O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14 fevral kuni maktabgacha ta’lim tizimini isloh qilish va rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari yosh avlod tarbiyasining birinchi va muhim bo‘g‘ini bo‘lgan maktabgacha ta’lim tizimini rivojlantirishg alohida e’tibor qaratmoqda. 2017 yil 16 avgust va 19 oktyabr kunlari bo‘lib o‘tgan yig‘ilishlarda bu masala atroflicha muhokama qilingan edi. 2017 yil 30 sentyabrda Prezidentimiz tomonidan “Maktabgacha ta’lim tizimi boshqaruvini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmon hamda “O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaror qabul qilindi. Davlatimiz rahbarininghududlarga tashriflari chog‘ida o‘tkazilgan majlislarda ham bu boradako‘plab vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda joylardagi maktabgacha ta’lim muassasalarining ahvoli, sohadagi ishlarni jadallashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu tizimni chuqur tahlil qilib, shu paytgacha nazardan chetda bo‘lgan eng kichik jihatlarigacha e’tibor qaratdi.
Dastlab bu masalada Andijon, Namangan, Samarqand, Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida o‘tkazilgan o‘rganishlar natijalariga e’tibor qaratildi. Masalan, Andijon viloyatidagi 87 ta mahallada bironta ham bolalar bog‘chasi yo‘qligi, 84 ta bog‘cha filialini mustaqil muassasaga aylantirish yoki davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat bog‘chalarini tashkil etish bo‘yicha tuman hokimliklari tomonidan aniq choralar belgilanmagani tanqid qilindi.
Viloyatda mavjud 451 ta maktabgacha ta’lim muassasasidan 200 tasida oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash uchun maxsus ombor yo‘q, sovutkich, shkaf va stol-stullar yetishmaydi. Shuningdek, hanuzgacha 123 ta bog‘chaga ichimlik suvi tashib keltiriladi, 71 tasining atrofi o‘ralmagan, 134 tasida musiqa xonalari jihozlanmagan, 420 tasida kichik kutubxonalar tashkil etilmagan.
Shunday kamchiliklar Namangan, Samarqand, Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida ham kuzatilgan.
Barcha hududlarda uchraydigan bu kabi kamchiliklarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, maktabgacha ta’lim muassasalarini yaxshilash maqsadida davlatimiz tomonidan katta mablag‘ va resurslar yo‘naltirilmoqda. 2018 yil uchun tasdiqlangan Investitsiya loyihalari ro‘yxatiga muvofiq, 771 milliard so‘m byudjet mablag‘lari hisobidan 60 ta bog‘cha yangidan quriladi, 295 tasi rekonstruksiya qilinadi va 176 tasi mukammal ta’mirlanadi.
Yig‘ilishda joriy yilda davlat maktabgacha ta’lim muassasalari qurish, ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatni tasdiqlash, bolalar bog‘chalarining moddiy-texnik holatini o‘rganib, mebel, oshxona jihozlari, o‘yin maydonchalari va sport inventarlariga bo‘lgan talabni aniqlash hamda yaqin 2 yilda mamlakatimizdagi barcha bog‘chalarni jihozlash bo‘yicha hujjatlarni tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.
Yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan bog‘chalarning loyiha-smeta hujjatlarini sifatsiz tayyorlash, qurilish va ta’mirlash ishlarini oxiriga yetkazmaslik, ba’zilarini ta’mirlamasdan qoldirib ketish holatlari ko‘p uchrayotgani tanqid ostiga olindi.
Masalan, o‘tgan yili Xorazm viloyati Urganch shahridagi 14-bog‘chada qurilish-ta’mirlash ishlari sifatsiz bajarilgan, muhandislik tarmoqlariga to‘liq ulanmagan, jihozlar to‘liq yetkazib berilmagan. Qashqadaryo viloyatining Mirishkor tumanidagi 3-, Nishon tumanidagi 20-, Koson tumanidagi 32-bog‘chada ta’mirlash ishlari nihoyasiga yetkazilmagan. Buxoro shahridagi 3-, Buxoro tumanidagi 19-, Romitan tumanidagi 11-, Qorako‘l tumanidagi 7-bog‘chalarda pardozlash ishlari sifatsiz bajarilgan, jihozlarning 50 foizi yetkazib berilmagan. Ko‘plab loyihalarda nazarda tutilmagani sababli bog‘chalar hududini obodonlashtirish, atrofini o‘rash, tashqi kommunikatsiya tarmoqlariga ulash ishlari bajarilmay qolmoqda.
