2018-02-14 | Siyosat
Avval xabar berilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018 yil 13 fevral kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri, ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya hamraisi Kim Dong Yonni qabul qildi.
Kim Dong Yon qabuldan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zaro hamkorlik istiqbollari haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat manfaatdorlik, balki o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili noyabrda Koreya Respublikasiga davlat tashrifi bilan borgan edi. Ushbu tashrif Janubiy Koreya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistonda yaratilayotgan imkoniyatlarga bo‘lgan qiziqishini tubdan oshirdi. Mamlakatingizga kelishimdan maqsad - ikki tomonlama munosabatlarni amaliy mazmun bilan boyitishdir.
Prezident janobi oliylari bilan uchrashuvda O‘zbekiston rahbarining Koreya Respublikasiga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi istiqbollari muhokama qilindi. Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz hamkorligini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqish hamda janubiy koreyalik ishbilarmonlar uchun yanada qulay sharoitlar yaratish imkonini beradigan qator amaliy takliflarni bildirdi.
Janubiy koreyaliklar O‘zbekistonda mamlakatni barqaror rivojlantirish, aholi turmush sifati va farovonligini oshirish maqsadida, davlatning xalq manfaatlarini ta’minlashi yo‘lida olib borilayotgan islohotlardan yaxshi xabardor. Shavkat Mirziyoyev bu maqsadlarga erishish uchun qat’iyat va kuchli siyosiy irodaga ega.
Prezident Shavkat Mirziyoyev har kuni, har daqiqa el-yurti farovonligini o‘ylaydi. Uning rahbarlik qobiliyati va aniq maqsadga intiluvchanligi atrofdagilarga ham ruh, kuch-g‘ayrat bag‘ishlaydi. Men uning timsolida buyuk rahbar va oddiy insonni ko‘raman. O‘zbekiston xalqining Prezidentga chuqur hurmati va ishonchi aynan shu fazilat – yirik siyosatchi bo‘lish bilan birga oddiy va samimiy inson bo‘lib qolgani tufayli, deb o‘ylayman.

Ким Донг Ён: Президент Шавкат Мирзиёев обладает твердой политической волей
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Премьер-министра, министра стратегии и финансов Республики Корея, сопредседателя двусторонней Межправительственной комиссии Ким Донг Ёна, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
После встречи Ким Донг Ён поделился с представителями средств массовой информации мнением о развитии многопланового двустороннего сотрудничества и осуществляемых в нашей стране масштабных реформах:
– Отношения между нашими странами построены на основе не только взаимой выгоды, но прежде всего – взаимного уважения, доверия и поддержки.
Президент Шавкат Мирзиёев в прошлом году посетил с государственным визитом Республику Корея. Этот визит способствовал значительному росту интереса корейских деловых кругов к возможностям, открывающимся в Узбекистане. Цель моего приезда в вашу страну – придать практическое наполнение развитию двусторонний отношений.
На встрече с господином Президентом мы обсудили вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе ноябрьского визита руководителя Узбекистана в Респулику Корея, а также перспективы взаимовыгодного сотрудничества. Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул несколько конструктивных предложений, осуществление которых выведет наше сотрудничество на качественно новый уровень и создаст еще более комфортные условия для корейского бизнеса в Узбекистане.
В Республике Корея хорошо знают, что в Узбекистане под руководством Шавката Мирзиёева осуществляются реформы, направленные на устойчивое развитие страны, повышение качества жизни и благосостояния населения, реализацию принципа о том, что государство должно служить интересам народа. Президент Шавкат Мирзиёев обладает твердой политической волей для достижения этих целей.
Президент Мирзиёев – это тот человек, который каждый день, каждую минуту думает о благополучии страны и народа. Его харизма и целеустремленность вдохновляют и заряжают энергией. Я увидел в нем великого руководителя и простого человека. Думаю, что именно это уникальное качество – быть большим политиком и в то же время оставаться простым и искренним человеком – является основой огромного доверия и уважения народа Узбекистана к Президенту.