Preschool education” of the day form of education will be introduced in higher education institutions. New curricula and programs will be developed on the basis of advanced foreign experience, including the experience of leading universities in South Korea.
Starting from the new academic year, correspondence and evening forms of bachelor’s training will also be established. Since March of this year, six-month retraining courses for pedagogical and non-special personnel of kindergartens will be organized on the basis of universities and pedagogical institutes of the regions.
Speaking about this, the President of the country noted the need for establishing a preschool education university in Tashkent in cooperation with Bucheon University of South Korea.
At the meeting, instructions were given on stimulating highly qualified personnel with higher education, increasing salaries of pedagogical workers of preschool education institutions. Attention was also paid to issues of strengthening the material and technical base of kindergartens for children with disabilities and physical development defects.