Bu kabi kamchiliklarni bartaraf etish uchun hokimliklar, Maktabgacha ta’lim vazirligi hamda Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasiga tegishli topshiriqlar berildi. Maktabgacha ta’lim muassasalarining loyiha-smeta hujjatlarida yordamchi binolarni ham ta’mirlash va jihozlashni nazarda tutish, ularni aholi uchun qulay va muhandislik-kommunikatsiya tarmog‘i mavjud hududlarga joylashtirish zarurligi qayd etildi. Namunaviy loyihalarni qayta ko‘rib chiqib, yangi quriladigan bog‘chalar uchun sarflanadigan xarajatlarni arzonlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Navbatdagi muhim masala, dedi Shavkat Mirziyoyev, davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat bog‘chalar tarmog‘ini kengaytirishdir. Hududlarga biriktirilgan tijorat banklari va tadbirkorlar tomonidan 2018 yilda jami 222 ming nafar bolaga mo‘ljallangan 3 mingdan ziyod nodavlat bolalar bog‘chasini tashkil etish rejalashtirilgan. Shundan 1 ming 200 tasi yangi quriladigan binoda, 1 ming 360 tasi mavjud binolarda va 470 tasi uy bog‘chasi sifatida tashkil etiladi.
Joylarda bu borada qator ishlar boshlangani, lekin Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm va Navoiy viloyatlarida sust borayotgani qayd etildi. Ayrim rahbarlarning uzoqni ko‘ra olmasligi va davlat siyosatini tushunmasligi oqibatida ishlab turgan davlat bog‘chalarini xususiylashtirish va tadbirkorlarga berib yuborishga urinish holatlari kuzatilmoqda. Bu esa aholining o‘rinli va jiddiy e’tiroziga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois tadbirkorlarga ishlamay turgan bog‘chalarni berish, binoni ta’mirlab va jihozlab ishlatish vazifasini qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Xususiy bog‘cha uchun yaxshi joydan yer, bino va imtiyozli kredit olib, qurilgan yoki ta’mirlangan binodan 1-2 yildan keyin boshqa maqsadda foydalanaman, degan “xomxayol” bilan yurgan “qo‘shtirnoq ichidagi tadbirkorlar” ham bor, dedi Prezidentimiz. Shu sababli hokimliklar xususiy bog‘chalar uchun yer va bino ajratish, banklar esa kredit berish to‘g‘risidagi o‘z qarorlarida bunday binolardan kamida 15-20 yil davomida bog‘cha sifatida foydalanish zarurligi to‘g‘risidagi shartlarni nazarda tutishi kerak.
Davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy bog‘chalar tashkil etish bo‘yicha ham qator vazifalar belgilandi.
Moliya vazirligiga Nodavlat maktabgacha ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasini tuzish, Jamg‘arma mablag‘larini nodavlat bolalar bog‘chalari uchun bino va inshootlarni xarid qilish, yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlariga imtiyozli stavkada kredit ajratishga yo‘naltirish topshirildi.
Maktabgacha ta’lim vazirligiga davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘chalarni tashkil etish modellari, davlat va xususiy sherikning xuquqlari va majburiyatlari, bog‘chalarni malakali kadrlar bilan ta’minlash bo‘yicha nizom loyihasini ishlab chiqishni tezlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Hokimliklar va banklarga 2018 yilda tashkil etiladigan 3 mingdan ziyod xususiy bog‘chaning har biri bo‘yicha yer, bino va kredit ajratish, bog‘chalarni ishga tushirish muddatlari aniq belgilangan jadvallarni ishlab chiqish va tasdiqlatish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Hal etishimiz zarur bo‘lgan yana bir muhim muammo, dedi davlatimiz rahbari, bog‘chalarda bolalarni belgilangan me’yorlar asosida to‘g‘ri va sifatli ovqatlantirishni tashkil etishdir.
Afsuski, bolalarga sut mahsulotlari va meva tasdiqlangan normadan kam miqdorda berilmoqda, baliq mahsulotlari esa deyarli berilmayapti.
Yig‘ilishda bu borada berilgan topshiriqlarga muvofiq, bolalarni sifatli ovqatlantirish, ko‘rpa, yostiq va choyshablarini belgilangan muddatlarda almashtirish, dori-darmon va yuvish vositalari uchun ajratiladigan mablag‘lar miqdori yetarli ekani aniq hisob-kitob qilinadi.
Maktabgacha ta’lim vazirligi va uning joylardagi bo‘linmalari rahbarlari bog‘chalarda bolalarning belgilangan me’yorlar asosida sog‘lom va to‘g‘ri ovqatlanishini tashkil etishga shaxsan mas’ul bo‘ladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bog‘chalarda taomlarni tayyorlash, oziq-ovqat mahsulotlarini qabul qilish va saqlashda sanitariya normalari va gigiyena qoidalariga qat’iy rioya etilishini nazorat qiladi.
Yig‘ilishda maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyachilarining saviyasi, bilimi va ko‘nikmalari masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Tizimda faoliyat yuritayotgan qariyb 60 ming tarbiyachining atigi 21 foizi oliy ma’lumotli, 79 foizi esa o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekani qayd etildi.
Bolalar tarbiyasi jarayoniga o‘z ishini puxta biladigan, malakali va har bir bolaga individual yondasha oladigan pedagog-kadrlarni jalb qilgan holda, ularni go‘dakligidan ongi va tafakkurini to‘g‘ri shakllantirib bormasak, kelajakda yuksak saviya, bilim va ma’naviyatga ega bo‘lgan barkamol avlodni tarbiyalash qiyin bo‘ladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi o‘rganishlar natijasida kelgusi 3 yilda maktabgacha ta’lim tizimida 47 ming 300 dan ziyod oliy ma’lumotli pedagog kadrlar, jumladan, 28 ming 300 nafar tarbiyachi, defektolog, psixolog, musiqa rahbariga ehtiyoj paydo bo‘lishi aniqlangan. Shu bois, 2018-2019 o‘quv yilidan boshlab, oliy ta’lim muassasalarida “Maktabgacha ta’lim” yo‘nalishida kunduzgi shaklda 3 yillik bakalavrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi. Bunda ilg‘or xorijiy tajriba, jumladan, Janubiy Koreyaning yetakchi universitetlari tajribasi asosida yangi o‘quv rejasi va dasturlari ishlab chiqiladi.
Shuningdek, yangi o‘quv yilidan boshlab, oliy ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki shaklda bakalavrlar tayyorlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Joriy yil mart oyidan boshlab, viloyatlardagi universitet va pedagogika institutlari bazasida bog‘chalarning pedagog va nomutaxassis kadrlari uchun yarim yillik o‘quv dasturlari asosida qayta tayyorlash kurslari tashkil etiladi.
Bu haqda so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz Janubiy Koreyaning Puchon universiteti bilan hamkorlikda Toshkent shahrida Maktabgacha ta’lim universitetini tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda yuqori malakali, oliy ma’lumotli kadrlarni rag‘batlantirish, maktabgacha ta’lim muassasalari pedagog xodimlarining oylik ish haqini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Imkoniyati cheklangan va jismoniy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan bog‘chalarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash ishlariga ham e’tibor qaratildi.

Рассмотрена результативность мер по развитию системы дошкольного образования
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу результативности принимаемых мер по реформированию и развитию системы дошкольного образования.
Глава нашего государства уделяет особое внимание развитию дошкольного образования, являющегося первым и важным звеном в системе воспитания молодого поколения. Этот вопрос был подробно рассмотрен на совещаниях, прошедших 16 августа и 19 октября 2017 года. Президентом нашей страны 30 сентября 2017 года были подписаны Указ “О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования” и постановление “Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан”. Множество задач в этом направлении было определено и на совещаниях, проведенных в ходе поездок главы нашего государства в регионы.
На совещании обсуждены состояние дошкольных образовательных учреждений на местах и меры по ускорению работы в сфере.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, глубоко проанализировав эту сферу, уделил внимание малейшим деталям, остававшимся до сих пор без должного внимания.
Результатам изучения положения дел, проведенного в Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Ферганской и Джизакской областях, было уделено особое внимание. Так, подвергнуты критике отсутствие детских садов в 87 махаллях Андижанской области, бездействие районных хокимиятов по превращению 84 филиалов детских садов в полноценные дошкольные учреждения или преобразованию их в негосударственные детские сады на основе государственно-частного партнерства.
В 200 из 451 действующего в области детского сада нет отдельных складов для хранения продуктов питания, не хватает холодильников, шкафов, столов и стульев. В 123 детских садах все еще используется привозная питьевая вода, 71 детский сад не огорожен, музыкальные классы 134 детсадов не оснащены, в 420 нет малых библиотек.
Подобные недостатки наблюдались также в Наманганской, Самаркандской, Ферганской и Джизакской областях.
Государством направляются огромные средства и ресурсы для поэтапного устранения недостатков во всех регионах, улучшения деятельности дошкольных образовательных учреждений. В соответствии с утвержденным на 2018 год Перечнем инвестиционных проектов за счет бюджетных средств в объеме 771 миллиарда сумов будут построены 60 новых, реконструированы 295 и капитально отремонтированы 176 детских садов.
На совещании указано на необходимость утверждения целевого перечня по строительству, ремонту и оснащению государственных дошкольных образовательных учреждений, изучения материально-технического состояния детских садов, определения их потребности в мебели, кухонных принадлежностях, игровых зонах и спортивном инвентаре, а также подготовки документов для оснащения всех детских садов страны в ближайшие 2 года.
Раскритикованы участившиеся случаи некачественной подготовки проектно-сметной документации по строительству новых и реконструкции детских садов, не завершения строительных и ремонтных работ.
Так, в прошлом году не были качественно выполнены строительно-ремонтные работы в детском саду №14 города Ургенч Хорезмской области, подключение к инженерным коммуникациям и оснащение не было доведено до конца. Незавершенным остался ремонт детских садов №3 Миришкорского, №20 Нишанского, №32 Касанского районов Кашкадарьинской области. Некачественно были выполнены отделочные работы в детских садах №3 города Бухары, №19 Бухарского, №11 Ромитанского, №7 Каракульского районов, они недополучили половину инвентаря. Не выполняются работы по благоустройству, ограждению территорий садов, подключению их к внешним коммуникационным сетям, так как во многих проектах эти работы не предусматриваются.
Для устранения этих и других недостатков хокимиятам, Министерству дошкольного образования и Государственному комитету по архитектуре и строительству даны соответствующие поручения. Отмечена необходимость предусмотреть в проектно-сметной документации дошкольных учреждений ремонт и оснащение подсобных помещений, разместить детские сады в местах, удобных для населения и располагающих инженерно-коммуникационными сетями. Поставлена задача пересмотреть типовые проекты и снизить затраты на строительство новых детских садов.
Очередной важный вопрос – расширение сети негосударственных детских садов на основе государственно-частного партнерства, сказал Шавкат Мирзиёев. Соответствующими коммерческими банками и предпринимателями в 2018 году намечено построить более 3 тысяч негосударственных детских садов, рассчитанных на 222 тысячи детей. Из них 1,2 тысячи разместятся в новых зданиях, 1 360 – в имеющихся зданиях, 470 будут организованы в качестве домашних детских садов.
Отмечалось, что на местах начата соответствующая работа в этом направлении, однако в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Навоийской областях она продвигается медленно. Вследствие отсутствия у некоторых руководителей стратегического мышления и понимания государственной политики наблюдаются случаи приватизации функционирующих государственных детских садов и передачи их предпринимателям, что становится причиной обоснованных и серьезных нареканий со стороны населения.
Отмечалось, что необходимо передавать предпринимателям неиспользуемые детские сады с условием их ремонта и оснащения.
Есть и такие “предприниматели”, которые строят иллюзии о том, как под предлогом открытия частного детского сада заполучить землю и здание в хорошем месте, льготный кредит, а затем, после пары лет, использовать построенное или отремонтированное здание в других целях. Поэтому хокимияты при принятии решений о выделении земли и здания под детские сады, а банки – о выдаче кредита, должны предусмотреть условия, в соответствии с которыми такие здания в течение не менее 15-20 лет должны использоваться в качестве детских садов.
На совещании определен ряд задач по организации частных детских садов на основе государственно-частного партнерства.
Министерству финансов поручено создать Фонд развития негосударственных дошкольных образовательных учреждений, направить средства фонда на выделение льготных кредитов на приобретение, строительство, реконструкцию и ремонт зданий и сооружений для негосударственных детских садов.
Министерству дошкольного образования поручено ускорить разработку моделей организации детских садов на основе государственно-частного партнерства, проект положения, предусматривающего права и обязанности государства и частного партнера, укомплектование детских садов квалифицированными кадрами.
Хокимиятам и банкам поручено разработать и утвердить графики с указанием конкретных сроков выделения земли, зданий и кредитов, а также введения в строй каждого из более 3 тысяч частных детсадов, строительство которых запланировано в 2018 году.
Еще одна важная проблема, которую мы должны решить, сказал глава нашего государства, это организация в детских садах правильного и качественного питания детей в соответствии с установленными нормами.
К сожалению, молочная продукция и фрукты выдаются детям  меньше утвержденной нормы, а рыбная продукция почти не выдается.
Отныне, в соответствии с данными на совещании поручениями, будет осуществляться точный подсчет средств, выделяемых на качественное питание детей, своевременную замену постельного белья, обеспечение детских садов лекарствами и моющими средствами.
Министерство дошкольного образования и руководители его подразделений на местах будут нести персональную ответственность за организацию здорового и правильного питания в детских садах в соответствии с установленными нормами.
Министерство здравоохранения будет строго контролировать соблюдение санитарных норм и правил гигиены при приготовлении еды, приеме и хранении продовольственной продукции в детских садах.
На совещании особое внимание было уделено вопросам квалификации, знаний и навыков воспитателей детских садов. Из трудящихся в системе почти 60 тысяч воспитателей всего 21 процент имеет высшее, 79 процентов - среднее специальное образование.
Без правильного формирования мышления детей с самого раннего возраста, привлечения в процесс воспитания детей педагогические кадры, хорошо знающие свое дело, применяющие индивидуальный подход к каждому ребенку, в будущем нам будет сложно воспитать гармонично развитое поколение, обладающее высоким интеллектуальным потенциалом, знаниями и духовностью, сказал Шавкат Мирзиёев.
Проведенное в этом направлении изучение показало, что в следующие 3 года система дошкольного образования будет нуждаться более чем в 47,3 тысячи педагогических кадров с высшим образованием, в том числе 28,3 тысячи воспитателей, дефектологов, психологов, музыкальных руководителей. Поэтому с 2018/2019 учебного года в высших образовательных учреждениях будет внедрена система трехлетней подготовки бакалавров по направлению “Дошкольное образование” в дневной форме обучения. Будут разработаны новые учебные планы и программы на основе передового зарубежного опыта, в том числе опыта ведущих университетов Южной Кореи.
Начиная с нового учебного года также будут налажены заочная и вечерняя формы подготовки бакалавров. С марта текущего года на базе университетов и педагогических институтов областей будут организованы шестимесячные курсы переподготовки для педагогических и не специальных кадров детских садов.
Говоря об этом, Президент нашей страны отметил необходимость организации в Ташкенте университета дошкольного образования в сотрудничестве с Пучонским университетом Южной Кореи.
На совещании даны указания по стимулированию высококвалифицированных кадров с высшим образованием, увеличению размера заработной платы педагогических работников дошкольных образовательных учреждений. Было уделено внимание и вопросам укрепления материально-технической базы детских садов для воспитанников с ограниченными физическими возможностями и дефектами физического развития.